سه‌شنبه 29 خرداد 1397 - 21:9
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان «سوگنامۀ ابن الرضا(ع)» را منتشر کرد

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان همزمان با سي ام ذي القعده سالروز شهادت حضرت جوادالائمه (عليه السلام) در مقاله اي ديني با عنوان «سوگنامه ابن الرضا(ع)» به سوگواري شهادت امام نهم پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش حوزه علميه موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

مهدي صدري در اين مقاله مي نويسد:«براي نوشتن اين مقاله با خود بسيار انديشيدم. با خود گفتم: من که باشم که بخواهم درباره امامي سخن گويم که پدر مهربانش حضرت علي بن موسي الرضا عليهما السلام درباره او فرمودند: هذا المولود الذي لم يولد مولود اعظم برکة علي شيعتنا منه. اين نوزادي است که مولودي براي شيعيان ما پر برکت تر از او، به دنيا نيامده است.اما دوست دارم در سوگ او قلمم بر کاغذ به پيش رود، گرچه قلمم از بيان مظلوميت حضرتش عاجز است. مي خواهم با اين سوگنامه نامم را در زمره دوستانش ثبت کنم. ياد آن پيرزني افتادم که در بازار برده فروشان مصر در صف خريداران يوسف مصري ايستاده بود. به او گفتند: پيرزن، تمام درباريان و اغنياي مصر خريدار يوسف اند، تو چه پنداشته اي؟! گفت: مي دانم که دستم به يوسف کنعان نمي رسد اما مي خواهم همه گويند:او هم خريدار يوسف است!

مي خواهم براي خودم و شما دوستان و محبين حضرتش از مظلوميت آن امام شهيد بگويم تا در سوگش به ماتم نشينيم.

مظلوميت ابن الرضا عليه السلام کم نظير است. آب و گل اين خاندان را با مظلوميت سرشته اند. از آن روزي که اميرالمومنين علي عليه السلام را دست بسته به مسجد بردند و حقش غصب نمودند، مظلوميت فرزندان پيامبر شروع شد و هنوز هم ادامه دارد!

امام نهم ما شيعيان مصائبي را تحمل نمودند و ظلم هايي به حضرتش وارد شد که کسي توان تحمل اين همه درد و رنج را ندارد!برخي از مظلوميت هاي محبوب دل سلطان طوس را براي شما بيان مي دارم: 1-دوري از پدر در 5 سالگي:

امام جواد عليه السلام يگانه فرزند علي بن موسي الرضا عليه السلام بود. پس از آن که چهل و هفت سال از عمر شريف امام رضا عليه السلام سپري شد خداوند منان جواد الائمه عليه السلام را به حضرتش عطا نمود. عشق اين پدر و پسر آسماني به يکديگر مثال زدني است. اين عشق چون عشق امام حسين عليه السلام به آقا علي اکبر عليه السلام است.چه سخت است دوري پدر و پسري که از جان و دل يکديگر را دوست مي دارند. تنها 5 سال بيشتر از بهار عمر ابن الرضا عليه السلام نگذشته بود که ظلم مامون عباسي او را از پدرشان جدا ساخت.

آيا اين درد فراق، درد کمي است ؟! يعقوب در فراق يوسفش با اين که مي دانست اين فراق روزي به وصال بدل مي شود چنان شبانه روز گريست که سوي چشمش از دست رفت. چه حالي داشت ابن الرضا عليه السلام که مي دانست فراق پدر هرگز به وصال ختم نمي شود.

امام رضا عليه السلام با چشمي گريان در کنار کعبه ايستاده بود و با خانه خدا وداع مي کرد، و پس از طواف، به مقام ابراهيم رفت و در آن جا به نماز ايستاد.موفق خدمتکار حضرت رضا عليه السلام مي گويد: حضرت جواد عليه السلام را در کنار حجر اسماعيل ديدم نشسته و به راز و نياز مشغول است، نشستن آن حضرت به طول کشيد، به او عرض کردم : فدايت شوم برخيز!

فرمود: نمي خواهم از اين جا بر خيزم مگر اين که خدا بخواهد. او در اين هنگام بسيار غمگين بود، نزد حضرت رضا عليه السلام رفتم و ماجرا را گفتم، امام رضا عليه السلام نزد حضرت جواد عليه السلام آمد و فرمود: اي محبوب دلم برخيز!

حضرت جواد عليه السلام عرض کرد: نمي خواهم از اين مکان برخيزم. امام رضا عليه السلام فرمود: چرا بر نمي خيزي؟ او عرض کرد: چگونه برخيزم با اين که شما را مي بينم به گونه اي با خانه خدا وداع مي کني که گويي ديگر به اين جا باز نمي گردي.2-شهادت پدر در غربت:هشت بهار بيش از عمر شريف ابن الرضا عليه السلام نگذشته بود که پدر مهربان خويش امام رضا عليه السلام را از دست داد.

کدام پسر خلفي است که در سوگ پدري چون امام رضا عليه السلام که در غربت و به دور از شهر و ديار و اهل و عيال و مظلومانه و غريبانه به شهادت رسيده باشد، صبرش طاب نشود و جگرش خون.

هر کس عزيزش را از دست مي دهد براي تسلاي دلش هر چند روزي بر سر مزار عزيز سفر کرده اش حاضر مي شود. اما خراسان کجا و مدينه کجا. قبر سلطان طوس کجا و خانه جواد الائمه عليه السلام در مدينه کجا!

3- دور ساختن حضرت از مدينه:حسين مکاري يکي از ياران امام جواد عليه السلام مي گويد: در بغداد خدمت امام جواد عليه السلام شرف ياب شدم و زندگيش را ديدم. در ذهنم خطور کرد، اينک که امام به اين زندگي مرفه رسيده است هرگز به وطن خود، مدينه باز نخواهد گشت!

امام لحظه اي سر به زير افکند آن گاه سر برداشت و در حالي که رنگش از اندوه زرد شده بود، فرمود: اي حسن! نان جوين و نمک خشن در حرم رسول خدا صلي الله عليه و آله نزد من از آن چه مرا در آن مي بيني محبوب تر است.

دوري از مدينه و حرم نبي الله براي اهل بيت بسيار جانسوز است. مدينه خانه امن ائمه است. کدام انساني است که او را مجبور به ترک خانه و ديارش کنند و او گرفتار اندوه نشود.

4- ازدواج اجباري با دختر قاتل پدر: مامون، فريب کار و نيرنگ بازي بود که تاريخ به خود کمتر همانند او ديده است. او خود را شيعه مي خواند اما امام شيعيان را با دست خود مسموم و به شهادت رساند.

پس از به شهادت رساندن امام رضا عليه السلام مامون نابکار بنابر دلايلي که مهترين آن زير نظر داشتن امام جواد عليه السلام بود، دخترش را به اصرار و اجبار به عقد حضرت در آورد. چه سخت است بر آزاد مردي چون جواد الائمه عليه السلام ازدواج با دختر قاتل پدر.

امام مظلوم ما حتي در خانه اش هم آسوده نبود. ايشان ناچار به زندگي با ام الفضل بودند. زني که دشمن خاندان رسالت و ولايت بود!اگر ذره اي از محبت امام جواد عليه السلام در دل سنگ ام الفضل بود او چگونه مي توانست حضرت را مسموم و به شهادت برسانند.امام جواد عليه السلام يگانه مردي بود که تمام زنان آرزوي همسري او را در سر داشتند اما ام الفضل به جاي عشق ورزيدن به حضرت، نفرت در دل پليد خود جاي داده بود. دل او از سنگ خارا هم سنگ تر بود. او حتي به کنيزان اجازه نداد که در دم جان دادن که حضرت جواد عليه السلام تقاضاي آب نمود، جرعه آبي به حضرت برسانند و ايستاد و جان دادن پاره دل امام رضا عليه السلام را نظاره کرد!کدام مظلومي را در دنيا چون امام جواد سراغ داريد؟!»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://www.tebyan.net/ قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 16 مهر 1392 - 11:53
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری