جمعه 31 فروردين 1397 - 5:30
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

كتاب "با عطر شهادت" به زبان روسي منتشر شد

سرگي يوركين كه دي ماه سال 1390 در حوزه هنري آمده بود و از بخش هاي مختلف ادبيات انقلاب و دفاع مقدس اين مركز هنري و ادبي بازديد كرده بود روز گذشته بار ديگر به حوزه هنري آمد و با مرتضي سرهنگي ديدار و گفت و گو كرد.

به گزارشروابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،‌ اين نويسنده روس كه دو سال قبل در حال تحقيق براي نگارش اثري با موضوع دفاع مقدس ايران بود، در ديدار خود خبر از انتشار اين اثر داد كه با عنوان "با عطر شهادت" به زبان روسي در مسكو منتشر شده است.

وي همچنين از شروع نگارش كتاب تازه اش با عنوان "ناگفته هاي جنگ تحميلي ايران و عراق" خبر داد.

سرگي يوركين در ادامه گفت: در تحقيقي كه از شهروندان شهرستان هاي مختلف ايران به عمل آوردم و از آنها درباره هويت شان پرسيدم ، همه ابتدا مي گفتند ايراني هستند و بعد به قوميت شان اشاره مي كردند. اين يك پارچگي ملي براي من جالب و ستودني است.

مرتضي سرهنگي نيز ضمن اعلام اين كه دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري براي همكاري با اين محقق و نويسنده روس آماده است، خطاب به يوركين گفت: كتابخانه تخصصي جنگ حوزه هنري مي تواند منابع لازم را براي نگارش كتاب بعدي در اختيار شما قرار دهد.

وي همچنين در پيشنهادي اظهار كرد: يكي از موضوعاتي كه در پژوهش ها، ادبيات و خاطرات جنگ ايران و عراق به خوبي ديده نشد وضعيت زندگي اسراي عراقي در ايران است كه براي هر محققي جذاب و تازه است.

سرهنگي با بيان اين كه با شروع جنگ تحميلي به عنوان خبرنگار به جمع آوري خاطرات اسيران عراقي پرداخته است، اظهار كرد: شايد در دنيا بي نظير باشد كه سرباز دشمن در كشور نگهدارنده خاطراتش را بنويسد. ارتش ايران قوانيني كه براي نگهداري اسيران عراقي وضع كرده از قوانين كنوانسيون ژنو هم انساني تر است.

اين نويسنده و پژوهشگر ادبيات دفاع مقدس درباره قوانين ارتش ايران درباره اسراي عراقي گفت: براي مثال قانوني وضع شد كه طبق آن سربازان و نظامياني كه از جنگ صدمه ديده اند حق نگهباني از اسراي عراقي را ندارند چرا كه احتمال مي رفت به خاطر صدمه ايي كه ديده اند با اسيران عراقي بد رفتاري كنند. در اردوگاه هاي نگهداري اسراي عراقي تنها يك آشپزخانه وجود داشت و همان غذايي كه سرباز و فرمانده مي خورد اسراي عراقي هم مي خوردند .

وي اضافه كرد: گاهي در روزنامه خودمان غذا نمي خوردم و به كمپ نگهداري اسراي عراقي مي رفتم و با آنها غذا مي خوردم چون غذاي آنجا بهتر از غذاي روزنامه ما بود.

سرگي يوركين نيز از شنيدن اين اطلاعات تعجب كرد و از پيشنهاد نگارش زندگي اسراي عراقي در ايران در كتاب تازه اش استقبال كرد.

سرگي يوركين پيش از اين نيز در دي ماه سال 1390 از حوزه هنري بازديد كرده و به گفت و گو با عليرضا كمري محقق و پژوهشگر ادبيات دفاع مقدس و مرتضي سرهنگي پرداخته بود و اين بار نيز ديداري صميمانه با اين مركز داشت كه همكاري هاي بيشتري را براي انتشار كتاب جديدش نويد مي دهد.

سه‌شنبه 16 مهر 1392 - 8:24
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری