شنبه 21 فروردين 1400 - 19:4
پربازديدترين اخبار از استان
خوزستان
  • هيچ خبري موجود نيست

رئيس اداره تبليغات اسلامي انديمشک عنوان کرد:

پيام غدير، ولايت محوري و تمسّک جستن به قرآن و اهل البيت(ع) است

رئيس اداره تبليغات اسلامي انديمشک در همايش هيئات مذهبي و مداحان اهل البيت که با حضور مسئولان اين شهرستان برگزار شد، گفت: پيام غدير، ولايت محوري و تمسّک جستن به قرآن و اهل البيت(ع) است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خوزستان، حجت الاسلام سعيد عليپور در همايش هيئات مذهبي و مداحان اهل البيت که با حضور مسئولان اين شهرستان برگزار شد، گفت: پيام غدير، ولايت محوري و تمسّک جستن به قرآن و اهل البيت(ع) است.

رئيس اداره تبليغات اسلامي انديمشک با اشاره به واقعه غدير بيان داشت: خداي کريم در حجةالوداع به پيامبر اکرم(ص) وحي فرمود «اى پيامبر! آنچه از طرف پروردگارت بر تو نازل شده است را کاملاً به مردم برسان» (يا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ ما أُنْزِلَ إِلَيْکَ مِنْ رَبِّکَ).آنگاه، براى تأکيد بيشتر به او اخطار مى کند: «اگر از اين کار خوددارى کنى (که هرگز خوددارى نمى کرد) رسالت خدا را تبليغ نکرده اى»! (وَ إِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَما بَلَّغْتَ رِسالَتَهُ).

پس از آن، به پيامبر(صلى الله عليه وآله) ـ که گويا از واقعه خاصى اضطراب و نگرانى داشته ـ دلدارى و تأمين مى دهد و به او مى فرمايد: «از مردم در اداى اين رسالت وحشتى نداشته باش، زيرا خداوند تو را از خطرات آنها نگاه خواهد داشت» (وَ اللّهُ يَعْصِمُکَ مِنَ النّاسِ).

و در پايان آيه به عنوان يک تهديد و مجازات، به آنهائى که اين رسالت مخصوص را انکار کنند، و در برابر آن از روى لجاجت کفر بورزند، مى فرمايد: «خداوند کافران لجوج را هدايت نمى کند» (إِنَّ اللّهَ لايَهْدِي الْقَوْمَ الْکافِرينَ).

حجت الاسلام عليپور افزود: پيامبر (صلي الله عليه و آله) در خطبه اي بي نظير، برخي نکات مهمي مثل به وديعه گذاشتن دوثقل عظيم يعني کتاب خدا و اهل البيت(ع) درميان مردم اشاره کردند و سپس با صدايي رسا و بلند فرمودند: "ايها الناس من اولى الناس بالمؤمنين من انفسهم‏"، چه كسى از همه مردم نسبت به مسلمانان از خود آنها سزاوارتر است؟!. گفتند: خدا و پيامبر (صلي الله عليه و آله) داناترند، پيامبر (صلي الله عليه و آله) گفت: خدا، مولى و رهبر من است، و من مولى و رهبر مؤمنانم و نسبت به آنها از خودشان سزاوارترم (و اراده من بر اراده آنها مقدم)

حجت الاسلام عليپور در ادامه گفت: پيامبر اکرم(ص) سپس فرمودند: "فمن كنت مولاه فهذا على مولاه‏"، هر كس من مولا و رهبر او هستم، على، مولا و رهبر او است. و اين سخن را سه بار و به گفته بعضى از راويان حديث، چهار بار تكرار فرمود و به دنبال آن سر به سوى آسمان برداشت و عرض كرد: "الّلهم وال من والاه و عاد من عاداه و احبب من احبّه و ابغض من ابغضه و انصر من نصره و اخذل من خذله و ادر الحق معه حيث دار"، خداوندا! دوستان او را دوست بدار و دشمنان او را دشمن بدار، محبوب بدار آن كس كه او را محبوب دارد، و مبغوض بدار آن كس كه او را مبغوض دارد، يارانش را يارى كن، و آنها را كه ترك ياريش كنند، از يارى خويش محروم ساز، و حق را همراه او بدار و او را از حق جدا مكن.

وي افزود: نبي اکرم(ص) سپس فرمودند: "الا فليبلغ الشاهد الغائب‏"، آگاه باشيد، همه حاضران‏ وظيفه دارند اين خبر را به غائبان برسانند. خطبه پيامبر (صلي الله عليه و آله) به پايان رسيد، عرق از سر و روى پيامبر (صلي الله عليه و آله) و على (عليه السلام) و مردم فرو مي ريخت، و هنوز صفوف جمعيت از هم متفرق نشده بود كه امين وحى خدا نازل شد و اين آيه را بر پيامبر (صلي الله عليه و آله) خواند: "الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي ..."، امروز آئين شما را كامل و نعمت خود را بر شما تمام كردم، پيامبر (صلي الله عليه و آله) فرمود: "اللَّه اكبر، اللَّه اكبر على اكمال الدين و اتمام النعمة و رضى الرب برسالتى و الولاية لعلى من بعدى‏"، خداوند بزرگ است، همان خدايى كه آئين خود را كامل و نعمت خود را بر ما تمام كرد، و از نبوت و رسالت من و ولايت على (عليه السلام) پس از من راضى و خشنود گشت.

در اين هنگام شور و غوغايى در ميان مردم افتاد و على (عليه السلام) را به اين موقعيت تبريك مي ‏گفتند و از افراد سرشناسى كه به او تبريك گفتند، ابو بكر و عمر بودند، كه اين جمله را در حضور جمعيت بر زبان جارى ساختند: "بخّ بخّ لك يابن ابى طالب اصبحت و امسيت مولاى و مولا كلّ مؤمن و مؤمنة"، آفرين بر تو باد، آفرين بر تو باد، اى فرزند ابو طالب! تو مولا و رهبر من و تمام مردان و زنان با ايمان شدى. در اين هنگام ابن عباس گفت: به خدا اين پيمان در گردن همه خواهد ماند. و حسان بن ثابت شاعر معروف، از پيامبر (صلي الله عليه و آله) اجازه خواست كه به اين مناسبت اشعارى بسرايد، سپس اشعار معروف خود را بيان کرد.

رئيس اداره تبليغات اسلامي انديمشک تصريح کرد: متأسفانه هواي نفس و حسادت برخي نسبت به جايگاه امام علي(ع) و نيز دنيا پرستي عده اي از خواص، سبب شد تا مردم از اميرالمؤمنين علي(ع) رو بگردانند و امام(ع) 25 سال بنا به مصلحت سکوت کنند و خانه نشين شوند وپس از آن با اصرار مردم، مدت چهار سال و اندي حکومت کنند و نهايتا عداه اي متجهر و دنيا چرست، عدالت اميرالمؤنين امام علي(ع) را برنتابيدند و ايشان را بصورت ناجوانمردانه در محراب عبادت به شهادت رساندند .

وي خاطرنشان کرد: شهادت فاطمه زهرا(س) و اهل البيت(ع) نتيجه دنيا پرستي خواص جامعه آن زمان، از پيام غدير بود. مردم قدر علي را ندانشناختند و گرفتار به منصور دوانيقي شدند که از سر سادات، کاخي ساخت به نام کاخ حمراء و نتيجتا در بين امت اسلام رخنه بوجود آوردند و همه مصائبي که از آن وقت تاکنون بر سر عالم اسلام آمده است به همين دليل است و لذا بايد از آن وقايع درس بگيريم و همه يک صدا پشتيبان ولايت فقيه باشيم تا دشمنان انقلاب به ملمتان مملکتمان آسيبي نرسانند.

حجت الاسلام عليپور در بخش ديگري از سخنانش از تلاش شوراي هيئات مذهبي و کانون مداحان و بسيج مداحان قدرداني کرد و افزود: روز جمعه آتي مسئولان هيئات مذهبي همزمان با سراسر کشور در انتخابات شوراي هيئات، شرکت خواهند کرد.

وي افزود: امسال همانند سنوات گذشته با اجتماع در ميدان مرکزي شهر به استقبال ماه محرّم ميرويم و در روز تاسوعا تمام هيئات مذهبي شهرستان در ميدان امام خميني (ره) تجمع خواهند کرد و بصورت يکپارچه به عزاداري خواهند پرداخت و در عاشوراي حسيني با دوشيفته کردن هيئات در صبح و عصر عاشورا در سوگ و ماتم مي نشينيم و در شب شام غريبان همچون سنوات گذشته در کنار شهداي گلگون کفن انديمشک تجمع خواهيم کرد و خطبه هاي امام سجاد (ع) و زينب کبري (س) قرائت خواهد شد.

رئيس اداره تبليغات اسلامي انديمشک در پايان درباره اقامه نماز ظهر عاشورا گفت: تمام جملاتيکه امام حسين (ع) در ظهر عاشورا در نمازشان بيان فرمودند مجموعا 32 جمله بوده است و اين در حاليست که طي اين مدت، 30 تير از چلّه کمان به طرف ايشان پرتاب شد و لذا بايد به تأسي از امام حسين (ع) تلاش کنيم که هميشه نمازمان را در اول وقت بخوانيم و در روز عاشورا نيز با نظر امام جمعه محترم، در چند نقطه از مسير حرکت هيئات، با استفاده از مبلّغين، نماز ظهر عاشورا به صورت جماعت اقامه خواهد شد.

همچنين سرهنگ کروندي طي سخناني با قدرداني از تلاش حجت الاسلام عليپور و اداره تبليغات اسلامي انديمشک برخي از نکات انتظامي را به مسئولان هيئات مذهبي متذکر شد.

گفتني است در ابتداي اين همايش، حاج مجيد کنجدکار به مداحي پرداخت و گروه همخواني ثارالله، در مدح امام علي(ع) اشعاري را سرودند.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 19:24
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری