سه‌شنبه 21 مرداد 1399 - 17:52
پربازديدترين اخبار از استان
سمنان
  • هيچ خبري موجود نيست

حماسه مسلم‌بن عقيل پيش درآمدي بر نهضت عاشورا بود

مديرعامل بنياد نشر قرآن و عترت استان سمنان با بيان اينكه حماسه مسلم بن عقيل در كوفه، پيش درآمدي بر نهضت عظيم عاشورا بود اظهار كرد: مسلم پيشاهنگ نهضت سيدالشهدا و سفير انقلاب كربلا و پيش‌مرگ حماسه تاريخ‌ساز و جاويدان عاشورا بود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، مجتبي محمديان، در گفتگويي با بيان اينکه حماسه مسلم بن عقيل پيش درآمدي بر نهضت عاشورا بود افزود: در دوران امامت ده‌ساله امام‌ حسن(ع) كه از سخت‌ترين دوره‌هاي تاريخ اسلام نسبت به پيروان اهل بيت(ع) و طرفداران حق بود مسلم بن عقيل با خلوص هر چه تمام در مسيرحق بود و از باوفاترين ياران و ازخواص اصحاب امام حسن(ع) محسوب مي‌شد.

مسلم بن عقيل؛ جوينده ارزش‌هاي متعالي

وي ادامه داد: پس از شهادت امام حسن(ع) كه امامت به حسين بن علي رسيد تا مرگ معاويه كه يك دوره 10 ساله بود باز مسلم بن عقيل در كنار حسين بن علي(ع) حضور دارد كه عظمت انساني چهره‌هاي پرفروغ تاريخ خونبار ما چون مسلم بن عقيل، هاني بن عروه اسوه همه كساني است كه در زندگي به هدف‌هايي والاتر از دنيا اعتقاد دارند و ارزش‌هاي متعالي را مي‌جويند كه در اين راستا انسان‌هاي نمونه از نظرايمان، اخلاق، شهامت، جوانمردي و استقامت هميشه زينت تاريخ بوده و هستند.

محمديان با بيان اينكه حماسه مسلم بن عقيل در كوفه، پيش درآمدي برنهضت عظيم عاشورا بود اظهار كرد: خود مسلم پيشاهنگ نهضت سيدالشهداء و سفير انقلاب كربلا و پيش‌مرگ حماسه تاريخ ساز و جاويدان عاشورا بود.

نهم ذي‌الحجه؛ كربلاي كوچك در كوفه

وي اضافه كرد: در ميان جوانان برومند بني‌هاشم مسلم بن عقيل فرزند عقيل يكي از چهره‌هاي تابناك و شخصيت‌هاي بارز به شمار مي‌رفت مسلم برادرزاده اميرالمؤمنين و پسرعموي حسين بن علي (ع) بود كه يزيد براي حفظ سلطه و حاكميت بر كوفه عنصر ناپاك و سفاك و خشني هم چون عبيدالله بن زياد را كه حاكم بصره بود انتخاب كرد ابن‌زياد با حفظ سمت والي كوفه شد ماموريت ابن زياد آن بود كه به كوفه برود و مسلم را دستگير كند و سپس او را محبوس يا تبعيد كند و يا به قتل برساند.

محمديان اظهار داشت: حضرت مسلم بن عقيل با خرسندي از تقرب به مقام والاي شهادت خود دشمنان را ندا داد: من امروز از خم خون مي‌چشم شهد شهادت را ولي خرسند و خشنودم كه مرگم جز به راه حق و قرآن نيست كه در نتيجه روز نهم ذي‌الحجه كربلاي كوچكي در كوفه برپا شد و يادشان به جاودانگي پيوست.

سه‌شنبه 23 مهر 1392 - 11:57
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری