جمعه 31 فروردين 1397 - 21:5
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان جنوبي
  • هيچ خبري موجود نيست

مراسم سوگواري امام جواد(ع) توسط موسسه ياس نبي (س)آرين شهر قاين برگزار شد

مراسم سوگواري نهمين اختر تابناک ولايت،امام جواد(ع)، با حضور دوستدران و دلداد گان آن حضرت به همت موسسه قرآني ياس نبي آرين شهر قاين در مسجد صاحب الزماني (عج) اين شهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، به نقل از رابط خبري اداره تبليغات اسلامي شهرستان قاين، فاطمه سالخورده مسئول موسسه قرآني ياس نبي (س) آرين شهر از برگزاري مراسم سوگواري نهمين اختر تابناک ولايت،امام جواد(ع)، با حضور دوستدران و دلداد گان آن حضرت (ع) و به همت اين موسسه قرآني خبر داد.

وي افزود: در اين مراسم حجت الاسلام شاهبيکي امام جمعه آرين شهر در سخناني گفت: در دوره امام جواد (ع) به دليل فشارهاى سياسى و کنترل شديد، فعاليت ايشان از طرف دربار خلافت بسيار محدود شده بود و ازاين‏ منظر تعداد راويان و پرورش يافتگان مکتب اين امام نسبت ‏به زمان حضرت صادق عليه السلام کاهش بسيار چشمگيرى را نشان مي ‏دهد.

حجت الاسلام شاهبيکي با اشاره به دوره امامت اين امام بزرگوار تصريح کرد:مأمون بعد از شهادت امام رضا عليه السلام مي دانست که شيعيان پس از امام هشتم فرزند او را به امامت خواهند پذيرفت و در اين صورت خطر همچنان بر جاي خود خواهد ماند بنابراين دختر خود را به عقد وي درآورد و او را داماد خود کرد.

وي افزود:امام جواد(ع) در دوره اي امامت خويش را آغاز کرد که به رغم اقتدار شيعيان، عرصه سياسي و اجتماعي جامعه گرفتار چالش هاي عميق عقيدتي و درگيري هاي مختلف شده بود و دوران امامت آن حضرت با خلافت دو نفر از خلفاي ستم پيشه عباسي مأمون و معتصم مقارن بود.

وي با بيان اينکه مامون بعد از قتل امام رضا( ع)نمي خواست تا با اذيت و آزار امام جواد،دستگاه خلافت غصبي بدنام تر کند، اظهار داشت: مأمون به دليل اين که با قتل امام رضا(ع) دچار بدنامي و تزلزل شده بود، صلاح نمي ديد که بيش از آن به آزار امام جواد(ع) بپردازد، همچنين به دليل قدرت شيعيان در آن روزگار تمام سعي خود را بر آرام نگه داشتن اوضاع مصروف مي داشت.

وي ادامه داد: لذا به منظور دست يابي به چنين هدفي ناچار شد آن حضرت را مانند پدرش امام رضا(ع)ظاهرا در دايره قدرت بکشاند.

امام جمعه آرين شهر اضافه كرد: از همين رهگذر بود که مأمون به راحتي مي توانست از طرفي امام را در کنترل خود داشته باشد و از طرف ديگر آمد و شد شيعيان و تماس هاي آنان را با آن حضرت زير نظر بگيرد.

گفتني است: مراسم سالروز شهادت شامگاه شنبه 13 مهر ماه در محل مسجد صاحب الزمان (عج) آرين شهر برگزار شد.

چهارشنبه 17 مهر 1392 - 8:43
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری