سه‌شنبه 19 آذر 1398 - 23:16
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

نشست خبري چهارمين همايش بين المللي باران غدير برگزار شد

نشست خبري چهارمين همايش بين‌المللي باران غدير با حضور حجت الاسلام محمدرضا زائري دبير چهارمين همايش باران غدير در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حجت‌الاسلام زائري دبير جشنواره باران غدير در ابتداي اين نشست به تبيين اهداف همايش باران غدير پرداخت و گفت: همايش باران غدير که از چهار سال پيش کارش را آغاز کرد به دنبال هدفي بود که اميرا‌لمومنين و خاندانش در آثار ادبي غيرشيعي را شناسايي و معرفي کند و از يک طرف زمينه‌اي براي تقدير و تشکر از کساني که در اين حوزه اثر دارند.

وي افزود:‌ ويژگي که در غدير خم مي‌بينيم که قابل توجه است اين است که پيامبر به ماندگاري اين اثر به زبان هنري و ادبي سفارش کردند.

زائري خاطرنشان کرد: معمولا در نقطه‌هاي عطف تاريخي حکام و پادشاهان از جنگ‌ها و خون‌‌ريزي‌هاي خودشان اثر توليد مي‌کردند و پيامبر اکرم خواستند که جشن برادري و معرفي اميرالمومنين ماندگار شود.

وي با اشاره به همايش‌هاي گذشته باران غدير گفت: ما در همايش‌هاي گذشته به تقدير از اين آثار پرداختيم و هدفمان شناساندن هنرمندان غيرشيعي بود که در اين سه سال دستاوردهايي هم داشت که طي آن 443 مهمان از 8 کشور مثل هند، لبنان، افغانستان، پاکستان و ... داشتيم که در اين سه دوره هم از برادران اهل سنت و هم شيعه ميهماناني داشتيم.

زائري تاکيد کرد: ما بعد از سال اول که فقط شعرا حضور داشتند از سال‌هاي بعد به سراغ حوزه‌هاي تجسمي و موسيقي رفتيم که ديديم قابليت‌هاي برا انجام کار دارد که در اين ميان آثار زيادي توليد شده که حاصل دست اين هنرمندان بوده است که از چهار سال پيش تاکنون سه چهار عنوان کتاب در خارج از کشور با اين مضنون منتشر شده است.

دبير چهارمين همايش باران غدير عنوان کرد: تفاوت امسال با سال قبل اين است که ما به سمت جلب مشارکت از نهادهاي ديگر رفتيم. سال‌هاي گذاشته حوزه هنري خيلي خوب براي برگزاري همايش اقدام کرد.

وي با اشاره به رويکرد امسال همايش باران غدير تاکيد کرد: به طور خاص همايش امسال اشاره ويژه‌اي به عاشورا و امام حسين دارد و پارسال موضوع همايش پيامبر اکرم بود. در همايش چهارم موضوع ويژه ما وجود مقدس امام حسين خواهد بود و زمان همايش هم در آستانه ماه محرم است.

زائري عنوان کرد: امسال بيشتر به سمت حسينيه‌ها و هيئت مذهبي رفتيم و معاونت بين‌المللي حوزه‌هاي علميه هم به طور جدي با ما همکاري دارد.

در ادامه اين نشست حبيب ايل‌بيگي دبير اجرايي اين همايش به زمان برگزاري همايش باران غدير اشاره کرد و گفت: امسال همايش از تاريخ 12 تا 19 در تهران و مشهد و قم برگزار مي‌شود.

وي افزود: همچنين هنرمندان حاضر در همايش 16 مهمان از 8 کشور هستند که شامل، روسيه، هند، کويت، مصر، تاجيکستان و ايران که مهمانان خارجي از روز 11 آبان وارد ايران خواهند شد و ما روز 12 نشست هم انديشي با حضور رئيس حوزه هنري را داريم که به بحث شاعران علوي در خارج از کشور را پيگيري مي‌کنيم.

ايل بيگي ادامه داد: ما در روز 12 آبان مراسم بزرگي که هر سال برگزار مي‌کرديم را با توجه به راه‌اندازي مجموعه شهداي مجموعه سرچشمه که مراسم شعر‌خواني شعرا و مراسم تجليل از مهمانان خارجي را برگزار مي‌کنيم.

وي افزود: پيش‌بيني کرديم در چندين دانشگاه برنامه داشته باشيم و در روزهاي برگزاري همايش مهمانان با دانشجويان ايراني آشنا شوند.

ايل بيگي به سفرهاي استاني اين همايش اشاره کرد و افزود: در روزهايي که در مشهد خواهيم بود چون 1 و 2 محرم است در تکايا و هيئت برنامه خودمان را برگزار مي‌کنيم و بهتر ديديم که چون محرم است آثار اين هنرمندان خارجي در هيئت مذهبي و مجالس روضه مطرح شود.

در چهارمين همايش باران غدير مهماناني از جمله الياس شبيري خطيب مسيحي از لبنان، دلبر تانش ماتا مسلمان اهل سنت از روسيه و شاعر، افتخار عارف مسلمان اهل سنت پاکستان، قصان متر شاعر برجسته لبناني، معروف عبدالمجيد شاعر مصري، جمال محمد احمد بخيت شاعر مصري، آنتوان بارا شاعر و خطيب سوري الاصل، محمد سرفراز متر رئيس بخش ادبيات و زبان فارسي دانشگاه پاکستان، فندرسين اشک شاعر هندوستاني، بلدام شاکلا شاعر، عجمي شاعر تاجکستان، پرويز بيگي حبيب‌آبادي، عليرضاقزوه و ... حضور دارند.

پنجشنبه 2 آبان 1392 - 17:53
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری