يكشنبه 6 خرداد 1397 - 14:16
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تقريظ مقام معظم رهبري بر کتاب "لشکر خوبان" رونمايي شد

مراسم رونمايي بخشي از تقريظ رهبر انقلاب اسلامي بر كتاب «لشكر خوبان» بعد از ظهر دوشنبه 15 مهرماه با حضور مسئولان كشوري و لشگري، جمعي از نويسندگان دفاع مقدس، راوي و نويسنده‌ي اين كتاب و همچنين جمعي از رزمندگان لشگر ۳۱ عاشورا در سالن غدير وزارت كشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، معصومه سپهري، نويسنده و گردآورنده‌ي كتاب دراين مراسم گفت: ۱۸ سال پيش با صداي آقاي مهدي‌قلي رضايي آشنا شدم و در اين مسير راه‌هاي زيادي را رفتم و كتاب‌هاي متعددي را خواندم، مي‌خواستم در راهي عمرم را سپري كنم كه سال‌هاي بعد حسرت آن را نخورم.

وي افزود: در سال ۷۴ به پيشنهاد مدير وقت دفتر ادبيات آذربايجان، با آقاي مهدي‌قلي رضايي ديداري داشتم تا نوشتن اين كتاب را برعهده بگيرم. نگارش اين كتاب بيش از چهار سال به‌طول انجاميد و هدف اين بود كه به عمق جنگ نگاه كنيم. براي نگاشتن اين كتاب اين اجازه به من داده شد تا از نگاه خودم به جنگ نگاه كنم. سال ۸۸ اين كتاب در جشنواره‌ي ربع قرن دفاع مقدس به عنوان كتاب ممتاز در بخش تاريخ شفاهي انتخاب شد.

نويسنده‌ي كتاب «لشكر خوبان» در ادامه اظهار كرد: اين اتفاقي كه براي لشكر خوبان افتاده است، به خاطر شهدايي چون شهيد وطن‌پور، علي شيخ‌علي‌زاده و ديگر شهدا است. قصه‌ي شجاعت و مظلوميت آن‌ها شما را شيفته‌ي خود خواهد كرد تا مرام و راه شهدا در شهرهاي ما بيش از پيش زنده شود.

عليرضا مختارپور، نماينده‌ي دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي، دومين سخنران اين مراسم بود كه در اظهاراتي گفت: تاكنون ۵۵ قطعه از ياداشت‌هايي كه از سوي رهبر انقلاب بر كتب مختلف نوشته شده است منتشر شده كه از اين مجموعه، ۴۰ ياداشت به آثار دفاع مقدس اختصاص دارد.

وي افزود: در اواخر آبان ماه و در آستانه‌ي هفته‌ي بسيج، مراسمي از سوي دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي برگزار خواهد شد كه در اين مراسم، تمامي نويسندگان كتب دفاع مقدس كه رهبر انقلاب درباره‌ي اثر آن‌ها مطالبي نوشته و يا بيان كرده‌اند مورد تقدير و تكريم قرار مي‌گيرند.

نماينده‌ي دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي در ادامه با اشاره به ديدار ظهر امروز رهبر انقلاب اسلامي با نويسنده و راوي كتاب لشكر خوبان و نيز جمعي از رزمندگان لشكر ۳۱ عاشورا گفت: مقام معظم رهبري كار نويسنده‌ي اين اثر را «جهاد في سبيل الله» عنوان كردند. ايشان فرموده‌اند: دفاع مقدس معدن است و اين خاطرات رگ‌هاي طلايي است كه در اين معدن است و امروز اين نشانه‌ها سر باز كرده‌اند. ايشان معتقدند كه هزاران كتاب مي‌توان در مورد دفاع مقدس نوشت و رهبر انقلاب ايثارگري رزمندگان را خشت‌هاي محكم انقلاب اسلامي عنوان كرده‌اند.

مختارپور درباره‌ي ويژگي‌هاي كتاب لشكر خوبان خاطرنشان كرد: دو ويژگي مهم اين كتاب استفاده از عنصر طنز است كه باعث شده كتاب بسيار جذاب باشد. البته هدف طنز در آن تحقير و تمسخر ديگران نيست و حتي با طنزهاي ديگر در فيلم‌ها و كتاب‌هاي ديگر فرق دارد؛ چراكه در عمق واقعيت‌ها نگاهي از درون حقايق به ظرايف دارد و طنزي زيبا رخ مي‌نماياند.

اين نويسنده و كارشناس فرهنگي يكي ديگر از ويژگي‌هاي اين كتاب را رشد شخصيتي آن دانست و اظهار داشت: آن‌چه كه در اين كتاب همچون كتب ديگر ملموس است، حضور نوجواناني است كه سن كمي دارند و به تعبير امام راحل راه صد ساله را يك‌شبه طي كرده‌اند.

سومين سخنران مراسم رونمايي بخشي از تقريظ رهبر انقلاب اسلامي بر كتاب لشكر خوبان آقاي حسن رحيم‌پور ازغدي، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بود. وي در خصوص اهميت كتاب‌هاي خاطرات دفاع مقدس اظهار داشت: خواندن اين كتاب‌ها زماني مهم‌تر و معنادارتر مي‌شود كه بدانيم برخي مي‌خواستند از مجاهدان و شهيدان تصويرسازي كنند. اين افراد كه بخشي از دشمنان انقلاب و امام راحل بودند يا جزو متحجرين بودند و يا جزو كساني كه اين انقلاب را از همان اول اشتباه مي‌دانستند. دسته‌ي سوم اين افراد انقلابيون فرسوده بودند كه كم‌كم خسته شدند و به راهي كه مي‌رفتند شك كردند. همه‌ي اين سه گروه تلاش كردند اين جهاد و شهادت را به يك نوستالوژي تبديل كنند. لذا اين كتاب‌ها پادزهر خوبي است براي اين‌گونه انديشه‌ها كه مي‌خواهد بسيجي خوب را بسيجي مرده نشان دهد.

رحيم‌پور ازغدي افزود: در تقريظ رهبري بر اين كتاب آمده كه اين كتاب در خور آن است كه در قالب رمان و فيلم عرضه شود. اين يك خاكريز كاملاً فتح‌نشده است. قدرت سياسي و نظامي ما جهاني شده است ولي متأسفانه در حوزه‌ي رمان و فيلم دفاع مقدس هيچ كاري نكرده‌ايم.

پس از سخنان رحيم‌پور ازغدي، حجت‌الاسلام محمدجواد زماني از شاعران آييني برجسته‌ي كشور، اشعاري را در مدح و منقبت حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها خواند.

پس از شعرخواني و با حضور دو تن از اعضاي دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي و همچنين با حضور معصومه سپهري و مهدي‌قلي رضايي، راوي كتاب آيين رونمايي بخشي از تقريظ رهبر انقلاب اسلامي بر كتاب لشكر خوبان انجام شد.

پس از رونمايي، بخشي از فيلم ديدار رهبر انقلاب با نويسنده و راوي كتاب «لشكر خوبان» و جمعي از رزمندگان لشكر ۳۱ عاشورا نمايش داده شد.

متن دست‌خط رهبر انقلاب بر کتاب «لشکر خوبان» به شرح ذيل است:

«بسم الله الرحمن الرحيم

ـ اين نيز بخشي از آن تصوير عظيم و باشکوهي است که ما همواره آن را از دور ديده و تحسين کرده و بزرگ شمرده‌ايم بي‌آنکه از ريزه‌کاريها و نقشهاي معجز‌آساي تشکيل دهنده‌ي آن و رنگ آميزيهاي بي‌نظير جزء جزء آن، به درستي خبر داشته باشيم. اين کتاب شرح اين ريزه کاريهاي حيرت انگيز در بخشي از اين تابلوي ماندگار و تاريخي است. آنچه درباره‌ي عمليات بدر و والفجر 8 و کربلاي 5 و کربلاي 4 و بيت المقدس 2 و 3 در اين کتاب آمده از بخشهاي برجسته‌تر آن است. همچنين مجاهدتها در کوههاي غرب؛ در ماووت و گرده‌رش و قاميش ديگر آن بلنديهاي سخت، و نيز آنچه به يگانها و دستجات اطلاعات و غواص مربوط مي‌شود و نيز بخشهاي ديگري از آن در خور آن است که در شکل فيلم و رمان عرضه شود.

فروردين 92»

سه‌شنبه 16 مهر 1392 - 8:29
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری