شنبه 1 ارديبهشت 1397 - 10:36
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

كتاب "يادداشت هاي سعيد" براي چاپ به انتشارات سوره مهر سپرده شد

زنجاني مدير دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري اداره كل امور استانهاي حوزه هنري گفت: كتاب "يادداشت هاي سعيد" از دست نوشته هاي شهيد "سعيد قهاري سعيد" از قديمي ترين فرماندهان سپاه در شمال غرب كشور و در استان هاي كردستان و آذربايجان غربي است كه براي چاپ به انتشارات سوره مهر فرستاده شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، حسين نصراله زنجاني در خصوص كتاب "يادداشت هاي سعيد" كه براي چاپ به انتشارات سوره مهر سپرده شده است، گفت: شهيد "سعيد قهاري سعيد" از سال 1359 به بعد فرمانده سپاه نهاوند، پاوه و مريوان بود و بعد از دوران دفاع مقدس مدتي فرمانده تيم 18 الغدير يزد و قائم مقام قرارگاه حمزه سيد الشهدا را به عهده داشت. وي هنگام شهادت در سال 1385 به عنوان فرمانده لشگر ويژه شهدا در درگيري با گروهك پژاك در منطقه جهنم دره پيرانشهر به شهادت رسيد.

زنجاني با تاكيد بر اينكه چاپ اين كتاب يكي از دغدغه هاي جديد دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري امور استانهاي حوزه هنري بود، گفت: خاطرات شهيد قهاري سعيد مي تواند ابعاد بسيار زيبايي از حضور رزمندگان در شمال غرب و ارتباطي كه آنها با مردم منطقه داشتند را بيان كند. اين دفتر تصصميم گرفت به واسطه اينكه اين شهيد در سال هاي اخير به شهادت رسيد و تاثيرگذاري كه بر منطقه شمال غرب كشور داشت، كتاب او را به چاپ برساند.

وي گردآوري اطلاعات در باره شهيد قهاري سعيد را سخت و مشكل خواند و افزود: اين شهيد ماموريت هاي گسترده اي در نقاط مختلف كشور از جمله استان هاي كرمانشاه، آذربايجان غربي، كردستان، يزد و همدان كه زادگاه او بود انجام داده بود. اين گستردگي جغرافيايي و تعداد زياد افرادي كه با وي در ارتباط بودند جمع آوري اطلاعات را مشكل مي كرد.

اين مدرس تاريخ شفاهي ادامه داد: ما در بررسي هاي خود از اين شهيد به گنجينه اي شامل 35 دفترچه خاطرات رسيديم كه يافته ها، نظرات و برنامه هاي خود را از سال 67 به نگارش درآورده بود. او دست نوشته هاي خود را در دو دفتر كه يكي در محل كار و ديگري در منزل بود، مي نوشت. اين متون گنجينه اي ناب از دوران جنگ است كه شخصيت شهيد قهاري سعيد ، فعاليت ها و جايگاه و موقعيت او و حوادثي كه در شمال غرب كشور به وقوع پيوسته را بيان مي كند.

نصراله زنجاني دست نوشته هاي شهيد قهاري را يادداشت هاي كاربردي يك فرمانده دانست و افزود: تمام دفترهاي خاطرات اين شهيد به تيم پژوهشي كه شامل چند نفر از نيروهاي نظامي آشنا به شمال غرب بودند، سپرده شد تا اين اطلاعات توسط آنان بررسي شود و اين به دليل وجود بعضي از نكاتي كه در اين مطالب بود و حفظ حرمت بعضي از اشخاصي كه نامشان در اين دفاتر برده شده است و نبايستي منتشر مي گرديد .

وي مدت زمان به كار رفته براي پژوهش اين كتاب را در حدود يك سال عنوان كرد و گفت: ما در گويا سازي اين اثر روش جديدي را به كار گرفته ايم. گويا سازي اين كار به دليل وجود شخصيت ها، اماكن و اتفاقات زيادبسيار گسترده مي شد به همين دليل بعضي از اتفاقات خاص كه كمتر درباره آنها مطلب به دست مي آيد را در اين كتاب گويا كرده و تعدادي ديگر را به منابع ديگر ارجا داده ايم.

زنجاني اظهار داشت: اداره كل ارشاد اسلامي استان آذربايجان غربي اين شهيد را به دليل اين كه در اين استان خدمت مي كرده است، شهيد شاخص استان خود دانست و از انتشار اين كتاب حمايت مالي كرد. همچنين دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري اداره كل امور استانها نيز خاطرات شهيد را توسط علي رستمي مدير تيم پژوهشي و محمد رسول رستمي كه گويا سازي كتاب را به عهده داشتند، اين اثر را آماده چاپ نمود.

وي صفحه آرايي و طراحي جلد كتاب "يادداشت هاي سعيد" پايان يافته عنوان كرد و گفت: تا به امروز آثار مشابهي درباره جنگ عراق به چاپ رسيده است اما اينكه كتابي درباره مسائل شمال غرب كشور و كردستان و درگيري با گروهك ها، ارتباط مردم با سپاه و بالعكس از زبان فرماندهي كه خود در آن مناطق حضور داشته باشد، به تعداد و يا اصلا نبوده است. اين اثر در نوع خود بي نظير است و مي تواند دستمايه خوبي براي پژوهشگران محسوب گردد.

مدير دفتر فرهنگ و مطالعات پايداري اداره كل امور استانها رونمايي از كتاب "يادداشت هاي سعيد" را در آذربايجان غربي اعلام كرد و افزود: اين كتاب در 460 صفحه شامل خاطرات شهيد قهاري سعيد از سال 66 تا 85 است. اين كتاب منبع بسيار خوبي در رابطه با وضعيت امنيتي كردستان و تاثيرات سپاه در كردستان است.

وي به مقدمه كتاب كه دست نوشته اي از شهيد قهاري سعيد است اشاره كرد و گفت: براي مقدمه كتاب به دنبال متني براي معرفي او بوديم كه به طور اتفاقي از لابه لاي اسناد يافته شده از وي به نامه اي رسيديم كه براي مقام معظم رهبري نوشته بود كه در آن علاوه بر معرفي منطقه و زندگي خودش، بيوگرافي خود را نيز نوشته بود. ما از همان دست نوشته براي مقدمه كتاب استفاده كرديم.

سه‌شنبه 16 مهر 1392 - 1:1
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری