يكشنبه 2 ارديبهشت 1397 - 13:9
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

ديدن تئاتر در سبد خانواده ها وجود ندارد

يكي از كارگردانان حاضر در دومين همايش منطقه اي تئاتر ماه گفت: فرهنگ سازي براي تشويق مخاطب به ديدن نمايش نه از سوي مسئولان و نه از سوي هنرمندان انجام نگرفته است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي، به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، عليرضا مداح كارگردان نمايش «سهراب كشي» كه از استان سمنان براي اولين بار در جشنواره تئاتر ماه شركت كرده است، درباره اثر نمايشي خود كه در دومين روز از برگزاري همايش به روي صحنه رفت، گفت: اين اثر به نويسندگي بهرام بيضايي داستان كشته شدن سهراب به دست رستم را نشان مي دهد و عواملي كه باعث اين اتفاق مي شود در اين داستان واكاوي مي شوند.

وي كه از سال گذشته با جشنواره تئاتر ماه آشنا شده بود، در بيان دليل حضور خود در اين همايش گفت: ما با حضور در اين رقابت خواستيم اثر نمايشي خود را با ديگر كارها در حوزه منطقه اي و كشوري محك بزنيم. كارهاي نمايشي خوبي را كه در اين همايش راه پيدا كرده اند، ديده ام و اين نشان دهنده اين نكته است كه هنرمندان به كارهاي خود مسلط هستند.

اين كارگردان گلستاني با بيان اينكه قبل از اين نمايش، كارهاي ديگري با مضمون حماسي انجام داده است، افزود: قبل از اين نمايش كه برگرفته از نوشته بهرام بيضايي است، به نويسندگي وي كارهاي متعددي انجام داده ام. اين نمايش داراي 25 بازيگر بود كه ما با يك بازيگر آن را به روي صحنه برديم و اين يك تجربه جديد براي من بود كه اميدوارم توانسته باشم با اين شيوه هدفي كه مد نظر بيضايي بود را بيان كرده باشم. احساس مي كنم با يك بازيگر بيشتر مي توانم با مخاطب ارتباط برقرار كنم.

مداح با اشاره به اينكه ويرايش متن نمايش سهراب كشي به مدت دو ماه به طول انجاميد گفت: هر روز به مدت سه ماه به طور مستمر حتي در روزهاي تعطيل تمرينات خود را انجام داديم كه كار بسيار سخت و فشرده اي بود.

اين هنرمند در خصوص جايگاه تئاتر در استان سمنان خاطر نشان كرد: تئاتر در سبد خانواده نيست و اينكه بعد از شش ماه تمرين مستمر با تماشاگر كم در سالن نمايش مواجه باشيد سخت و ضربه زننده است. فرهنگ سازي براي تشويق مخاطب به ديدن نمايش نه از سوي مسئولان و نه از سوي هنرمندان انجام نگرفته است.

وي در پايان اضافه كرد: فرهنگ سازي براي بالا رفتن جايگاه تئاتر در نظر مخاطب كار سختي است و اين كار بايستي از پايه و از نهادي چون آموزش و پرورش آغاز شود اما اصولا اين نهاد با هنرمندان تئاتري همكاري نمي كند و براي اين كار نيز دلايل خود را دارد. تنها با حرف زدن و ارائه نظر كاري از پيش نمي رود

شنبه 6 مهر 1392 - 9:16
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری