يكشنبه 28 بهمن 1397 - 3:57
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

نگراني تبيان از افزايش سن ازدواج

همزمان با روز ملي ازدواج تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي اجتماعي با عنوان «چگونه پير دختر و پير پسر نشويم؟!» نگراني خود را از افزايش سن ازدواج ابراز کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش خانواده ايراني موسسه تبيان اين مقاله را در روز ازدواج حضرت علي(ع) و حضرت زهرا(س) منتر کرده است.

محسن جندقي در اين مقاله مي نويسد:«من 20 سالگي ازدواج کردم؛ يعني در سني که خيلي از پسرها به فکر درس و دانشگاه و احيانا سربازي وچيزهاي ديگر هستند. من هم دانشجو بودم و سربازي نرفته بودم و تنها درآمد دانشجويي داشتم.با اين وجود ازدواج کردم چون شنيده و خوانده بودم که بزرگان ما گفته بودند اگر ازدواج کني خدا روزي تان را چند برابر مي کند. همين طور هم شد. من اين جملات را قبل از اينکه تجربه کنم، باور کرده بودم و اين باور موجب شد که روزي ام چندين برابر شود و به راحت ترين شکل ممکن دوران خدمت سربازي را بگذرانم و صاحبخانه شوم و يک فرزند سالم نصيبم شود. اينکه ملاکهاي ازدواجم چه بوده و آيا خوشبخت شدم يا يک زندگي معمولي را مي گذرانم يا بدبخت شدم و يا اگر کسي در سنين پايين ازدواج کند خوشبخت مي شود يا نه، مساله اي ديگر است که مي توان در نوشته هاي آينده به آن پرداخت. موضوع زمان ازدواج است که به بحران تبديل شده است. با ازدواج من خيلي از دوستانم هم به فکر ازدواج افتادند اما حداقل نصف آنها ازدواج نکرده اند و در 20 سالگي از اين مساله خيلي مي ترسيدم. مي ترسيدم از اينکه دلسرد شوم و بسياري از دوستانم همين طور شده اند. مي ترسيدم از اينکه با مرور زمان شرايط ازدواج سخت تر از ايني که هست شود و شد و مي شود! مي ترسيدم که با مرور زمان آن شور و نشاط جواني لازم براي آغاز زندگي از بين برود و براي خيلي از اطرافيانم همين طور شده است. آيا ديدن يک عروس 40 ساله در لباس عروسي شما را نمي ترساند؟ ديدن داماد بي مو يا دامادي با موهاي سپيد شما را نمي ترساند؟ ديدن مردي 35 ساله و 40 ساله مجرد بر سر سفره پدر شما را نمي ترساند؟ آيا افزايش سن دختران مجرد شما را نمي ترساند؟ آيا افزايش آمار عروساني که دختر نيستند شما را نمي ترساند؟ آيا افزايش خبرهاي تجاوزها و آدم ربايي ها و اغفال ها و آزار و اذيت ها شما را نمي ترساند؟ آيا افزايش سن پسراني که هر روز سردتر از روز قبل مي شوند شما را نمي ترساند؟ آيا افزايش بيماران روحي جوان شما را نمي ترساند؟ بله براي ازدواج نکردن هزاران بهانه است از مشکلات مالي پسرها گرفته تا نداشتن خواستگار مناسب براي دخترها اما کاش براي ازدواج نکردن وحشت هم وجود داشت وحشتي مثل پير دختر شدن و پير پسر شدن.

سن ازدواج بالا و بالاتر.طبق آخرين آمار ازدواج مردان بالاي 35سال و زنان بالاي 30سال طي 8 سال اخير دوبرابر افزايش يافته است. اين آمار را 3 ماه پيش، علي اکبر محزون مديرکل دفتر اطلاعات وآمار جمعيتي سازمان ثبت ارائه کرده بود: براساس آمارهاي موجود در سال84 سهم ازدواج‌هاي بالاي 35سال براي مردان 6/7درصد و ازدواج‌هاي بالاي 30سال براي زنان 6/3درصد بوده که اين ارقام از افزايش حدود دوبرابري سهم ازدواج‌هاي در سنين بالا در فاصله سال‌هاي 84 تا 91 حکايت دارد.آخرين آمارهاي جمعيتي در زمينه ثبت واقعه ازدواج نشان مي‌دهد که در سال 91، 831هزار و 670 ازدواج به ثبت رسيده است و مردان گروه سني 20 تا 24ساله با 312هزارو498 واقعه و زنان با همين سن با 275هزارو873 واقعه ازدواج بيشترين آمار ازدواج زوجين را به خود اختصاص داده‌اند.

اما سهم ازدواج‌هاي بالاي 35سال براي مردان و ازدواج‌هاي بالاي 30سال براي زنان در آمارهاي سال‌هاي اخير همچنان رو به افزايش است؛ به‌طوري که سهم ازدواج‌هاي بالاي 30سال براي زنان از 10/5درصد در سال90 به 11/2درصد در سال91 افزايش يافته و سهم ازدواج‌هاي بالاي 35سال براي مردان نيز از 8/6درصد در سال90 به 8/8درصد در سال91 افزايش يافته است.

همان طور که مشاهده مي کنيد موضوع خيلي خطرناک تر از آن است که فکر کنيد. »

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

پنجشنبه 18 مهر 1392 - 12:7
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری