يكشنبه 28 دی 1399 - 20:7
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان رضوي
  • هيچ خبري موجود نيست

حجت‌الاسلام مرويان:

دانش آموختگان حوزه اصيل‌ترين منبع براي فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي هستند

مدير كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي بااشاره به‌اينکه دانش آموختگان حوزه اصيل‌ترين منبع براي فعاليت‌هاي فرهنگي و تبليغي هستند گفت: بايد مبلغين ما دين خود را نسبت به نيازهاي فرهنگي واجتماعي مردم ادا كنند و اين را در نظر داشته‌باشند كه رقباي ما در زمينه تبليغات آرام نمي‌نشينند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي،حجت الاسلام سيد محمود مرويان حسيني در جمع روحانيان و مبلغان تربت جام گفت: تأكيد دوباره ما بر نيازمندي‌هاي فرهنگي به‌ويژه در مناطق حساس به لحاظ ديني است و روحانيان و مبلغان وظيفه دارند كه با ملاحظات و درنظر گرفتن تفاوت‌هاي فقهي واجتماعي مباحث ديني را مطرح كنند.

وي،افزود: اسلام نگاه انسان شناسانه و توحيدي دارد، همه معارف اسلامي جوهره توحيدي دارد، معاد و امامت نيز  تجلي توحيد است به همين دليل عيد قربان پر معنا است، بيان معارف توحيدي در جامعه ،ما را به حقيقت ولايت و امامت متصل مي كند چون امام انساني كامل و جلوه تام اسماء خداوند است.

حجت الاسلام مرويان با بيان اينکه يكي از دغدغه هاي اصلي اولياي خدا ضعف فرهنگي مردم است، افزود: در قرآن بيش ازهر پيامبر ديگري در مورد حضرت موسي و قوم بني اسرائيل  130 بار بحث شده است به اين دليل كه داستان آنان، آيينه فراز و فرودي براي اقوام و ملل و تمدن‌هاي ديگر است.

وي افزود: موسي زماني كه با قوم خود از دست فرعونيان مي گريخت و به رود نيل رسيدند ،بني اسرائيل گفتند كه امواج دريا درپيش روي ما و فرعونيان درپشت سر ما هستند، موسي (ع) نترسيد و گفت خدايم با من است و مرا را هنمايي مي‌كند ولي درقرآن درسوره طه نقل مي‌شود كه وقتي ساحران درمقابل فرعون طناب‌ها را انداختند و آنان به شكل مارهايي ظاهر شدند موسي درآنجا احساس ترس كرد.

مدير کل تبليغات اسلامي خراسان رضوي عنوان کرد: حضرت علي (ع) مي فرمايند موسي براي خودش نترسيد بلكه ترسش به اين دليل بود كه مبادا جهل و ناداني و جوسازي غوغا سالاران همه چيز را عوض كند و مردم نتوانند بين معجزه خدا و سحرفرق بگذارند يعني ضعف فرهنگي برآنان عارض شده و بين اصل و فرع و حقيقت ومجاز نتوانند تمايز قائل شوند.

حجت الاسلام مرويان افزود: در ماجرا ي غدير نيز پيامبر ص نگران بود كه مردم نفهمند كه امامت و ولايت فقط از سوي خداوند است خداوند درپاسخ مي فرمايند: كه ما تو را از مردم حفظ مي‌كنيم، امروزه نيز اين نگراني وجود دارد كه مردم نتوانند درك كنند كه روحانيت استمرار نظام امامت و ولايت است.

وي افزود: اين كار در دو جلوه تحقق مي يابد اول با دين شناسي يعني همان اجتهاد، تحصيل، تحقيق و فقاهت و دوم تبليغ و ترويج و تبيين معارف اسلامي، فرهنگ قرآن و عترت، اين دو محور اصلي روحانيت شيعه است و اين دو مرحله لازم و ملزوم يكديگر هستند و كساني مي‌توانند خوب دين خود را معرفي کنند كه معارف ديني خود را به خوبي بشناسند و دائماً با عرصه تبليغ، تدريس، مطالعه و تحقيق مرتبط باشند.

وي گفت: تأ كيد دوباره ما بر نيازمندي‌هاي فرهنگي به خصوص در مناطق حساس به لحاظ ديني است و شايسته است كه فضلاي حوزه با  درنظر گرفتن تفاوت‌هاي فقهي واجتماعي مخاطبان در مناطق تلفيقي ،مباحث ديني را مطرح كنند.

وي خطاب به روحانيان و مبلغان افزود: تلاش كنيد كه وحدت و توحيد با قرائت صحيح آن و با يك ظرافت كار تبليغاتي در منطقه تبيين شود.

وي افزود: اين سيره بزرگان دين مابوده است و بايد مبلغين ما دين خود را نسبت به نيازهاي فرهنگي واجتماعي مردم ادا كنند و اين را در نظر داشته باشند كه رقباي ما در زمينه تبليغات آرام نمي نشينند وشما دانش آموختگان حوزه اصيل ترين منبع براي فعاليت هاي فرهنگي و تبليغي هستيد.

دوشنبه 29 مهر 1392 - 10:13
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری