شنبه 16 اسفند 1399 - 14:6
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

عيد غدير عيد همه مسلمين است

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان فومن در آستانه عيد سعيد غدير خم گفت: عيد غدير تنها، عيد شيعه نيست بلکه عيد کل مسلمين است و بايد با نگاه فراتر از يک شيعه به موضوع نگاه کنيم.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان، حجت الاسلام عليرضا ابراهيم زاده اول آبان ماه 92 در آستانه عيد سعيد غدير طي بياناتي ضمن تبريک اين عيد بزرگ ، اظهار داشت: عيد غدير خم تنها عيد شيعيان نيست، بلكه متعلق به همه مسلمانان است و امت اسلامي بايد اين روز را براي خود روز جشن و شادي بداند.

وي تصريح كرد: غدير ، حکايت از استمرار ولايت معصومين(عليهم السلام) تا روز قيامت دارد و اين روز، روز اکمال دين و اتمام نعمت الهي بر بندگان به شمار مي آيد.

رئيس اداره تبليغات اسلامي فومن افزود: در روز عيد غدير که حضرت اميرالمومنين علي(عليه السلام) جانشين پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) معرفي شد، اسلام كامل وآينده مسلمانان مشخص شد و به پاس سپاسگزاري از اين نعمت بزرگ خداي متعال، در اين روز با عظمت با تقرب جستن به سوي خداوند سبحان و جشن و شادماني شكرگذار اين نعمت بزرگ هستيم.

وي در ادامه، به کلامي از امام خميني(ره) درخصوص غدير اشاره کرد که ايشان فرمودند: «روز عيد غدير روزي است که پيامبر اکرم (صلي الله عليه و آله و سلم) الگوي حکومت اسلامي را تا آخر تعيين فرمودند؛ ارزش غدير براي آن است که با اقامه ولايت يعني با رسيدن حکومت به دست صاحب حق، همه اين مسائل حل شود و همه انحرافات از بين برود؛ غدير منحصر به آن زمان نيست غدير در همه اعصار بايد باشد».

اين کارشناس مذهبي متذکر شد: مقام معظم رهبري (مد ظله العالي) نيز در رابطه با غدير مي فرمايند: «همه دنيا ما را با نام علي(عليه السلام) مي شناسند؛ عيد غدير عيد ولايت و سياست و دخالت مردم در امر حکومت است و مخصوص شيعه هم نيست؛ جادارد و حق آن ست که همه امت اسلامي ، اين روز را براي خودشان عيد بدانند؛ غدير يک مساله اسلامي است و يک مساله فقط شيعي نيست».

وي ابراز کرد: دشمنان اسلام انتظار داشتند که آيين اسلام قائم به شخص باشد و با رحلت پيامبر گرامي اسلام (صلي الله عليه و آله و سلم) اوضاع به حال سابق برگردد و اسلام تدريجاً برچيده شود.

حجت الاسلام عليرضا ابراهيم زاده ادامه داد: دشمنان هنگامي که مشاهده کردند مردي که از نظر علم و تقوي و قدرت و عدالت و شجاعت بعد از پيامبر اکرم(صلي الله عليه و آله و سلم) در ميان همه مسلمانان بي نظير بود به عنوان جانشين پيامبر انتخاب شد و رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) از مردم براي ايشان بيعت گرفت، يأس و نوميدي نسبت به آينده ي اسلام، آنها را فرا گرفت و فهميدند که اسلام آئيني ريشه دار و پايدار است.

وي در بخش ديگري از سخنان خويش با بيان اعمال روز عيد غدير تاکيد کرد: براي اين روز بزرگ چندين عمل وارد شده است که از مهمترين آنها مي توان به روزه، غسل، زيارت حضرت علي (عليه السلام) و خواندن دعاي ندبه اشاره کرد و اعمال فراوان ديگري نيز هست که در مفاتيح الجنان ذکر شده است.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان فومن با تاکيد بر روزه اين روز اذعان کرد: روزه گرفتن در اين روز، بسيار مستحب است و فضيلتى استثنايى دارد و كفّاره شصت سال گناه است و در روايتي ديگر آمده كه برابر است با روزه تمام عمر و معادل با صد حجّ و صد عمره است.

اين مسئول يادآور شد: امام على(عليه السلام) فرمودند: « اگر بنده مخلصى در روزه اين روز اخلاص داشته باشد، همه روزهاى دنيا توان برابرى با آن را ندارد» به عبارت ديگر، اگر کسى تمام روزهاى دنيا زنده باشد و همه را به روزه‏ دار سپرى کند، ثوابش کمتر از ثواب روزه اين روز خواهد بود.

وي بيان داشت: براساس روايات، در اين روز شريف، پوشيدن لباس نيكو و زينت كردن و استفاده كردن از عطر، و شادى كردن شيعيان اميرالمؤمنين (عليه السلام) و عفو و بخشش از تقصيرات ايشان و برآوردن حاجات ايشان و صله ارحام و توسعه بر عيال و اطعام مؤمنان و افطار دادن روزه‌داران و مصافحه با مؤمنين و رفتن به زيارت ايشان و تَبسّم كردن بر رويشان و هديه فرستادن بر ايشان و شكر الهى به جا آوردن به جهت نعمت بزرگ ولايت و بسيار صَلَوات فرستادن و عبادت كردن، فضيلت بسيار دارند.

حجت الاسلام ابراهيم زاده در پايان به حديثي از امام رضا (عليه السلام) نيز اشاره کرد که ايشان خطاب به ابن ابي نصر بزنطي فرمودند « اي پسر ابي نصر! هر کجا که باشي بکوش روز عيد غدير نزد قبر مطهّر حضرت امير المومنين(ع) حاضر شوي، به درستي که خداوند مي آمرزد در اين روز از هر مرد و زن مومن گناه شصت سال ايشان را و از آتش دوزخ آزاد مي کند دو برابر آنچه که در شب هاي قدر و فطر و ماه رمضان آزاد کرده است و پرداخت يک درهم در اين روز به برادران مومن برابر با هزار درهم در اوقات ديگر است و در اين روز به برادران مومن خود نيکي و احسان کن و هر مرد و زن مومن را شاد گردان؛ به خدا سوگند اگر مردم فضيلت اين روز را چنان که بايد بدانند، هر آينه فرشتگان با ايشان هر روز ده مرتبه مصافحه کنند.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 19:56
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری