رمضان و ادب و هنر

حسين آرياني

سريال‌هاي ماه مبارك رمضان

آنچه مي‌خوانيد اسامي و مشخصات سريال‌هايي است كه در ماه مبارك رمضان امسال از تلويزيون جمهوري اسلامي ايران در حال پخش است:

1)    «اغما» از شبكه اول

ساخت سريال مناسبتي شبكه اول سيما توسط سيروس مقدم انجام شده است. او همان كارگردان موفق سريال نرگس است. اين سريال كه در 30 قسمت 30 دقيقه‌اي توليد شده است «اغما» نام دارد و درامي اجتماعي است كه شخصيت‌هاي اصلي آن چند پزشك هستند.

فيلمنامه سريال نوشته داريوش مختاري است و نقش اصلي آن توسط امين تارخ ايفا مي‌شود. او در اين سريال نقش يك پزشك فوق تخصص جراحي مغز و اعصاب به نام دكتر طه پژوهان را بازي مي‌كند كه به دليل جراحي‌هاي موفقيت‌آميزش روي جانبازان جنگ تحميلي به پنجه طلايي مشهور شده است و اكنون همه بيماران بستري در بيمارستان خصوصي محل كار فعلي‌اش اصرار دارند تحت هر شرايطي عمل آنها به وسيله او انجام شود. اما ماجراي اصلي از جايي شروع مي‌شود كه «مولود» همسر دكتر پژوهان با بازي شيرين بينا دچار يك بيماري حاد مي‌شود و به يك عمل جراحي نياز پيدا مي‌‌كند. طبق روال عادي جراحان، نزديكان درجه يك فرد بيمار، او را عمل نمي‌كنند تا در حين عمل احساساتي نشوند و مشكلي پيش نيايد؛ ولي «موعود» اصرار دارد كه اين جراحي به وسيله همسرش انجام شود. از طرف ديگر«پري» دختر دكتر (با بازي نفيسه روشن) با اين كار مخالف است. اين داستان اصلي سريال است و پس از آن به مرور داستان‌هاي فرعي و شخصيت‌هاي ديگري به آن اضافه مي‌شوند. يكي از حوادثي كه در سريال شاهد آن خواهيم بود، ‌مراجعه پدري است كه دخترش دچار سانحه مغزي شده. نقش پدر را كه كارخانه‌داري به نام «قدياني» است، عبدالرضا اكبري بازي مي‌كند و نقش دخترش كه «رز» نام دارد، توسط غزاله جزايري ايفا مي‌شود.

سريال اغما شخصيت‌هاي متنوعي دارد، مثلاً دكتر برديا يكي از اين شخصيت‌هاست. او متخصص بيهوشي است كه هميشه در تيم پزشكي دكتر پژوهان حضور دارد و نقشش را لعيا زنگنه بازي مي‌كند. ايرج نوذري هم نقش دكتر جودت يكي از پزشكان رده بالاي بيمارستان را ايفا مي‌كند كه از همسرش جدا شده و تجربه عاطفي و عاشقانه‌اي در زندگي نداشته است. نقش دكتر ناييني كه از پزشكان رده بالاي بيمارستان و دوستان نزديك دكتر پژوهان است را هم ناصر ممدوح بازي مي‌كند.

ممدوح همان گوينده راديويي است كه در سريال «راه شب» بازيگري را آغاز كرد. البته او يكي از دو بلورهاي مشهور و قديمي سينما و برنامه‌هاي تلويزيوني است. تهيه كننده سريال اغما رضا جودي است.

2)    «ميوه ممنوعه» از شبكه دوم

بازيگران سريال «ميوه ممنوعه » هم از بازيگران شاخص سينما و تلويزيون هستند؛ بازيگراني چون علي نصيريان، گوهر خيرانديش، هانيه توسلي، امير جعفري و ... اين سريال را حسن فتحي (كارگردان مشهور سريال‌هاي مدار صفر درجه و شب دهم) براي شبكه دوم كارگرداني كرده است و پخش آن نيز از ابتداي ماه رمضان (22 شهريور) از شبكه دوم آغاز شده است. اين سريال تلفيقي از دو داستان و نمايشنامه ايراني و خارجي يعني شيخ صنعان و شاه لير است. ماجرا از جايي آغاز مي‌شود كه هرمز هدايت كه نقش شخصيتي به نام بهرام را بازي مي‌‌كند و سرپرست خانواده شايگان است با جلال، فرزند ارشد خانواده اردلان (امير جعفري) اختلاف مالي شديدي پيدا مي‌كند. در اين بين «هستي» (تنها فرزند خانواده شايگان) با بازي هانيه توسلي براي شكايت به سراغ سرپرست متدين خانواده اردلان (حاج يونس) مي‌رود غافل از اين كه اتفاقات غيرقابل پيش‌بيني در انتظار اوست. نقش حاج يونس را هم علي نصيريان بازي مي‌كند. بقيه بازيگران عبارت هستند از عطا تفتي، نيما رئيسي، طناز طباطبايي، كاظم بلوچي، اليكا عبدالرزاقي، صديقه كيانفر، كيانوش گرامي و جواد انصافي. فيلمنامه «ميوه ممنوعه» هم نوشته مشترك عليرضا كاظمي‌پور و عليرضا نادري است.

3)    «يك وجب خاك» از شبكه سوم

زن و شوهري بازنشسته از طبقه متوسط كه مورد اعتماد اهالي و حل‌كننده بسياري از مشكلات آنها هستند، زندگي خوب و خوشي دارند تا اين كه با رسيدن پولي هنگفت به آنها زندگي‌شان دچار تغيير و تحول مي‌شود و اتفاقات عجيب و غريبي در خانواده و ميان اهالي محل رخ مي‌دهد. اين خلاصه داستان سريال «نقش بر زندگي» است؛ سريالي كه به كارگرداني علي عبدالعلي‌زاده ساخته شده و بهروز مفيد هم تهيه كننده آن است. علي عبدالعلي زاده را بيشتر با فيلم‌هاي كودكان مثل «تارزن و تارزان» و ... به ياد مي‌آوريم حال او به سريال‌سازي روي آورده است. بهروز مفيد هم همان تهيه كننده سريال ماه رمضان سال گذشته شبكه سوم سيما است كه «زيرزمين» نام داشت و در آن سريال هم پاي يك پول كلان در ميان بود. در سريال «نقش بر زندگي» بازيگراني چون: رضا بابك، مهتاج نجومي، برزو ارجمند، محسن قاضي مرادي، رامتين خداپناهي، روشنك عجميان، آناهيتا نعمتي، يوسف تيموري، ابوالفضل پورعرب، مهران رجبي، داريوش اسدزاده و .... حضور دارند.

4)    «شكرانه» از شبكه پنجم

سريال «شكرانه» براي شبكه 5 به كارگرداني سعيدسلطاني براي ماه مبارك رمضان ساخته شده است. سعيد سلطاني همان كارگردان سريال سال‌هاي برگ و بنفشه است كه چندي پيش پخش آن به پايان رسيد. در اين سريال هوشنگ توكلي، پوريا پورسرخ، عاطفه رضوي، حسن جوهرچي، مريم كاوياني و حامد بهداد نقش‌هاي اصلي را ايفا مي‌كنند. حدود 60 درصد از اين سريال در تاجيكستان مقابل دوربين رفته است و اين مسئله هم حاصل توافق‌هايي است كه ميان شبكه پنج سيما با راديو تلويزيون تاجيكستان انجام گرفته است.

دوشنبه 2 مهر 1386 - 14:5