شنبه 23 آذر 1398 - 8:29
پربازديدترين اخبار از استان
خوزستان
  • هيچ خبري موجود نيست

برگزاري گفتمان ديني با موضوع غدير شناسي در حسينيه سيد الشهداء شادگان

رييس اداره تبليغات اسلامي شادگان از برگزاري گفتمان ديني با موضوع غدير شناسي با حضور دکتر عمار احمد سوداني در حسينيه سيد الشهداء اين شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خوزستان، حجت‌الاسلام عبدالله رضايي نسب، رييس اداره تبليغات اسلامي شهرستان شادگان، با اعلام اين خبر افزود: همزمان با ايام فرخنده عيد سعيد غدير خم گفتمان ديني و مراسم جشن باشکوهي با حضور دکتر سوداني و مسئولين و مردم مؤمن و متدين شهرستان بر پا شد.

وي تصريح کرد: هدف از برگزاري اين گفتمان، شناخت بهتر واقعه غدير و آشنا ساختن آحاد مردم با سيره زندگي اين امام بزرگوار حضرت علي(ع) در جامعه اسلامي به خصوص آگاهي بخشي نوجوانان و جوانان مي‌باشد.

سوداني در سخنان خود اظهار کرد: غدير خم نام ناحيه‌اي ميان مکه و مدينه است که پيامبر اسلام در حجةالوداع، علي بن ابي طالب را «ولي» پس از خود اعلام کرد. ۱۸ ذي‌الحجه، سال‌روز اين واقعه ميان شيعيان به عيد غدير خم شهرت دارد.

وي افزود: محمد، پيامبر اسلام(ص) در بازگشت از آخرين حج خود همه مسلماناني که در حج شرکت داشتند را در غدير خم جمع کرد و شيعيان معتقدند که او در آنجا علي بن ابي‌طالب را به‌عنوان وصي و برادر و جانشين خود از جانب الله معرفي کرد. عبارت معروف «هر آن‌کس که من مولاي او هستم، پس علي مولاي اوست» قسمتي از خطابه بلند غدير مي‌باشد.

در ادامه بيان کرد: گر چه در تفسير حديث غدير خم در بين شيعه و سني اختلاف وجود دارد. اهل سنت تنها اظهار نزديکي پيامبر به علي و دوستي با او را مي‌دانند و اظهار خواسته‌اش که علي به عنوان پسر عمو و فرزند خوانده‌اش جانشين او در مسئوليت‌هاي خانوادگي‌اش پس از مرگ شود.

در پايان ياد آور شد: که علاوه بر گفتمان ديني، به سوالاتي که در باب چگونگي واقعه غدير پرسيده مي‌شد، توسط دکتر سوداني پاسخ داده مي‌شدند. که در پايان مداحان و شاعران معروف شهرستان به مولود خواني و مرثيه سرايي پرداختند.

گفتني است، اين گفتمان ديني 30 مهر 92 با همکاري اداره تبليغات اسلامي شادگان تشکيل شد.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 19:33
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری