چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 23:27
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

هيچ گاه از قرآن جدا مشو

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، همزمان با هفته ولايت مقاله ديني «هيچ گاه از قرآن جدا مشو» با تکيه بر سيره عملي علماي ديني در محيط مجازي منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش حوزه علميه موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

جواد دلاوري در اين مقاله مي نويسد:«يکي از دستور العملهاي بسيار مهم علماي اخلاق توجه به قرائت قرآن کريم مي باشد. در روايتي از حضرت پيغمبر - صلّي اللّه عليه و آله - مروي است که: «هيچ شفيعي در روز قيامت بلند مرتبه‌تر از قرآن نيست، نه پيغمبري و نه ملکي و نه غير اين‌ها»

و فرمود که: «خداي - تعالي - هزار سال پيش از آنکه عالم را خلق کند سوره طه و يس را خواند، چون ملائکه آن را شنيدند گفتند: خوشا به حال امّتي که اين آيات بر آنها نازل شود؛ و خوشا به حال سينه‌هايي که اين‌ها را حفظ کند؛ و خوشا به حال زبانهايي که اين‌ها را بخواند» از اين رو در ادامه به نکاتي در اهميت قرائت قرآن از علما اشاراتي مي شود.

اگه مي خواهيد آدم شويد قرآن بخوانيد.خانم مرضيه حديده چي مي گويد: وقتي غذاي امام را داخل اتاق مي بردم، وارد اتقاق که مي شدم، مي ديدم قرآن را باز کرده اند و مشغول قرائت قرآن هستند، مدتي اين مسئله (کثرت قرائت قرآن) ذهنم را مشغول کرده بود تا اين که روزي به امام عرض کردم: حاج آقا شما سراپاي وجودتان قرآن عملي است. ديگر چرا اين قدر قرآن مي خوانيد؟ امام مکثي کردند و فرمودند: هرکس بخواهد از آدميت سر در بياورد و آدم بشود بايد دائم قرآن بخواند.

هيچ گاه از قرآن جدا مشو. آيت الله نجابت مي فرمودند: آيت الله ميرزا علي قاضي به مرحوم آيت الله شيخ علي محمد بروجردي (از شاگردان برجسته آقاي قاضي) فرموده بودند که: « هيچ گاه از قرآن جدا مشو و ايشان تا آخر عمر بر اين سفارش آقاي قاضي وفادار و پايبند بود. هر وقت از کارهاي ضروري و روزمره فارغ مي شد، قرآن مي خواند و با قرآن بود. »

آقاي سيد محمد حسن قاضي مي فرمايند: « چند سفارش ايشان عبارت است از: اول روخواني قرآن. مي فرمودند قرآن را خوب و صحيح بخوانيد. توصيه ديگر ايشان راجع به دوره تاريخ اسلام بود. مي فرمودند يک دوره تاريخ اسلام را از ولادت حضرت پيغمبر(ص) تا 255 هـ.ق يا 260 هـ.ق بخوانيد. و بعد از عمل به اين ها مي فرمودند برو نمازشب بخوان! »

آيت الله قاضي در نامه اي به آيت الله طباطبايي مي فرمودند: « دستورالعمل، قرآن کريم است؛ فيه دواء کل دواء و شفاء کل عله و دوا کل غله علماً و عملاً و حالاً. آن قره العيون مخلصين را هميشه جلوي چشم داشته باشيد و با آن هادي طريق مقيم و صراط مستقيم سير نماييد و از جمله سيرهاي شريف آن قرائت است به حسن صورت و آداب ديگر، خصوص در بطون ليالي...»

و نيز:« بر شما باد به قرائت قرآن کريم در شب با صداي زيبا و غم انگيز، پس آن نوشيدني و شراب مۆمنان است. تلاوت قرآن کمتر از يک جزء نباشد. »تاملي در قرآن –توصيه اي از مرحوم نراقي.

در کلامي که بلاواسطه از خدا صادر شده باشد، و لفظ آن از غايت و فصاحت به حدّ اعجاز رسيده باشد تأمّل و تفکر کن. معناي قرآن مشتمل بر اصول حقايق معارف و مواعظ و احکام، و متضمّن مفاهيم دقيق تربيتي است.

کسي که از اهل ايمان باشد و مواظبت بر تلاوت آن نمايد و آداب و شرايط تلاوت را رعايت کند ، آثار و فوايد معنوي آن به او خواهد رسيد.براى بهره‌گيرى بيشتر و بهتر از تلاوت قرآن، آداب و دستورالعمل‌هايى در قرآن و روايات معصومين(ع) بيان شده است. اين آداب در نگاه كلى به دو بخش تقسيم‌مى‌شود:الف) آداب ظاهرى كه مهم‌ترين آن‌ها عبارتند از:

مسواك زدن، وضو گرفتن، رو به قبله نشستن، رعايت وقار، خشوع در قرائت، محزون خواندن، رعايت ترتيل، خوش صدا خواندن، توجه به معناى آيات، رعايت سكوت هنگام تلاوت ديگران، به خدا پناه بردن، با نام خدا آغاز كردن تلاوت.

ب) آداب باطنى كه درباره حالت‌هاى روحى مطلوب قارى قرآن، هنگام تلاوت است. با استفاده از آيات و روايات، مهم‌ترين آن‌ها عبارت‌اند از:1. اعتراف به مقام قرآن و علت نزول آن 2. بزرگ‌داشت و تكريم خداوند كه صاحب قرآن است 3. حضور قلب 4. تدبر در معانى قرآن 5. تفهّم و كشف ربط و هدف آيات 6. دورى گزيدن از موانع شناخت و فهم قرآن 7. خود را مخاطب خداوند پنداشتن 8. تأثير پذيرى روحى از آيات 9. ترقى بخشيدن به روح در حال قرائت 10. بيگانه شدن از خود با عنوان انسان خطاكار و گناه‌كار 11. كسب خشنودى در دل، هنگام قرائت.

يکي از اکابر دين، چون قرآن را براي تلاوت مي گشود مي گفت: «هذا کلام ربّي هذا کلام ربّي». يعني: اين کلام پروردگار من است. اين کلام پروردگار من است، و بيهوش مي شد. »

متن کامل اين مقاله در نشانيhttp://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 19:23
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری