چهارشنبه 2 خرداد 1397 - 17:35
پربازديدترين اخبار از استان
كرمان
  • هيچ خبري موجود نيست

برگزاري مراسم سوگواري امام جواد(ع) درکهنوج

مراسم سوگواري نهمين اختر تابناک ولايت،امام جواد(ع)، با حضور دوستدران و دلداد گان آن حضرت در کهنوج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي کرمان، مراسم سوگواري نهمين اختر تابناک ولايت ، امام جواد (ع) صبح امروز ساعت 9 با حضور مسئولان اداره ها ، امام جمعه ، رئيس اداره تبليغات و دوستداران و دلدادگان ان حضرت از جلو حوزه علميه با مداحي، عزاداري و سينه زني اغاز و تا مسجد جامع شهر کهنوج ادامه يافت .

حجت الاسلام پورجمالي رئيس اداره تبليغات اسلامي کهنوج در حاشيه اين مراسم اظهار داشت : در دوره امام جواد به دليل فشارهاى سياسى و کنترل شديد، فعاليت ايشان از طرف دربار خلافت بسيار محدود شده بود و ازاين‏ منظر تعداد راويان و پرورش يافتگان مکتب اين امام نسبت ‏به زمان حضرت صادق عليه السلام کاهش بسيار چشمگيرى را نشان مي ‏دهد.

وي با اشاره به دوره امامت اين امام بزرگوار تصريح کرد: مأمون بعد از شهادت امام رضا عليه السلام مي دانست که شيعيان پس از امام هشتم فرزند او را به امامت خواهند پذيرفت و در اين صورت خطر همچنان بر جاي خود خواهد ماند بنابراين دختر خود را به عقد وي درآورد و او را داماد خود کرد.

پور جمالي افزود: امام جواد(ع) در دوره اي امامت خويش را آغاز کرد که به رغم اقتدار شيعيان، عرصه سياسي و اجتماعي جامعه گرفتار چالش هاي عميق عقيدتي و درگيري هاي مختلف شده بود و دوران امامت آن حضرت با خلافت دو نفر از خلفاي ستم پيشه عباسي مأمون و معتصم مقارن بود.

وي با بيان اينکه مامون بعد از قتل امام رضا( ع)نمي خواست تا با اذيت و آزار امام جواد،دستگاه خلافت غصبي بدنام تر کند، اظهار داشت : مأمون به دليل اين که با قتل امام رضا(ع) دچار بدنامي و تزلزل شده بود، صلاح نمي ديد که بيش از آن به آزار امام جواد(ع) بپردازد، همچنين به دليل قدرت شيعيان در آن روزگار تمام سعي خود را بر آرام نگه داشتن اوضاع مصروف مي داشت.

وي ادامه داد: لذا به منظور دست يابي به چنين هدفي ناچار شد آن حضرت را مانند پدرش امام رضا(ع)ظاهرا در دايره قدرت بکشاند.

گفتني است: مردم عزادار کهنوج با نوحه سرايي در اکثر مساجد شهر ارادت و عشق خود را به ساحت مقدس اهل بيت (ع) ابراز نموده و در شب شهادت حضرت امام جواد (ع) به سوگ نشستند.

سه‌شنبه 16 مهر 1392 - 0:53
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری