دوشنبه 5 فروردين 1398 - 11:54
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

خبرِ تبيان اثر گذاشت

چندي پيش تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي به سراغ يکي از جانبازان هشت سال دفاع مقدس رفت و مشکلات وي را بررسي کرد که اين موضوع سبب توجه بيشتر مسئولين امر و رفع مشکلات اين فرد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش فرهنگ پايداري موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

(جانباز بدون درصد ) عنواني براي پرونده‌اي بود که محمدرضا صفري به اندازه روزهاي درد کشيدنش به همراه خود به تبيان آورد، پزشکان گفته بودند بر اثر استنشاق گاز خردل دچار سرطان‌هاي متعدد شده است. مسئولان سابق بنياد شهيد جز يک جوابيه به گزارش تبيان کاري نکردند ولي خوشبختانه اکنون گواهي جانبازي وي تاييد شده است.

ساميه اميني در اين مقاله مي نويسد:«در همان روزهاي ابتدايي انتشار اين خبر از سوي برخي از مسئولان پيگيري شد. بنياد شهيد طي نامه‌اي به ما اعلام کرد براي اين رزمنده تشکيل پرونده نشده و پرونده‌اي در بنياد ندارد. البته ما در گزارش مان گفته بوديم طبق مدارکي که اين جانباز دارد حضور وي در پاسگاه زيد، روز و زمان بمباران شيميايي اين منطقه اثبات و تاييد شده است اما بنياد اقدام به تشکيل پرونده نمي‌کند.

رزمندگاني همانند ايشان کم نيستند که در عمليات‌هاي گوناگون گازهاي شيميايي هديه شده از سوي رژيم بعث عراق به گردان‌هاي رزمندگان ايراني را درک کرده‌اند اما در آن روزها مشکلات حادي پيدا نکردند و خالي نماندن جبهه را به بستري شدن در بيمارستان ترجيح دادند. آن ها امروز بر اثر گذشت زمان و بالا رفتن سنشان و ايجاد سرطان‌هاي متعدد پيگير درمان خود شده و هزينه‌هاي درمان و تحمل اين دردها پايشان را به بنياد شهيد کشانده، اما اکنون پس از 30 سال اثبات حضورشان در جبهه‌ها و بعد مناطق شيميايي از يک سو کفش‌هاي آهني مي‌خواهد و از سوي ديگر پس از اثبات اين مقوله بايد بنياد شهيد را متقاعد کنند گونه‌اي با آن‌ها رفتار کنند که سلامتشان را بيش از اين به خطر نيندازند و اگر قرار است حقوق آن‌ها پايمال نشود قبل از مرگ اين خدمت را بکنند تا تلاششان بيهوده نشود و خانواده پس از فوت مجبور نشود که يا بي خيال بنياد شود و يا از ابتدا کفش‌هاي آهني جانباز خود را به پا کنند.

گويا مسئولان بنياد شهيد تشخيص پزشکان خود را قبول نکرده و خلاف نظر آنان که نبايد زير تيغ نمونه‌برداري برود، خواستار گرفتن نمونه شدند و اين امر به اذعان متخصصان براي سلامتي او خطرناک تلقي شده است. طبق اظهارات وي تعدادي از هم‌رزم‌هايش نيز بر اثر اين اتفاقات جان خود را باخته‌اند و چون قبل از فوت تعيين درصد نشده بودند، جزء شهدا يا جانباز متوفي به حساب نيامده‌اند و خانواده آن‌ها در سختي به سر مي‌برند لذا صفري براي احقاق حق آنان درخواست پيگيري پرونده خود را دارا است.

يکي از مسئولان و سخنگويان اسبق بنياد شهيد در گفتگوهاي رسانه‌اي خود گفته است: مقام معظم رهبري از مشکلات جامعه ايثارگري با خبر هستند. به عنوان مثال وقتي جانبازي در مورد مشکلاتش در مصاحبه تلويزيوني و رسانه‌اي صحبت مي‌کند، اولين جايي که از دستگاه‌هاي مسئول از ما در مورد رسيدگي به وضعيت او توضيح مي‌خواهد دفتر رهبري است.

اما با وجود اينکه نماينده رهبري طبق مدارک به تاييد مدارک جانباز اقدام و دستور پيگيري داده است در دوره قبل مديران بنياد هيچ اقدامي صورت نگرفت جز درخواست از تبيان براي جلوگيري از درج اين‌گونه گزارش‌ها.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://www.tebyan.net/ قابل مشاهده است.

يكشنبه 14 مهر 1392 - 10:9
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری