شنبه 5 خرداد 1397 - 16:38
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

پاسخ تبيان به يک شبهه قديمي

همزمان با آغاز ايام حج تمتع، تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در مقاله اي ديني به شبهه اي قديمي در خصوص هزينه هاي حج تمتع پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اخلاق و عرفان اسلامي موسسه تبيان اين مقاله را با هدف روشنگريو اطلاع رساني تهيه کرده است.

امين ادريسي در اين مقاله مي نويسد:«حج را مي توان يکي از مهمترين و با شکوه ترين رويداد هاي مهم در جهان اسلام نام گذاري کرد چرا که مسلمانان با عقايد مختلف از سراسر جهان به سرزمين حجاز مي آيند تا با اتحادي غير قابل وصف زيباترين عبادات را شانه به شانه و در صفوف به هم پيوسته انجام دهند.

حج تمريني است براي دوري از گناه و معصيت در زندگي ،تمرين و يادآوري بزرگي است که بهترين توشه انسان تقوي و پرهيزگاري است و تمريني است براي برادري و اتحاد در برابر دشمنان قسم خورده اسلام و قرآن مجيد، چنانچه خداوند متعال مي فرمايد: «الْحَجُّ أَشْهُرٌ مَّعْلُومَاتٌ فَمَن فَرَضَ فِيهِنَّ الْحَجَّ فَلاَ رَفَثَ وَلاَ فُسُوقَ وَلاَ جِدَالَ فِي الْحَجِّ وَمَا تَفْعَلُواْ مِنْ خَيْرٍ يَعْلَمْهُ اللّهُ وَتَزَوَّدُواْ فَإِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوَى وَاتَّقُونِ يَا أُوْلِي الأَلْبَابِ: حج در ماههاى معينى است پس هر کس در اين [ماه]ها حج را [برخود] واجب گرداند [بداند که] در اثناى حج همبسترى و گناه و جدال [روا] نيست و هر کار نيکى انجام مى‏دهيد خدا آن را مى‏داند و براى خود توشه برگيريد که در حقيقت بهترين توشه پرهيزگارى است و اى خردمندان از من پروا کنيد». «بقره:197»

در اين نوشتار قصد داريم به يک سوال مهم و اساسي پيرامون مسئله حج پاسخ دهيم ،سوالي که با فرارسيدن موسم حج ممکن است در اذهان برخي از افراد خطور کند و پاسخ به اين سوال مي تواند اهميت موضوع حج را به خوبي تبيين کند.

سوال :اگر در سايت ها و وبلاگ ها و شبکه هاي مجازي جستجويي اجمالي داشته باشيد،متوجه خواهيد شد که مطالب متعددي پيرامون مخالفت با حج نوشته شده است که همگي حکايت از ترک اين فريضه الهي دارد و از مسلمانان به دلائل مختلف خواسته شده است که اين تکليف الهي را ترک کنند.

از جمله ادله اي که در ميان اين استدلالات زياد به چشم مي خورد،اين است که چرا هزينه هاي کلاني که براي حج خرج مي شود را صرف رفع مشکلات در داخل از کشور نکنيم؟چرا حاجي ،هزينه سفر خود به سرزمين وحي را صرف رفع گرفتاري از يک خانواده بي بضاعت ويا تهيه جهيزيه براي يک دختر جوان نمي کند و اين شعر را نيز در استدلالات خود استفاده مي کنند حال سوال اين است که چون خدا در همه جا وجود دارد ما بايد حج را ترک کنيم و به سرزمين وحي نرويم؟

آيا داشتن دل پاک و بي توجهي به فرامين الهي براي رسيدن به سعادت و خوشبختي کفايت مي کند؟ آيا بهتر نيست که هزينه حج را براي رفع فقر در جامعه استفاده کنيم؟

در پاسخ به اين سوالات بايد گفت که در منطق راستين اسلام حج تمتع به عنوان يکي از واجبات الهي معرفي شده است که با فراهم بودن شرائط نافرماني از آن گناه محسوب مي شود و مسلم است که گناه نه تنها دل آدمي را پاک نمي کند، بلکه سبب تيرگي و تاريکي و ناپاکي قلب مي شود.چنانچه از اين مسئله مي توان در پاسخ به تمام افرادي که با شانه خالي کردن از انجام تکاليف الهي ،آن هم فقط به بهانه پاکي دل ،استفاده کرد.

امام خميني رحمه الله عليه در پاسخ به سوال سوم و در تبيين فلسفه حج اينگونه مي فرمايند:«يکي از وظايف بزرگ مسلمانان پي بردن به اين واقعيت است که حج چيست و چرا براي هميشه بايد بخشي از امکانات مادي و معنوي خود را براي برپايي آن صرف کنند.چيزي که تا به حال از ناحيه ناآگاهان و يا تحليلگران مغرض و يا جيره خواران به عنوان فلسفه حج ترسيم شده است اين است که حج يک عبادت دسته جمعي و يک سفر زيارتي - سياحتي است. به حج چه که چگونه بايد زيست و چطور بايد مبارزه کرد و با چه کيفيت در مقابل جهان سرمايه داري و کمونيسم ايستاد! به حج چه که حقوق مسلمانان و محرومان را از ظالمين بايد ستاند! به حج چه که بايد براي فشارهاي روحي و جسمي مسلمانان چاره انديشي نمود! به حج چه که مسلمانان بايد به عنوان يک نيروي بزرگ و قدرت سوم جهان خودنمايي کنند! به حج چه که مسلمانان را عليه حکومتهاي وابسته بشوراند. بلکه حج همان سفر تفريحي براي ديدار از قبله و مدينه است و بس!» «صحيفه امام خميني، ج 21، ص 77»

خلاصه کلام آنکه به تنهايي و در پستوهاي خانه نيز مي توان نماز را اقامه کرد و به تنهايي و در سرزمين خود مي توان هزاران قرباني کرد و هزاران فقير را سير کرد، اما ابرقدرت هاي بزرگ دنيا را جز با وحدت و برادري و اتحاد و مقاومتي که در حج به نمايش جهاني گذاشته مي شود، نمي توان شکست داد و اين همان فلسفه مهم حج است که نه کمک به فقرا و نه قرباني و نه نماز و روزه هيچ کدام نمي تواند جايگزين آن شود .

همچنين توجه به اين نکته لازم است که در کشور ما ساليانه هزاران سفر توريستي و تفريحي به کشورهاي مختلف آسيايي و اروپايي صورت مي گيرد که اين مسئله در سال هاي اخير نيز رواج بيشتري داشته است:«بر اساس آمار رسمي ترکيه، يک ميليون و 500 هزار ايراني در سال 2011 به ترکيه سفر کرده‌اند که گردشگران ايراني بعد از آلمان، روسيه و انگليس بيشترين گردشگران ورودي به ترکيه محسوب مي‌شوند.»

گفتني است ويژه نامه الکترونيکي «در سراي قبله و قنوت» به مناسبت هفته حج در همين بخش طراحي و منتشر شده است.

علاقه مندان مي توانند متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ مشاهده کنند.

پنجشنبه 18 مهر 1392 - 12:7
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری