سه‌شنبه 6 فروردين 1398 - 17:15
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان موشکافي مي کند؛

سر منشاء فساد فوتبال کجاست؟

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان با توجه به اتفاقات اخير ورزش کشور، در مقاله اي به بررسي « ريشه هاي فساد در فوتبال » پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش ورزشي موسسه تبيان اين مقاله را تهيه کرده است.

بهمن اسدي در اين مقاله مي نويسد:«اين روزها همه از وجود فساد در فوتبال حرف مي زنند. واقعيتي تلخ که نمي توان آن را کتمان کرد. اين که در فوتبال ما فساد وجود دارد چنان به يقين تبديل شده که همه با گذر از شک و گمان اوليه بايد در پي چرايي و چگونگي آن باشند.

قبل از ورود به اين بحث بايد اين را گفت که در همين فوتبال " کرم زده" نکات مثبت فراواني وجود دارد. عده کثيري که در فوتبال به عنوان يک ورزش دوست داشتني فعاليت دارند با عشق و علاقه آمده اند و هرگز پاي خود را از مرز هاي بايسته فراتر نمي گذارند. فوتباليست هاي با شرافتي که با تمام وجود تلاش مي کنند نان حلال سر سفره خانواده خود ببرند. بازيکناني که با اعتقادات مذهبي محکم انحراف را نمي پذيرند و صادقانه و متعهدانه به مسير درست مي روند. تعداد چنين آدم هايي در ارکان فوتبال ما کم نيستند و بي انصافي است اگر به وجودشان اشاره نشود.

شايد درست به همين دليل باشد که وجود آدم هاي فاسد در اين رشته اين همه بازتاب دارد. ورزش و رشته فوتبال براي خيلي ها آن قدر عزيز و دوست داشتني هست که فساد در آن را برنمي تابند و هر گونه آلودگي در اين محيط آنها را از خود بي خود مي کند. براي باور اين نکته در نزد اهالي فوتبال که همه آلوده نيستند نياز به ارائه مدرک نيست. نيم نگاهي به فوتبال و حتي درگير بودن به اخبار دم دستي آن نشان مي دهد که در اين فوتبال پر از بريز و بپاش تنها يک درصد افراد به پول ( به عنوان عامل اصلي وجود فساد) مي رسند. اين يک درصد هم شناخته شده هستند. تازه در ميان اين يک درصد پول بگير نيز تعداد قابل توجهي شامل انسان هاي پاک هستند.با اين مختصر توضيح آيا يافتن ريشه هاي فساد سخت و دشوار است؟ آيا بررسي سوابق همه اين افراد که دستشان به اين پول هاي باد آورده و بي کمال رسيده کاري نشدني است؟ آيا اين بررسي و رسيدن به واقعيت اين همه سر و صدا دارد؟

امروزه اگر از وجود آلودگي در امر داوري فوتبال مي شود خيلي سخت است تا بفهميم اين اندک داوران تاثير گذار در نتايج تعيين شده از کجا به رشوه مي رسند؟ حتي اگر اين ماجرا طي چند سال اخير بي توجه مانده باشد به راحتي مي توان به اصل ماجرا و چهره خاطيان دسترسي پيدا کرد. البته به شرطي که هدف واقعا اين باشد.

صريح تر صحبت کنيم. پول به عنوان عامل اصلي ايجاد اين فساد دست کيست؟ چه کسي براي بقاي خود و دستيابي به پاسخي قانع کننده به مسئولان بالادستي حاضر است از بيراهه وارد شود؟ ناگفته پيداست که اين افراد چه کساني هستند. بررسي وضعيت مالي اين افراد و بده بستان هاي آنها در طول چند سال اخير خيلي راحت ما را به سر منشاء فساد در فوتبال مي رساند. خوشبختانه و بدبختانه اغلب قريب به اتفاق اين افراد هم از سازمان هاي دولتي هستند. آنجا که بايد حساب و کتاب باشد. تعدادشان هم زياد نيست. در اين باره حتي بايد به سراغ گذشته رفت.

وقتي مديراني بوده اند که چند سال پيش آمده اند و در فصل نقل و انتقالات و پس از آن بار خود را بسته اند الان ما بايد با عنوان اين که گذشته ها گذشته از کنار اين خطا و خلاف آشکارشان عبور کنيم. نبايد ريشه فساد فعلي را در گذشته جستجو کنيم. آيا مسئولان نظارتي ما با عدم توجه به اين خلافکاري ها براي فرهنگ کنوني" بزن و درو" بذرپاشي نکردند؟

بالا رفتن بي رويه سقف پرداخت ها در فوتبال و حمله به وجود سقفي مشخص از سوي چه کساني مطرح شد؟ چرا در اين باره به آنچه در فوتبال دنيا مي گذرد اشاره مي کنند؟ کجاي فوتبال ما به فوتبال آنها شبيه است؟ آيا فوتبال ما خصوصي است؟ آيا نظارت دولتي لازم بر بده بستان ها مي شود؟ وقتي اين اصول معمولي رعايت نمي شود چه اصراري براي تبعيت از شرايط حاکم بر فوتبال حرفه اي جهان داريم.

آيا براي پرداختن به آنچه فوتبال ما نياز دارد اتاق فکري وجود دارد؟ چرا بايد يک برنامه تلويزيوني براي فوتبال ما تصميم گيري کند؟ (اگرچه اين برنامه با توجه به ضعف فني موجود در فوتبال هر از گاهي موضوعات بدي را مطرح نمي کند).

متاسفانه در بلبشوي امروز در خصوص پرداختن به فساد موجود آن قدر موضوع و بحث هاي فرعي مطرح شده که همه را خسته و کلافه کرده است. اذهان عمومي که از اين امر خوششان نمي آيد وقتي اين پرداخت به زواياي انحرافي را هم مشاهده مي کنند به نوعي خسته و دلزده از کنار اصل ماجرا مي گذرند و به نظر مي رسد اين نيز خود يک سناريوي از پيش نوشته شده است. بسياري از موضوعات مطرح شده نياز به طرح عمومي ندارد. اين بحث ها و تحقيق ها بايد در مراجع ذيصلاح و به سرعت انجام شود و پس از قضاوت و صدور حکم به اطلاع مردم رسانده شود. مردم علاقه مند تشنه برخورد با عوامل فساد هستند نه اين که ساعتها وقت آنها بيهوده گرفته شود.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

يكشنبه 21 مهر 1392 - 11:3
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری