پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 5:37
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

زندگي به سبک تبيان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان به منظور حفظ بنيان خانواده، مقاله اجتماعي «ريز نکته‌هاي زن و شوهري» را در محيط مجازي منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش خانواده ايراني موسسه تبيان اين مقاله را با بيان نکاتي براي خانواده ها آغاز مي کند.

فاطمه ناظم زاده در اين مقاله مي نويسد:«اگر مي خواهيد رابطه ي شما با همسرتان تکراري نشود ، اوج بگيرد و از با هم بودن لذت ببريد ،با ما همراه باشيد.کانون خانواده با پيوند مشترک زن و مرد شکل مي گيرد و به اين ترتيب زمينه اي براي تولد نسل هاي تازه، فراهم مي شود. نسلي که حاصل پرورش و تربيت زوجي هستند که اگر روابط خوب و مساعدي با يکديگر داشته باشند، مي توانند به برقراري رابطه اي مناسب با فرزندان موفق شوند.

موضوع حقوق متقابل زن و شوهر و وظايف اين دو نسبت به يکديگر، موضوعي مهم است. هرچند اين موضوع دامنه وسيعي دارد اما در اين نوشتار به اختصار به برخي از موارد اشاره مي کنيم.وظايف مشترک ميان زن و شوهر: نکته بسيار مهم در روابط هر فرد اين است که بتواند از محبت زباني بهره ببرد. چرا که اثرگذاري اين نوع از محبت بسيار زياد است. براي يک زن و وشوهر لازم است که يکديگر را با عناوين محبت آميز و محترمانه خطاب کنند و ممکن است عده اي از زوجين اينطور بيان کنند که محبت آنها در دلشان است و نمي توانند به ابراز محبت زباني بپردازند. لازم است به اين دسته از زوجين بگوئيم که اثر محبت زباني بيش از آن چيزي است که در اعماق وجود هر کسي قرار دارد و اعجازي عجيب در بروز محبت زباني وجود دارد که با هيچ عنصري قابل قياس نيست.

تقيد به سلام و خداحافظي کردن: نکته ساده و پيش پا افتاده اي که در ميان زن و مرد بايد به درستي رعايت شود اين است که در سلام و خداحافظي کردن از يکديگر دقت داشته باشند. يعني اولا در سلام کردن از يکديگر سبقت بگيرند و اين رفتار مطابق سيره پيامبر (صلي الله عليه و آله) مي باشد. دوما دقت داشته باشند که در هنگام فاصله گرفتن شان از يکديگر، مقيد به خداحافظي باشند.

حفظ آراستگي: اما مسئله ديگري که مي توان آنرا از وظايف مشترک ميان زن و شوهر معرفي کرد موضوع آراستگي و نظافت است. زن و مردي که با يکديگر پيوند زوجيت دارند بايد به اين نکته توجه کنند و تلاش کنند که همواره آراسته و مرتب باشند. به خاطر داشته باشيد که دين مبين اسلام به خوش بو معطر بودن زن و مرد در نزد يکديگر، سفارش اکيد کرده است. اينکه آراستگي زن و شوهر همواره در بين آنها رعايت شود، موضوعي ممدوح و پسنديده است.

اخلاق مداري: همانطور که مي دانيد بحث اخلاق در ارکان ديني ما از جايگاه رفيعي برخوردار است. در جاي جاي متون ديني و کتاب آسماني ما قرآن، به موضوعات و پندهاي اخلاقي اشاره شده و خوش خلقي از ملاک هاي بسيار مهم براي اهل بهشت معرفي شده است.آنچه مسلم است اينکه رعايت خلق نيکو در ارتباط ميان زوجين، موضوعي بسيار مهم است. هيچ يک از همسران نبايد در زندگي با بداخلاقي و ترش رويي، اوقات زندگي را به کام طرف مقابل، تلخ کنند. متاسفانه بد زباني در ميان برخي از زوجين رواج دارد و نسبت به يکديگر از کلمات ناروا استفاده مي کنند که اين امر تاثير بسيار بد و زيانباري بر زندگي مشترک دارد.

در اين ميان ممکن است نسبت به يکديگر توهين کنند و به اين ترتيب، عشق و محبت را در نظام خانواده کمرنگ کنند. بايد به زوجين اينطور گفت که حتي از بيان سخنان دلسرد کننده به يکديگر پرهيز کنند و سعي داشته باشند تا گفتگوهاي خانوادگي آنها، از گرمي و صميميت برخوردار باشد.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/قابل مشاهده است.

يكشنبه 7 مهر 1392 - 14:5
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری