يكشنبه 28 دی 1399 - 20:35
پربازديدترين اخبار از استان
گلستان
  • هيچ خبري موجود نيست

هدف اجلاس تجليل و تکريم از مداحان اهل بيت (ع) ،آسيب شناسي و پيرايه زدائي است

حجت الاسلام نورالله ولي نژاد : مخاطبين اين اجلاس در درجه اول مادحان و ذاکران اهل بيت هستند اگرچه علاوه بر مداحان ، اين اجلاس مخاطبيني به وسعت همه ي پژوهشگران ، انديشمندان ، مولفان و محققان و همه ي ارادتمندان به ساحت اهل بيت (ع)دارد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گلستان حجت الاسلام نورالله ولي نژاد   گفت : از دو سال قبل استان گلستان داوطلب برگزاري اين اجلاس بود که سال گذشته ميزباني به اردبيل سپرده شد که با پيگيري‌هاي انجام شده در اختتاميه اجلاس سال گذشته تنديس اجلاس به استان گلستان به‌عنوان ميزبان بعدي تحويل داده شد.پيگيري هاي زيادي در اين مورد از سوي کانون مداحان استان و ديگر نهادهاي مرتبط انجام شد تا بالاخره به نتيجه رسيد.

دبير يازدهمين اجلاس تجليل از پير غلامان حسيني (ع) گلستان در خصوص مخاطبين اصلي اجلاس اظهار داشت : مخاطبين اين اجلاس در درجه اول مادحان و ذاکران اهل بيت هستند اگرچه علاوه بر مداحان ، اين اجلاس مخاطبيني به وسعت همه ي پژوهشگران ، انديشمندان ، مولفان و محققان و همه ي ارادتمندان به ساحت اهل بيت دارد.

ولي نژاد در مورد هدف از برگزاري اجلاس اظهارداشت : اين اجلاس صرفا يک هدف را دنبال نميکند ، اهداف اين اجلاس بسيار گسترده است چرا که اتفاق بزرگ و باعظمتي است اما به طور کلي با توجه به عنوان اجلاس ميتوان اين طور گفت که هدف آن در درجه اول تجليل و تکريم از زحمت کشان حسيني ،آسيب شناسي و پيرايه زدائي است .

وي تصريح کرد : بايد به اين حقيقت معترف بود که مداحان قشري تاثيرگذار بر جامعه اند و قطعا سامان دهي بيشتر و بهتر آنها به تاثيرگذاري بيشتر و گسترده تر، کمک خواهد کرد، اين سامان دهي از ديگر اهداف اين همايش است.

دبير استاني اجلاس از نهضت امام حسين (ع) به عنوان سرمايه يادکردوافزود :ما سرمايه اي در قالب نهضت حسيني و واقعه ي عاشورا در اختيار داريم که اين سرمايه علاوه بر اين که بايد مورد حفظ و حراست قرار بگيرد ، مي بايست با نگاه درست بر ارزش آن افزود واين اجلاس کمک خواهد کرد تا ظرفيت هاي پنهان يا مغفول مانده ي اين حماسه به منحصه ي ظهور  برسد و حکم ارزش افزوده‌اي را خواهند داشت که بر غناي معرفتي ما از نهضت امام حسين خواهد افزود.

مدير کل تبليغات اسلامي گلستان در ادامه به فعاليت‌هاي جانبي اجلاس اشاره کردو بيان داشت: يک فعاليت جانبي در حاشيه ي اين اجلاس داريم و آن اين است که با استفاده از فرصت برگزاري اين اجلاس ، کتب و اشعار خوبي که توسط افراد داري معلومات در اين زمينه تدوين و سروده شده است ، به چاپ و انتشار خواهد رسيد که خود کمکي ديگر به اعتلاي فرهنگي اين اجلاس و در نهايت به قوام محتوايي مدح و ثناي اهل بيت خواهد بود . آيا انتشار اين کتب و استفاده اي که از آنها خواهد شد در چند روز خلاصه و ختم ميشود ؟ سعي شده است تا آنجا که ممکن است در همه ي زمينه ها اينچنين نگاهي وجود داشته باشد و قطعا در بسياري از برنامه هاي اجلاس به همين گونه است.

وي به لزوم حضور ساير کشورها در اجلاس تاکيدکردو اظهار داشت : اول از همه بايد به اين موضوع اشاره کنم که مرزبندي کشور ها مرتبط با حوزه ي علوم جغرافيا و سياست است اما در مسائل اعتقادي هيچ مرزبندي وجود نداردمهمانان اين اجلاس يک نقطه جداي از هر مرزبندي جغرافيائي و ملي و نژآدي ، يک نقطه ي اشتراک دارند و آن ارادت و مودت نسبت به سيدالشهداست.

دبير يازدهمين اجلاس تجليل از پير غلامان حسيني (ع) گلستان درخصوص زمان برگزاري اجلاس که در آبان ماه سال جاري برگزار مي شودگفت : گرد هم آمدن اين جمع کثير کمک خواهد تا تجارب موفق منتقل و ازتکرار اشتباهات و تجارب غلط پرهيز شودبايد توجه داشت که برگزاري بين المللي اجلاس کمک خواهد کرد تا هم ما از آورده هاي ميهمانان خارج از کشور استفاده کنيم و هم آنان با ظرفيت هاي حسيني در ايران و حتي گلستان ، آشنا شونداين اجلاس قطعا موجب شور حسيني خواهد بود. شور و شوق حسيني ارزش کمي نيست ، اين اجلاس خواهد توانست اين شور و حماسه ي حسيني را در استان تبلور بخشد د ر آستانه ي محرم ، با مهيا سازي فضاي مناسب زمينه ي رسيدن به شعور حسيني را مهيا سازد.

وي به اثر اين اجلاس بر استان گلستان اشاره کردوافزود: اين اجلاس بسيار گسترده است ، قطعا با نزديکي به زمان برگزاري آن ما شاهد حضور رسانه هاي زيادي در استان خواهيم بود که اين خود فرصتي بزرگ براي معرفي استان و ظرفيت هاي آن در بخش هاي مختلف بالاخص امورات مذهبي و فرهنگي خواهد بود واين فرصت مناسبي است براي حفظ و ترويج آداب و رسوم بومي و بسياري اتفاقات ديگر که در حاشيه اين اجلاس رخ خواهد داد.

ولي نژاد در ادامه در خصوص مراسم اجلاس بيان کرد : مراسم اصلي استقبال در بعد از ظهر و غروب روز هفتم آبان در امامزاده عبدالله (ع) گرگان خواهد بود و صبح هشتم افتتاحيه رسمي اجلاس برگزار خواهد شود که درخلال همين افتتاحيه و در ادامه ي اجلاس ، برنامه هاي مختلفي به اجرا در خواهد آمد ، مستندسازي هاي صورت گرفته به پخش در خواهند آمد، تجليل از برگزيدگان صورت خواهد پذيرفت ، کارگاه هاي علمي و آموزشي با محوريت عاشورا پژوهي تشکيل خواهند شد ، اجراي مراسمات محلي ، استفاده از خطبا و سخنرانان و بسياري برنامه هاي ديگر که در موقع خود به اجرا در خواهند آمد.در روز دوم نيز رصد فرهنگي و آسيب شناسي و خرافه زدائي ها در قالب همين برنامه ها و کارگاه هاي آموزشي ادامه خواهند يافت و در شامگاه روز نهم آبان مراسم اختتاميه برگزار خواهد شد.

مدير کل تبليغات اسلامي گلستان درمورد محل برگزاري اختتاميه اظهارداشت : بي شک خاص ترين ويژگي اين بخش از برنامه هاي اجلاس ، حضور گسترده و عمومي مردم در مراسم اختتاميه است.با توجه به سابقه ي درخشاني که مردم دارالمونين در امورمذهبي دارند و البته که در کل استان اينگونه است ، پيش بيني ما اين است که استقبال خوبي از اين مراسم انجام خواهد شد و به همين دليل محل برگزاري آن را مصلي گرگان در نظر گرفته شده است ومعرفي کتب و تاليفات عاشورائي ، رونمائي و ابطال تمبر ويژه ي اجلاس ، ثبت ملي آثار فاخر استاني و اجزاي گزيده اي از رسوم محلي در عزاداري و آخرين مرحله ي تجليل از برگزيدگان ، بخشي از برنامه هاي اختتاميه خواهند بود .

وي به حضور مداحان سرشناش کشور هم گفت : حاج صاق آهنگران ، سازگار ، عالي و طاهري و خيلي از ذاکرين ملي ديگر در اين همايش حضور خواهند داشت شخصيت هاي شناخته شده بين المللي هم خواهند بود که شايد در بين آنها نزير قطري بيشتر براي عموم مردم شناخته شده باشد.

ولي نژاد به محتواي اجلاس اشاره کردواظهارداشت : بايد توجه داشت که اينگونه اجلاس هاي سالانه ، قطعا داراي برنامه هايي خواهند بود که شايد به طور شکلي مشابه باشند اما از نظر محتوايي هر ساله متفاوت خواهند بود برنامه هايي نظير کارگروه هاي آموزشي و استفاده از سخنرانان و خطبا اما با اين وجود هم ، امسال براي اولين بار المان اجلاس قرار است در يکي از ميادين شهرگرگان نصب شود وراه اندازي موزه عاشورائي ، تجليل ازنوغلامان ، شعرا ، هنرمندان عاشورائي ، برادران اهل سنت و ذاکران فقيد ،هم از ديگر برنامه هاي اجلاس امسال است که دراجلاسهاي گذشته مسبوق به سابقه نيست .

وي در خصوص متوليان اجلاس گفت : بايد توجه داشت که رياست اين اجلاس با استانداري و جناب استاندار است و اين يعني اين اجلاس کاملا فرا دستگاهي است و در استان هيچ دستگاهي مستقيم و بصورت مستقل متولي برگزاري آن نيست و لذا همه ي دستگاه ها به نوعي ميزباني اجلاس را برعهده دارند توقع ما اين است که همه مشارکت و همکاري کنند تا استان گلستان بتواند ميزبان خوش نامي براي اين اجلاس باشد. .

ولي نژاد در پايان اظهار داشت : اين نکته را هم خطاب به مردم عزيزمان اشاره داشته باشم که چون اين کار جنبه ي عاشورائي دارد ، مسئولان و مجريان اجلاس سعي خواهند کرد تا اين کار با حداکثر صرفه جوئي ممکن انجام بگيرد و قطعا دستگاه هاي نظارتي بر اين امر نظارت دارنداز همه ي آن هائي که مي توانند بخصوص از اصحاب رسانه درخواست ميکنيم که مبلغ و مروج افکار عاشورائي باشند و با ستاد برگزاري و دبيرخانه اجلاس همکاري داشته باشند و از مردم عزيز و هم استاني هاي گرامي براي حضور حداکثري و مشارکت در اين اجلاس دعوت ميکنيم و اعلام ميکنيم هرگونه سوال يا ابهام در خصوص هر بخشي از فعاليت هاي مربوط به اجلاس پير غلامان را از منبع درست که دبيرخانه اجلاس است مي توانند بپرسند که در پاسخ دقيق به آنها داده خواهد شد.

دوشنبه 29 مهر 1392 - 12:3
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری