دوشنبه 18 اسفند 1399 - 13:47
پربازديدترين اخبار از استان
قزوين
  • هيچ خبري موجود نيست

رئيس اداره تبليغات اسلامي آبيک:

ولايت‌پذيري کليدي‌ترين پيام واقعه غدير است

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان آبيک ولايت‌پذيري و تأسي از ائمه اطهار (ع) را کليدي‌ترين، مهم‌ترين و اصلي‌ترين پيام‌ واقعه غدير بيان کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان قزوين،حجت‌الاسلام سيدجلال حسيني 1 ابان 92 در گفت‌وگو يي اظهار داشت: خداوند با نزول آيه سه سوره مبارکه مائده که آيه اکمال دين است، به پيامبر (ص) وحي کرد تا پيام الهي را که جانشيني امام علي (ع) است را به گوش مردم برساند تا رسالتش به اتمام برسد.

وي افزود: پيامبر اسلام (ص) پس از تجمع بيش از 120 هزار نفر در غدير خم، ساعت‌ها خطبه ارزنده و بسيار مهم غدير را در فرازهاي متعدد براي مردم خواند و حاجيان را سه شبانه‌روز در غدير خم حضور داشتند.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان آبيک ادامه داد: همه حاجياني که در غدير خم بودند با امام علي (ع) بيعت کردند حتي زنان نيز براي بيعت کردن، تشتي قرار داده بودند که در يک طرف تشت، دستشان را داخل آب گذاشته بودند و طرف ديگر تشت، دست مبارک امام علي (ع) داخل تشت بود.

حسيني خاطرنشان کرد: پس از رحلت پيامبر اکرم (ص) متأسفانه وسوسه‌هاي شيطاني، پايين بودن تفکر و ضعف ايمان و نيز عدم تبليغات گسترده از سوي حاضران واقعه غدير به غايبان در سرزمين‌هاي مختلف، سبب شد عده‌اي بيعت خود را با اميرالمؤمنين (ع) بشکنند حتي نخستين کساني که به امام علي (ع) در روز غدير تبريک گفته بودند، جايگاه اين امام همام را غصب کردند.

خطبه غدير در جامعه مغفول مانده است

اين مسئول با بيان اينکه خطبه غدير در جامعه مغفول، گمنام و مظلوم مانده است، تصريح کرد: از خطبه غدير بيشتر جمله (من کنت مولاه فهذا علي مولاه) را پذيرفته‌ايم و از بسياري از فرازهاي خطبه غدير غفلت کرده‌ايم.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان آبيک ادامه داد: متأسفانه اهل تسنن و برخي کج‌فهم‌ها و کج‌فکرها کلمه مولا را در جمله مذکور به معناي دوست گرفته‌اند که بايد گفت هيچ عقل سليمي قبول نمي‌کند از سوي پروردگار عالم آيه نازل شود و پيامبر اکرم (ص) بيش از 120 هزار نفر جمعيت را در هواي گرم و شنزار نگه دارد و سپس بگويد فقط علي را دوست دارم و يا علي دوست من است چراکه در تفسير اين خطبه همين بس که منظور از مولا، ولايت و جانشيني امام علي (ع) پس از خاتم‌الانبياء (ص) است.

حسيني اضافه کرد: پس از واقعه غدير خم، شخصي به نام نعمان در مسجد نزد پيامبر (ص) آمد و گستاخانه گفت: اي رسول خدا، شما گفتيد خداپرست شويد، شديم، گفتيد نماز بخوانيد، خوانديم و گفتيد برنامه‌هاي اسلام را بپذيريد، پذيرفتيم؛ اين چه مقوله‌اي بود که پسرعمويت را بر گرده ما نشاندي، آيا اين گفته خدا است يا گفته شما است که پيامبر (ص) فرمود: اين گفته خدا است.

اين مسئول ادامه داد: نعمان در اين زمان برافروخته شد و گفت: اگر گفته خدا است که علي ولي شما است پس از آسمان يک سنگ بر فرق سر من ببارد تا ولايت علي (ع) را نبينم که زماني که از مسجد بيرون آمد فريادي بلند شد و متوجه شدند سنگي از آسمان بر سرش خورده و نزديک مرکبش به زمين افتاده و هلاک شده است.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان آبيک بيان کرد: گرچه مراجع عظام تقليد در زمينه تبيين خطبه غدير در جامعه تلاش‌هاي ارزنده و اقدامات خوبي انجام داده‌اند ولي علاوه بر حوزه‌هاي علميه، مسئولان به ويژه مسئولان فرهنگي و روحانيون که بايد در احياي خطبه غدير بکوشند، مردم به ويژه جوانان هم بايد پذيرش اين خطبه را داشته باشند و به نوعي از علما و مسئولان مربوطه اين موضوع را مطالبه کنند.

حسيني با اشاره به جايگاه والاي امام علي (ع) و تفاوت ايشان با انبياي الهي توضيح داد: امام علي (ع) از جايگاه ويژه، ارزشمند و والايي در نزد خداي متعال برخوردار است و از همه انبياي الهي برتر هستند چراکه حضرت عيسي (ع) از مادري همچون با روح قدسي به دنيا آمد و اجازه ندادند در بيت‌المقدس متولد شود ولي ديوار خانه کعبه شکافته مي‌شود و مادر امام علي (ع) فرزندش را به دنيا مي‌آورد و به مدت سه روز از نعمت‌ها و ميوه‌هاي الهي بهره‌مند مي‌شود.

وي افزود: امام علي (ع) از حضرت موسي جايگاه والاتري دارد چراکه اين پيامبر در دامان فرعون و ظلم بزرگ شد ولي امام علي (ع) در دامان پيامبر اسلام (ص) پرورش يافت؛ اين در حالي است که حضرت ابراهيم (ع) نيز براي اينکه قلبش مطمئن شود از خدا کمک خواست ولي امام علي (ع) ايمان و يقيني راسخ به باري تعالي داشت.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان آبيک با اشاره به نقش ولايت و ولايت‌مداري در جامعه اسلامي اضافه کرد: دين، ايمان، زندگي، گفتار، کردار و رفتار انسان با ولايت معنا و مفهوم مي‌يابد.

حسيني عنوان کرد: پيروي از ولايت فقيه، پس از ائمه اطهار (ع) و در دوران غيبت امام زمان (عج) به ولي فقيه سپرده شده گرچه ولي فقيه معصوم نيست ولي چون طبق سنت، گفتار و اعمال ائمه اطهار (ع) رفتار و عمل مي‌کند به عنوان پيشوا و ولي امر مسلمين مطرح است.

اين مسئول اضافه کرد: بايد گوش به فرمان ولي فقيه باشيم که منصفانه بايد گفت پس از رحلت امام خميني (ره)، رهبر معظم انقلاب جا پاي ايشان گذاشت و طبق آرمان‌ها، حرکات، سکنات و شيوه امام حرکت و عمل کرد.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 19:33
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری