يكشنبه 28 بهمن 1397 - 4:2
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

«پيوند آسماني» به روايت تبيان

همزمان با اول ذي الحجه و روز ملي ازدواج تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي اجتماعي به بررسي ابعاد مختلف پيوند آسماني حضرت علي (ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش خانواده ايراني موسسه تبيان اين مقاله را در اين روز فرخنده منتشر کرده است.

انسيه نوش آبادي در اين مقاله مي نويسد:«عاشقانه هاي حضرت علي و فاطمه عليهما السلام ايده آل ترين الگوي زندگي عاشقانه براي همسران مسلمان است.در زندگي حضرت علي و فاطمه دوست داشتن هيچ گاه با سوء استفاده و توقعات نابجا همراه نبوده است. بعيد نيست اگر بگوييم فاطمه سلام الله عليها محبوبترين زن در نزد شوهر درتمام دنيا بوده است. چرا که يک انسان کامل همسر يک انسان کامل بوده، با تمام لطافتهاي يک روح سالم. چنين پيوندي قطعا بسيار عاشقانه و زيبا بوده است.

همانطور که حضرت علي عليه السلام هم خود در مورد عشقشان مي فرمايد:اما اين همه عشق و علاقه هرگز باعث نشد که توقعات حضرت زهرا از اميرالمومنين افزايش پيدا کند. در زندگي حضرت زهرا هيچ گونه خواسته ي مادي از شوهر مطرح نشده است. او به همان چيزي که شوهر به منزل مي آورد اکتفاء مي کند. بنابراين بحث افزايش توقعات در خانواده ها چيز است که از محور يک زندگي سالم و يک خانواده خوب خارج است.

حضرت علي عليه السلام هم با وجود اينکه يکه تاز ميدانهاي نبرد بودند و شهرتشان بر زبان عرب و عجم مي رفت، هيچگاه در خانه از کمک به همسر و انجام کارهاي شخصي خودشان رويگردان نبودند. وصله زدن کفش، دوختن لباس، جاروب کردن منزل، پاک کردن عدس و ... از جمله کارهايي بودند که بزرگترين سردار عالم و دانشمند ترين مرد بعد از رسول خدا از انجام آنها عار نداشتند. شايد امروزه مردها از کمک کردن به همسر مثل مردان قديم ابا نداشته باشند، اما باز هم در اين عمل هرگز با حضرت علي عليه السلام قابل مقايسه نيستند. بايد ديد مرداني که داراي مقام و قدرت و ثروت زبانزد هستند در منزل در حضور افراد خانواده و خدمتکاران چقدر تواضع نشان مي دهند!

حضرت علي عليه السلام دست راست پيامبر اکرم است. او بايد يک جامعه ي جهاني را بسازد. جامعه اي که تا قيامت در بطن آن روش انساني زيستن تمرين شود و انسانهاي پاک در آن پرورش يابد. لذا چنين مردي ،بايد شبانه روز تلاش کند بايد ماههاي طولاني دور از خانه باشد. بايد در جبهه هاي نبرد ،در صحنه هاي سياسي در ... حضور داشته باشد. همه ي اينها او را از خانه و از فرزندان دور مي کند. اما او بهترين خانه و بهترين فرزندان را دارد و تا قيامت خانواده ي او الگوي خانواده هاست. زيرا در خانه ي او زني زندگي مي کند که نبود همسر موجب فرسودگي اعصاب او و بدرفتاري او با فرزندان نمي شود. کمبودهاي مادي موجب کم کاري هاي او و بهانه تراشيهايش نمي شود. بلکه او خود يک تنه به اندازه ي همه ي کساني که نيستند تلاش مي کند در حالي که راضي راضي است هم از خدا راضي است هم از همسرش و هم از پدر و فرزندانش. او راضيه و مرضيه است.

در دنياي ما هم هستند زناني که در سختيهاي زندگي فداکاري مي کنند. اما گاهي نمي توانند مثل حضرت فاطمه سلام الله عليهاعاشقانه و با رضايت و اشتياق فداکاري کنند. هرگز گلايه و شکايت نداشته باشند. چه کسي مثل فاطمه مي تواند همسري را که دائما گرفتار مشکلات جامعه است را به گونه اي ياري کند که نگران خانواده نباشد و بتواند چنين مسئوليتهاي بزرگي را در جهان به انجام رساند. فاطمه همسر مردي است که (اگر بخواهد ثروتش را براي خود نگهدارد) ثروتمند عصر خويش است، اما با اين وجود جاي دسته ي آسياب روي دست و سينه اش مانده و چادرش بيش از ده وصله دارد. »

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

چهارشنبه 17 مهر 1392 - 13:17
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری