پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 5:35
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

زندگي ثمربخش امام جواد(ع) براي جوانان الگوسازي شود

يك مدرس دانشگاه در خراسان شمالي گفت: زندگي كوتاه اما ثمريخش امام جواد(ع) براي جوانان الگوسازي شود، چنانكه مشاهده مي‌كنيم زندگاني ايشان طولاني نبوده اما وجود مقدس آن امام همام در آن مقطع زماني، روشني‌بخش روح و جان شيعيان بود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي،زهره حق‌پناه، كارشناس ارشد علوم قرآن و نهج‌البلاغه و از مدرسان دانشگاه در خراسان شمالي اظهار كرد: زندگاني امام جواد(ع) سراسر حكمت و بصيرت است.

وي افزود: حضرت جوادالائمه(ع) در دهم رجب سال 195 هجري قمري متولد شد، وي ملقب به ابوجعفر ثانى‏، مختار، متوكل، متقى، زكى و تقى (چرا كه تقواي الهي را رعايت مي‌كرد) منتجب و مرتضى و قانع و جواد و عالم بود. امام رضا(ع) اوصاف امام جواد(ع) را چنين بيان مي‌كنند: او راستگو صبور و بردبار و داراي فضيلت و نور چشم مؤمنان و مايه خشم كفار است.

وي ادامه داد: امام جواد(ع) هشت ساله بود كه پدر بزرگوارشان به شهادت رسيدند از آنجا كه اراده الهي برآن بود كه رشته امامت نگسلد حضرت جواد(ع) پس از شهادت پدر بزرگوارشان امام رضا(ع) در خردسالي زمام قافله امامت را به دست گرفت و به امامت رسيد، ايشان نخستين امام شيعه است كه در خردسالي به امامت رسيد و از حكمت برخوردار شد همانطور كه حضرت يحيي در سه سالگي به مقام نبوت رسيد؛ لذا اين مسئله از طرفي حيرت و سرگرداني برخي از شيعيان را كه از دسترسي به ساحت حضور امام جواد (ع) محروم بودند را به‌وجود آورد و آنان را با تنش و اضطراب فكري مواجه كرد.

حق‌پناه اضافه كرد: از طرفي نيز مورد طعن مخالفان و توطئه ظالمان همچون مأمون خليفه عباسي قرار گرفت، مأمون با زيركي و جسارت تمام بر آن شد كه از مسئله خردسالي امام جواد(ع) بهانه‌اي براي برهم ريختن نظام تفكر شيعه بيابد و شكست خويش را در مبارزه با حضرت رضا(ع) جبران كند؛ بنابراين مأمون به‌دنبال يافتن راهي بود تا بتواند قداست مقام حضرت جواد(ع) را ميان مردم از ميان ببرد.

وي ادامه داد: او در نخستين اقدامش تلاش كرد دخترش را به اجبار به همسري حضرت درآورد تا شايد از اين راه امام جواد(ع) را زير نظر داشته باشد و از حركت‌ها و تلاش‌هاي حضرت در رهبري امت آگاهي يابد هر چند اين ازدواج تحميلي در ظاهر معناي ديگري يافته بود در واقع راهي براي پوشاندن خيانت مأمون نسبت به امام هشتم و اظهار ارادت منافقانه به مقام رفيع امامت محسوب مي‌شد.

وي ابراز کرد: توطئه ديگري كه مأمون به زعم باطل خود براي اهانت به حريم عصمت امام به كار گرفت، تشويق و ترغيب عالمان و دانشمندان آن روزگار به بحث و جدل علمي با حضرت بود تا خردسالي امام مانع پاسخ درست و جامع شود و در مرحله‌اي فراتر در اعتقاد شيعيان خلل ايجاد كند؛ مأمون كه بارها علم و معرفت رباني حضرت امام رضا(ع) را در مجالس بحث و مناظره مشاهده كرده بود اين بار گمان مي‌كرد كه شايد امام جواد(ع) كه كودكي بيش نيست در پاسخ مسائل علمي فرومانده و مردم از گرد وجود آسماني آن حضرت پراكنده شوند اما تمامي بحث‌ها و مناظره‌هاي علمي عاقبت به برتري و درخشش مقام باعظمت امام جواد(ع) پايان مي‌گرفت.

حق‌پناه گفت: اين شكست‌هاي نافرجام در نهايت منجر به اين شد كه ام فضل دختر مأمون با نيرنگ و فرمان معتصم عباسي به امام جواد(ع) زهر بخوراند و او را به شهادت برساند؛ لذا امام درآخر ماه ذيقعده سال 220 هجري قمري در سن 25 سالگي به شهادت رسيد.

اين كارشناس ارشد علوم قرآن و نهج‌البلاغه گفت:. همانطور كه مشاهده مي‌كنيم زندگاني ايشان طولاني نبوده اما وجود مقدس اين امام همام در آن مقطع زماني، روشني‌بخش روح و جان شيعيان بود

سه‌شنبه 23 مهر 1392 - 18:53
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری