پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 5:39
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان منتشر مي کند:

راهکارهاي مفيد براي يک صبح بي نظير

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد، در مقاله اي اجتماعي به بررسي مهارتهاي زندگي اجتماعي و راهکارهايي براي داشتن يک صبح بينظير پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش خانواده ايراني موسسه تبيان اين مقاله را با تکيه بر مهارتهاي فردي منتشر کرده است.

دانش پور شفيعي در اين مقاله مي نويسد:«ماه مهر و فصل پاييز که از راه مي‌رسد، شور و شوق خاصي حتي در خانواده‌هايي که بچه مدرسه‌اي هم ندارند به پا مي‌شود. اين‌روزها به‌طور ناخودآگاه يادآور خاطرات ماندگاري است که کمتر مي‌توان نظيرش را در دوران زندگي پيدا کرد.در اين ميان خانواده‌‌هايي که فرزند دختر يا پسرشان به کلاس اول يا به کلاس‌هاي بالاتر مي‌رود، تلاش مي‌کنند تا ابتداي ماه مهر، مديريت زمان را در خانه به اجرا درآورند. اين موضوع در کلانشهرها و شهرهاي بزرگ به دليل رويارويي با ترافيک صبحگاهي خيابان‌ها از اهميت بيشتري برخوردار است؛ اگرچه در ديگر شهرهاي کوچک و حتي روستاها نيز اين موضوع کم اهميت نبوده و خانواده‌ها باتوجه به رعايت نظم و سروقت رسيدن فرزندانش به مدرسه و کلاس، هريک به روشي به تنظيم زمان در برنامه‌ريزي کارهاي خانه مي‌پردازند.

يکي از بزرگ ترين مزاياي تنظيم وقت و مديريت زمان دور کردن استرس و دستپاچگي از اعضاي خانواده به‌خصوص از فرزنداني است که به مدرسه مي‌روند. چرا؟ براي اين‌که آن‌ها بايد درنهايت آرامش و شادي از خانه خارج و به آموزشگاه وارد شوند تا در مدت زماني‌که در محيط آموزشي حضور دارند با فراغ بال و از روي انگيزه و شوق تحت آموزش و پرورش قرار گيرند.انتقال اين آرامش در ابتداي امر برعهده پدر و مادر است؛ چنان‌که ايشان آرامش ميان خود، آرامش رواني خود و آرامش موجود در فضاي خانه و خانواده را فراهم کنند به‌طور قطع اين آرامش به تک‌تک افراد خانواده منتقل و در آن‌ها نهادينه مي‌شود و اين همان سرمايه‌اي است که همه خانواده‌ها براي به دست آوردنش تلاش مي‌کنند. پس حالا که شما آن را به دست آورده‌ايد، کوشش کنيد تا آن را حفظ و ماندگار کنيد.

حال آن‌چه بيش از همه چيز مهم، از اولويت بالاتري برخوردار بوده و نقش ارزشمندي در ماندگاري آرامش به دست آمده، دارد، سرزنده بودن و داشتن نشاط صبحگاهي است. هيچ چيز به اندازه شاد بودن صبحگاهي به شما و فرزندانتان در داشتن يک روز خوب و فوق‌العاده کمک نمي‌کند. در نتيجه رسيدگي به امور فرزندان در ابتداي هر صبح از اهميت بالايي برخوردار است؛ البته اين کار مستلزم ايجاد برخي آمادگي‌ها از روز قبل و رعايت اين توصيه تاريخي گرانبها است که کار امروز را به فردا نيندازيد. براي اين‌ منظور، راهکارهاي پيشنهادي زير توصيه مي‌شود. اميد که بتواند به شما در دستيابي به اهداف مورد نظرتان کمک کند.1- از بعد از ظهر خود بيشترين استفاده را بکنيد. خوراکي، کيف و يا کوله فرزند خود را براي فردا آماده کنيد و به او اجازه دهيد تا لباس خود را انتخاب کند.2- صبح 15دقيقه زودتر از بقيه بيدار شويد. با اين‌کار شما 15 دقيقه نقره‌اي در اختيار داريد که متعلق به شماست. اين کار عجله شما را کمتر مي‌کند و براي شروع روز، احساس بهتري خواهيد داشت.3- براي کارهايتان روش خاصي داشته باشيد. به فرزند خود ياد دهيد که کارهايي مثل مسواک‌زدن و يا لباس پوشيدن را هر روز صبح به يک ترتيب انجام دهد. به او در تهيه فهرستي از کارهايي که صبح بايد داشته‌ باشد تا بتواند آن‌ را بررسي‌کند، کمک کنيد. بنابراين او مي‌داند که چه کاري را بايد بعد از چه کاري بکند.

4- در محول کردن کارها ترديد نکنيد. با محول کردن کارهاي سبک روزانه مثل تميز کردن ميز صبحانه، از بحث درباره اينکه هرکس چه بايد بکند، خودداري کنيد. آن‌چه در بالا آمد گزيده‌اي از راهکارهاي مفيد براي داشتن صبحي مفيدتر است و به‌طور قطع شما پدر و مادر عزيز راهکارهاي بهتري را سراغ داريد که در اين سال‌ها آن را آزموده و تجربه کرده‌ايد. شايد برخي از آن‌ها منحصر به خانواده شما و براساس اصول زندگي باشد اما برخي از آن‌ها را مي‌توانيد به ديگران توصيه کنيد. بهتر است اين کار را حتماً انجام دهيد. داشتن شهرونداني شاد و فرزنداني شادتر به پويايي شهر و جامعه و رشد همگاني کمک مي‌کند. دستاوردي که آن را هر روز خواهيد ديد.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://www.tebyan.net/ قابل مشاهده است.

شنبه 6 مهر 1392 - 9:59
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری