شنبه 5 خرداد 1397 - 10:37
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

تلاش براي حضور جوانان در مساجد بهترين راهبرد احياي مساجداست

مديرمرکز رسيدگي به امور مساجدکشور بر جوان سازي مساجد به عنوان راهبرد احياي کارکرد مساجد تأکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي، حجت الاسلام محمد جواد حاج علي اکبري، مدير مرکز رسيدگي به امور مساجد، در نخستين همايش 'پيوند مسجد و مدرسه' که در بجنورد برگزار شد، در جمع روحانيون، مديران مجتمع هاي آموزشي و مربيان پرورشي خراسان شمالي به سه اصل ارزشي مساجد به عنوان بيت الله، خانه مردم و پايگاه حجت خدا اشاره کرد و گفت: جمع بندي مبنايي و تمدن اسلامي و جامعه پردازي ما در فرهنگ اسلامي نيز با محوريت مساجد شکل گرفته است.

وي با بيان اينکه در فرهنگ اسلامي بين مسجد و معبد تفاوت است؛ معبد را محل عبادت خواند و با اشاره به چند وجهي بودن نهاد ديني مسجد، عبادت را يکي از وجوه و کارکردهاي مهم مساجد برشمرد.

حجت الاسلام حاج علي اکبري، کارکردهاي آموزشي، تربيتي، اجتماعي، سياسي، نظامي و بين المللي را ديگر وجوه ديني مساجد بيان کرد و افزود: به همين دليل اين اماکن در تمدن سازي اسلامي نقش اساسي دارند.

وي با اشاره به تأکيدات رهبر کبير انقلاب در خصوص مساجد و نوع نگاه مسجد محوري ايشان و تعبير "مسجد سنگر است، سنگر را حفظ کنيد" تعميم اين نگاه ناب را منتج به خروج مساجد از مظلوميت و مهجوريت نام برد و با اظهار تأسف از اينکه اين نوع نگاه رو به افول است، خواستار اهميت دادن ويژه به کارکردهاي مساجد شد.

مدير مرکز رسيدگي به امور مساجد بيان کرد: در زمان‌هايي انديشه خطرناک سکولاريسم به اين عرصه راه پيدا کرده بود و مسجد را در حد معبد تنزل داده بود، در حالي که مسجد در فرهنگ اسلامي متفاوت و متمايز با معبد است و يک نهاد اجتماعي فعال، موثر و حاضر در وسط صحنه است.

حجت الاسلام حاج علي اکبري با اشاره به اين‌که «با پيروزي انقلاب اسلامي در همه بخش‌ها به نگاه ناب اسلام برگشتيم و در مورد مسجد نيز يک بازگشت به آن نگاه ناب اتفاق افتاد» گفت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي، مساجد دوباره به ميدان آمدند و در عرصه‌هاي مختلف نقش‌آفريني کردند و امروز در استمرار اين احياگري، آثار مسجد را در بيداري اسلامي با محوريت علماي دين، مي‌بينيم.

وي با اشاره به طرح هاي در دست بررسي مرکز رسيدگي به امور مساجد، تدبير براي عمران معنوي مساجد را در رأس برنامه ها خواند و با تأکيد بر جوان سازي مساجد اعم از نوجوان و کودک و تلاش براي حضور نسل جوان در احياي مساجد، تصريح کرد: متاسفانه بعضاً به خاطر کاهش جاذبه هاي مساجد، حضور جوانان در مساجد کمرنگ شده است که بايد در راستاي جذب جوانان مدبرانه وارد عمل شد.

حجت الاسلام حاج علي اکبري، ارتباط و پيوند مدرسه و مسجد را در اولويت طرح هاي برنامه ريزي شده بيان کرد و افزود: اين الگو در حال تدوين است که با محوريت مساجد اجرايي مي شود.

شنبه 6 مهر 1392 - 9:15
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری