شنبه 21 فروردين 1400 - 19:44
پربازديدترين اخبار از استان
اردبيل
  • هيچ خبري موجود نيست

حجت الاسلام مهدي ستوده؛

غدير، نقطه تلاقي کاروان رسالت با طلايه ‏داران امامت است

مدير کل تبليغات اسلامي استان اردبيل گفت: غدير تنها يک واقعه تاريخي نيست بلکه نقطه تلاقي کاروان رسالت با طلايه داران امامت بوده و پاس داشت اين روز بزرگ احياء سنت نبوي است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي اردبيل، حجت الاسلام مهدي ستوده  در مصاحبه اي ضمن تبريک دهه ولايت و امامت و فرا رسيدن عيد غدير خم در سخناني جايگاه غدير در نزد مسلمانان را بسيار مهم و ارزشمند دانست و افزود: پيامبر اکرم (ص) در حجه الوداع با هدف تعيين وصي و ولي امر خويش مردم را در مکاني به نام غدير خم گرد هم آورد و حضرت علي (ع) را به عنوان جانيش خود معرفي کرد که عمده هدف ان حضرت از اين کار امتداد خط نبوت در مسير ولايت بود.

وي با تبيين اهميت واقعه غدير خم در مکتب اسلام گفت: سرتاسر حيات طيبه رسول ‌اکرم (ص) و لحظه به لحظه آن در نزد مسلمانان داراي اهميت بالائي است چرا که نه تنها کلام رسول‌ اکرم به نص صريح آيات قرآن، عاري از هرگونه هوا و هوس و متصل به سرچشمه وحي است، بلکه عمل و فعل آن بزرگوار نيز بر تک تک مسلمانان حجت است و صراط مستقيم را به عالميان نشان مي دهد. اما در اين ميان، مقاطعي خاص از زندگي آن بزرگوار، به جهات گوناگون از اهميتي ويژه برخوردار مي‌باشد که يکي از بارزترين آنها، واقعه غدير خم است. واقعه غدير از ابعاد مختلف و از جهات متفاوت، داراي درخشندگي و تلألؤ خاصي در تاريخ اسلام است. کمتر مقطع تاريخي را مي‌توان در جهان اسلام يافت که از لحاظ سند، اطمينان از اصل وقوع، کثرت راويان و اعتماد بزرگان و علماي مسلمين، قوت و استحکامي نظير اين رويداد مهم داشته باشد.

مدير کل تبليغات اسلامي استان اردبيل غدير را نقطه تلاقي کاروان رسالت با طلايه داران امامت عنوان کرد و افزود: واقعه غدير خم که در آخرين سال زندگي رسول گرامي اسلام (ص) رخ داد و در آن علي (ع) به جانشيني آن حضرت برگزيده شد، حادثه‏اي تاريخي نيست که در کنار ديگر وقايع بدان نگريسته شود. غدير تنها نام يک سرزمين نيست بلکه يک تفکر است و نقطه تلاقي کاروان رسالت با طلايه‏داران امامت است و در حقيقت نشانه و رمزي است که از تداوم خط نبوت خبر مي‏دهد.

عضو شوراي فرهنگ عمومي اردبيل در ادامه پاس داشت عيد غدير خم را احياء سنت نبوي دانست و افزود: جوامع بشرى نيازمند يادآورى و حضور هميشگى هويت‏هاى فرهنگى و اصالت‏هاى معنوى است. زنده نگه داشتن شعائر الهى، رسالتى است که مرزبانان عقيده و ايمان، از جمله رسول اکرم (ص) بر آن تأکيد داشته‏اند. اينک و در عصر ما، شناختن مرزهاى بلند غدير، بازگويى اين شکوه و جشن و سرور اين عيد بزرگ، در راستاى پاس‏داشت سنت نبوي است.

حجت الاسلام ستوده در پايان با تاکيد بر برگزاري جشن هاي باشکوه در دهه ولايت و امامت و عيد غدير خم در مناطق مختلف استان گفت: در تاريخ اسلام، غدير و امامت به همان اندازه اهميت دارد که روز مبعث داراي ارزش و احترام است زيرا غدير، امامت را به وجود آورد و ادامه رسالت بود و از جمله آداب عبادى اين روز نماز شب و روز غدير، نماز مسجد روزه، ياد خدا و پيامبر، زيارت امير مؤمنان على (ع)، جشن و عيد گرفتن، تبريک و تهنيت به پيامبر، امير مؤمنان و يکديگر، ديد و بازديد، صدقه دادن، و نيز ديدار با رهبرى و سادات و بيعت و اتحاد و اجتماع، از جمله آداب اجتماعى و سياسىِ سفارش شده در اين روز است.

چهارشنبه 1 آبان 1392 - 14:38
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری