سه‌شنبه 8 مهر 1399 - 8:56
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

كتاب 21 منتشر شد

با توجه به تلفيق برگزاري 12 دوره جشنواره‌ سراسري تئاتر سوره و 9 دوره جشنواره‌ سراسري تئاتر ماه، براي اينكه بتوان سابقه‌ اين دو جشنواره را در يك مجلد عرضه كرد، مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري "كتاب 21" را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، كتاب 21 (بيست و يك سال جشنواره‌ي سراسري تئاتر سوره و ماه) همزمان با برگزاري بيست و دومين جشنواره‌ي سراسري تئاتر "سوره‌ي ماه" به كوشش الهه زحمتي منتشر شد.

الهه زحمتي؛ نويسنده و پژوهشگر؛ در همين رابطه گفت: با توجه به تلفيق برگزاري 12 دوره جشنواره‌ي سراسري تئاتر سوره و 9 دوره جشنواره‌ي سراسري تئاتر ماه، براي اينكه بتوان سابقه‌ي اين دو جشنواره را در يك مجلد عرضه كرد، مركز هنرهاي نمايشي حوزه هنري لازم ديد "كتاب 21" تدوين شود.

وي افزود: "كتاب 21" حاوي نكات و اطلاعات مهم و كليدي 21 دوره برگزاري جشنواره‌هاي سوره و ماه است. گرچه در اين كتاب فقط به جمع‌آوري اطلاعات آماري بسنده شده اما با توجه به اينكه آرشيو درست و كاملي از منابع اطلاعاتي اين رويداد در دسترس نيست، حفظ و نگهداري اين پيشينه، لازم به نظر مي‌رسيد.

اين نمايش‌نامه‌نويس در خصوص ضرورت تدوين "كتاب 21" اظهار داشت: بدون شك براي برگزاري جشنواره‌‌اي رو به رشد، لازم است كه پيشينه‌ي آن مد نظر باشد و از تجربه‌هايش به نفع رشد و بالندگي‌ آن استفاده شود. متاسفانه وقتي مشغول جمع‌آوري اطلاعات جشنواره‌هاي سوره و ماه بودم متوجه شدم از برخي از دوره‌ها آرشيو كامل و صحيحي موجود نيست. متاسفانه هيچكس نيز مسئوليت آن نمي‌پذيرد. به هرحال اكنون با درايت مسئولين، آرشيو آماري تمامي دوره‌هاي جشنواره‌ي تئاتر سوره‌ي ماه در "كتاب 21" منتشر شده است.

زحمتي در پايان خاطرنشان كرد: البته اين پيشنهاد را هم دارم تا در فرصتي مقتضي،‌ بتوان با نگاهي تحليلي، به دوره‌ي پيشين جشنواره نظري افكند. خوب است تا پاي صحبت‌هاي تمامي دبيران دوره‌هاي مختلف اين جشنواره نشست و صحبت‌ها و خاطرات ايشان را نيز با هدف آسيب‌شناسي اين رويداد در يك مجلد، جمع‌آوري كرد. حتما بيان و درك تجربه‌هاي پيشين و نوع نگاه در هر دوره‌ از جشنواره، مي‌تواند براي دبيران آينده‌ي اين رويداد مهم تئاتري كشور، راهگشا باشد.

گفتني است "كتاب 21" حاوي اطلاعات آماري برگزاري بيست و يك دوره‌ي جشنواره‌هايي سراسري تئاتر سوره و ماه، در 254 صفحه به كوشش الهه زحمتي و به همت دبيرخانه‌ي بيست و دومين جشنواره‌ي سراسري تئاتر سوره‌ي ماه منتشر شده است.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 18:48
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری