جمعه 4 بهمن 1398 - 19:47
پربازديدترين اخبار از استان
سمنان
  • هيچ خبري موجود نيست

گزارش/

غدير روز کامل شدن دين اسلام است

مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان با بيان اينکه غدير روزي بود که دين اسلام کامل و خداوند نعمتش را بر جهان اسلام ارزاني داد افزود: پس دين اسلام يک دين جامع جهان شمول و کاملي است که مي تواند انسان ها را به سرمنزل مقصود و نجات برساند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، سال دهم هجرت بود و پيامبر از آخرين سفر حج خود باز مي گشت، گروه انبوهي كه تعدادشان را تا صد و بيست هزار رقم زده اند او را بدرقه مي كردند تا اين كه به پهنه بي آبي به نام غدير خم رسيدند. آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده به گوش مردم برسان و اگر چنين نكني رسالت او را ابلاغ نكرده اي و خداوند تو را از گزند مردمان حفظ خواهد كرد.

پس پيامبر دستور توقف داد و بر روي منبري که از جهاز شتران براي پيامبر(ص) ساختند، پس از سپاس پروردگار به مردم گفت: اي مردم بزودي من از ميان شما رخت بر مي بندم، آنگاه مي افزايد چه كسي بر مومنين در ارزيابي مصلحت ها و شناخت و تصرف در امور سزاوارتر است همه يك سخن مي گويند خدا و پيامبر داناترند.

پس دست علي (ع) را گرفت و بالا برد و گفت: اي مردم هر كس كه من مولا و رهبر اويم اين علي هم مولا و رهبر اوست و اين جمله را سه بار تكرار كرد و چنين ادامه داد: پروردگارا، دوستان علي را دوست بدار و دشمنان او را خوار. خدايا علي را محور حق قرار ده و سپس فرمود: لازم است حاضران اين خبر را به غايبان برسانند.

پيامبر اکرم پس از آنکه علي بن ابيطالب را در روز غدير به جانشيني خود تعيين کرد، در همان روز اين عيد را اعلام نمود و مراسم آن را بپا داشت، و در خيمه اش نشست و با کمال خوشحالي و سرور از تبريک گويندگان استقبال کرد و گفت: روز عيد غدير خم بهترين اعياد امت من است، و آن روزي است که خداوند تعالي به من فرمان داده با منصوب کردن علي بن ابيطالب به عنوان رهبري که امتم پس از من به وسيله او هدايت يابند; آن روز را ياد کنيم. آن روزي است که خدا دين را در آن روز کامل و نعمت را تمام گردانيد و اسلام را به عنوان يک دين براي مردم پسنديد.

غدير روز کامل شدن دين اسلام است

مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان با بيان اينکه غدير روزي بود که دين اسلام کامل و خداوند نعمتش را بر جهان اسلام ارزاني داد افزود: پس دين اسلام يک دين جامع جهان شمول و کاملي است که مي تواند انسان ها را به سرمنزل مقصود و نجات برساند.

حجت الاسلام علي شکري افزود: در روز عيد غيدر نعمت خدا با تعيين علي(ع) به عنوان رهبري لايق براي آينده مردم کامل و اسلام با تکميل برنامه هايش به عنوان آئين نهايي از طرف اسلام پذيرفته شد.

وي تصريح کرد: مقام معظم رهبري در رابطه به غدير مي فرمايند: «همه دنيا ما را با نام علي مي شناسند عيد غدير عيد ولايت و سياست و دخالت مردم در امر حکومت و آحاد ملت و امت اسلامي است و مخصوص شيعه هم نيست جادارد و حق آنست که همه امت اسلامي اين روز را براي خودشان عيد بدانند غدير يک مساله اسلامي است و يک مساله فقط شيعي نيست».

مدير کل تبليغات اسلامي استان سمنان افزود: همه اين ويژگي ها براى اين روز بزرگ، موقعيتى والا و ارزشمند پديد آورد، آنچنان كه رسول خدا(ص)و ائمه هدى و مومنانى كه پيرو نان بودند، از موقعيت اين روز شادمان بودند.

شکري اظهار داشت: غدير، تنها نه به عنوان «روزى تاريخى‏»، بلكه به عنوان يك ‏«عيد اسلامى‏» مطرح است. عيد بودن آن نيز، مراسم و سنتهاى خاصى ‏را مى‏ طلبد و نه تنها بايد آن را عيد دانست، بلكه بايد آن را عيد گرفت و به شادمانى پرداخت و به عنوان تعظيم شعائر دينى، آن ‏را بزرگ داشت و برشكوه آن افزود، تا ارزشهاى نهفته در اين روز عظيم، همواره زنده بماند و سيره معصومين(ع)احيا شود.

غدير بزرگترين لبيک تاريخ امت اسلامي به ولايت است

معاون فرهنگي، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان با اشاره به اينکه ذالحجه ماه بيعت مجدد با ولايت است گفت: در اين ماه بزرگترين لبيک به ولايت توسط امت اسلامي در تاريخ به ثبت رسيد.

حجت الاسلام ولي الله مصائبي افزود: غدير بايد در تمام مملکت ايران احياء و سرتاسر مجالس و مساجد به شرح وقايع آن ايام مشغول باشد.

وي با بيان اينکه هفته ولايت واقعيتي است که مورد غفلت واقع شده اظهار داشت: غدير روزي است که علم اسلام به دست خاتم پيغمبران بر افراشته شد.

معاون فرهنگي، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان افزود: خطبه اي که پيامبر اکرم(ص) در روز عيد غدير خواند، اقيانوس علم و معرفت است، شق القمري کردند و بعد اميرالمومنين(ع) را سر دست بلند کرد.

مصائبي گفت: از عجائب اين است که در همين ايام سوره دهر نازل شده است ( هل اتي علي الانسان ... انا هديناه السبيل ... و يطعمون الطعام علي حبّه مسکيناً و يتيماً و اسيراً ).

وي گفت: غبارروبي از انديشه ها و نگاه هاي جامانده و وامانده در غبارها، از اولين رسالت هاي دهه ولايت است که طي آن بايد غربت ديدگاه هاي ولايي براي هميشه از جامعه ما رخت بسته و نگذاريم که از اين سوراخ مکرراً گزيده شويم.

معاون فرهنگي، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان اظهار داشت: شان جامعه و مردم هميشه سرافراز ما، پيدايش فضاي بيت الاحزاني براي اشک افشاني هاي زهراهاي زمان در غربت هاي علوي نبوده و ملتي که کربلاي جبهه ها را تجربه کرده، يا بايد جان افشاني کند و حسيني(ع) باشد و يا آنکه با نطق افشاني و روشنگري، زينبي(س) عمل کند.

مصائبي تصريح کرد: برگزاري تشريفاتي و فرمايشي مناسبت ها و ترجيحاً محتوا گريزي از مناسبت هاي مهمي همچون عيد غدير، آفتي است که از يکنواختي و عادت ناشي مي شود.

وي افزود: ما بايد با جديت و شدت قابل قبول، محتوا را بر شکل ترجيح داده و هدف غائي اينگونه نامگذاري ها و مناسبت سازي ها را درک کرده و مفهوم گرا باشيم و نگذاريم با سمبل کاري ها و مراسم فرمايشي، رفع تکليفي عمل کرده و خداي ناکرده دين خود را به ساحت ولايت ادا نکنيم.

معاون فرهنگي، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان گفت: به تعبير امام راحل، ولايت فقيه مترقي ترين اصل قانون اساسي و پشتيباني از آن، جلوگيري از آسيب رساني به دين و مملکت است.

مصائبي افزود: تمام سياستمداران دنيا نيز معترفند که يکي از مهمترين دلايل شکست ناپذيري جمهوري اسلامي ايران در مقابل سلسله توطئه هاي خارجي و داخلي، يقيناً به رهبري مذهبي (ولايت فقيه) و نيز انس و الفت و اطاعت پذيري ديني مردم با ايشان بوده و همين را عامل باز دارندگي غرب در تهاجم نظامي به ايران مي دانند.

وي در پايان خاطر نشان کرد: ما نيز نبايد از اين نقطه قوت لحظه اي غافل مانده و در حمايت و اطاعت از آن درنگ و ترديد کنيم.

غدير، ارزشمندترين عيد اسلامي است

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان مهديشهر هم با بيان اينکه غدير ارزشمندترين عيد اسلامي است افزود: هيچ روزى درطول سال، فرخنده ‏ترومبارک‏ تر ازاين روزمقدس نزد شيعيان اهل‏ بيت(ع) نيست.

حجت الاسلام غلامرضا زاهدي باتشريح آيات مربوط به غدير تصريح کرد: اولين دليل براي اثبات امامت وغديردليل عقلي است که خداوند مي خواهد پيامش به ما برسد و آن پيام اين است که خداوند مي خواهد دينش محفوظ بماند.

وي با بيان ايکه غديرگلستان عترت نبوي ومحفل مدعيان حريم قدس الهي ومبداء ظهور ولايت علوي است اظهار داشت: غدير عيد الله اكبر و عيد آل محمد و ارزشمندترين و والاترين عيد اسلامى‏است.

زاهدي اضافه کرد: هيچ روزى در طول سال، فرخنده ‏تر و مبارك‏ تر از اين روز مقدس نزد شيعيان اهل‏ بيت نيست. امام صادق سلام الله ‏عليه مي‏فرمايد "غدير روزي است که پيامبر(ص) امير المومنين علي(ع) را به جانشيني خود نصب فرمود و اعلام کرد هر که من مولا و آقاي اويم، پس علي مولا و آقا و پيشواي اوست و آن روز هيجدهم ذي الحجه است".

دهه ولايت و امامت تبلور ايمان است

امام جمعه روديان نيز دهه ولايت و امامت را تبلور ايمان و تبعيت كامل انسان از پروردگار جهانيان برشمرد و گفت: ايمان و تبعيت در قربان و غدير به ظهور رسيد.

حجت‌الاسلام عباس معصومي افزود: شخصيت انسان در پرتو گرايش به خدا شناخته مي‌شود و بايد با توجه به اين گرايش بررسي شود زيرا نخستين واژه براي اسلام آوردن اداي شهادتين است و اين يعني قبول خدا و رسول او و اعتراف به بزرگي و همكاره بودن خداست.

وي با اشاره به اينكه اسلام آوردن نخستين مرحله ايمان داشتن است كه تصديق عنوان مي‌شود و بعد از آن اقرار به زبان و عمل به اركان آن است تصريح كرد: تصديق و اقرار به زبان آسان است؛ اما مهم عمل به اسلام و اركان آن است كه انسان با ايمان شود و همه كارش براي خداوند خالص شود.

وي ادامه داد: اگر شيطان در انسان نفوذ پيدا نمي‌كرد، مي‌توانست ملاك‌هاي الهي را مشاهده كند و اگر كسي تقوا داشته باشد و واقعاً مراعات در گناه نكردن داشته باشد، به مرحله ايمان كامل خواهد رسيد.

معصومي تصريح کرد: از عيد قربان تا عيد غدير را دهه امامت و ولايت ناميده‌اند؛ چرا كه آن ايماني و تبعيتي كه ما مي‎گوييم انسان بايد داشته باشد، در قربان و غدير به ظهور رسيد.

غدير تجلي گاه ولايت و امامت است

مسئول کانون فرهنگي تبليغي سرخه نيز با بيان اينکه غدير تجلي گاه ولايت و امامت و قلعه اي محکم براي پناه شيعيان در مواجه با انحرافات است افزود: به واسطه غدير مي توان هر شبهه اي را در راستاي تهاجم به اين قلعه زدود وبه واسطه آن از حريم اسلام وقرآن واز عمود اسلام که پرچم ولايت است دفاع کرد.

حجت الاسلام صادق بخشي ظهور ولايت خدا و رسول و جانشينانش را در ولي فقيه جامع الشرائط دانست و گفت: تنها فردي که وابسته به قدرتهاي شرق وغرب نبوده وحافظ دين ومخالف با هواي نفس خود است وميتواند از کيان نظام وانقلاب دفاع کند مقام معظم رهبري است.

بخشي تصريح کردذ: قرار گرفتن ايران اسلامي در کانون انديشه بيداري را از دستاوردهاي ولايت فقيه و حکومت اسلامي است که ريشه در غدير دارد.

مسئول کانون فرهنگي تبليغي سرخه اظهار داشت: غدير خاستگاه و سرچشمه نگاه مبتني بر رشد و تعالي بشريت بوده و جمهوري اسلامي جريان زلال غدير و پرچمدار حرکت به سوي اهداف متعالي غدير است.

احياي غدير؛ احياي تدين، وجدان و انسانيت

امام جمعه مهديشهر هم احياي غدير را احياي تدين، وجدان و انسانيت دانست و بر تلاش مردم در راستاي تبيين اين مهم تأكيد كرد و گفت: عيد غدير از بزرگ‏ترين اعياد مسلمانان است، ضرورت دارد براي آشنايي اقشار مختلف با جايگاه ولايت، مراسم اين ايام هر چه باشكوه‏تر برگزار شود.

باراني اظهار داشت: عيد غدير عيد تنها شيعي نيست بلکه عيد کل مسلمين است و بايد با نگاه فراتر از يک شيعه به موضوع نگاه کنيم . امام جمعه زيرآب با اشاره به جايگاه واقعه غدير تأکيد نمود 110 صحابي و 84 تابعي و 361 تن از علماي بزرگ اهل سنت به صورت متواتر حادثه غدير را نقل نموده اند و حتي برخي از علماي اهل سنت با استناد به اسناد معتبر به بيان حقايق اين وقعه بزرگ اسلامي پرداختند.

امام خميني(ره) فرمودند "روز عيد غدير روزي است که پيامبر اکرم (ص) الگوي حکومت اسلامي را تا آخر تعيين فرمودند ارزش غدير براي آن است که با اقامه ولايت يعني با رسيدن حکومت بدست صاحب حق همه اين مسائل حل شود و همه انحرافات از بين برود غدير منحصر به آن زمان نيست غدير در همه اعصار بايد باشد".

سهل‌انگاري در اهميت واقعه غدير زمينه پنهان ماندن آن‌را فراهم مي‌ کنند

امام جمعه گرمسار با تأكيد بر اينكه مسئله غدير واقعه درخور توجهي است، اظهار كرد: متأسفانه برخي با سهل‌انگاري در بيان اهميت اين مهم زمينه پنهان ماندن آن‌را فراهم مي‌سازند.

حجت‌الاسلام سيد‌علي مهدي‌نژاد، تصريح کرد: بر همگان تكليف است كه با تمام توان جهت بيان حقيقت اين عيد و فهم آن در جامعه به‌خصوص ‌بين نسل جوان تلاش كنند.

وي با بيان اينكه رفتارهاي غلط در كاهش جمعيت شيعيان، اسراف در زندگي‌هاي فردي و اجتماعي بر مظلوميت حادثه غدير افزوده است، گفت: مسئله غدير يك مسئله الهي و جهاني و يكي از اصول اساسي شيعه است.

مهدي نژاد اظهار داشت: غدير روز تعيين پرچم توحيد در ميدان تاريخ انسان است و روز آسايش مؤمنان است که در اين روز اميرالمؤمنين علي (ع) به امامت و جانشيني پيامبر اکرم (ص) برگزيده شد.

وي گفت: بدون شک روز (عيد غدير) اهميت بسيارى دارد و در روايات ما وارد شده که عظمت اين روز، حتى از روز (عيد فطر) و روز (عيد قربان) هم بيشتر است.

چهارشنبه 1 آبان 1392 - 14:42
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری