يكشنبه 28 بهمن 1397 - 2:46
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

احکام از دريچه تبيان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در مجموعه مقالاتي به بيان احکام کمتر گفته شدۀ ديني پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش احکام اسلامي موسسه تبيان اين مقالات را منتشر کرده است.

«وظايف زن بعد از طلاق يا وفات شوهر در احکام!» عنوان آخرين مقاله اين بخش به قلم اميد پيشگر است که احکام فردي را بازگو مي کند.

در اين مقاله آمده است:«اگر يکى از اقوام انسان مرتکب معصيت شود و نسبت به رعايت مسائل ديني لا أبالي باشد، تکليف ما نسبت به او اين است که با امر به معروف و نهي از منکر (با زبان خوش و دلسوزانه) او را هدايت کنيم. ولي اگر اين کار تأثيري نداشت در صورتي مي توانيم با او قطع رابطه کنيم که احتمال بدهيم اين کار موجب تنبيه او و دوري از ارتکاب معصيت مى‏شود، و در غير اين صورت، قطع رحم جايز نيست. زيرا چه بسا او از اين قطع رابطه سوء استفاده کرده و مرتکب گناهان بيشتري شود.قبل از هر چيز بايد بدانيم که طلاق دو گونه است: رجعي و بائن.طلاق رجعي طلاقي است که فقط مرد حاضر به ادامه زندگي نيست و زن را طلاق مي دهد.طلاق بائن به يکي از اين شش نوع طلاق گفته مي شود: 1. طلاق قبل از دخول 2. طلاق دخترى كه نه ‌سالش تمام نشده باشد 3. طلاق يائسه 4. طلاق خُلع (زن حاضر به ادامه زندگي نيست از اين رو چيزي به مرد مي دهد تا او را طلاق دهد) 5. طلاق مبارات (زن و مرد هر دو حاضر به ادامه زندگي نيستند) 6. طلاق سوم

بعد از طلاق رجعي: زن تا پايان عده طلاق ، حق ازدواج با کسي را ندارد. چنين زني براي ازدواج دوباره (چه موقت و چه دائم) بايد صبر کند تا اين مدت تمام شود ؛ مگر آنکه خواستگارش، همان شوهري باشد که او را طلاق داده که در اين صورت بي آنکه لازم باشد عقدي خوانده شود و يا عده تمام گردد، زن بايد به زندگي قبلي خود بازگشته و آن را از سر بگير.

چنين زني تا زماني ‌كه در عده است در حكم همسر آن مرد است و از حقوق همسري مانند نفقه، مسکن و پوشش (به شرط آنكه ناشزه نباشد) و نيز ارث بردن برخوردار است.بنابراين شوهر حق ندارد او را از خانه بيرون کند مگر اينکه فحشايي از او سر زند و يا زن ناشزه شود. زن هم حق ندارد بي اجازه مرد از خانه خارج شود مگر براي ضرورت.وظيفه زن در اين نوع طلاق، همانند طلاق رجعي است با اين تفاوت که حق رجوع به طور کلي از شوهر گرفته مي شود و او اگر خواهان زندگي دوباره با آن زن است بايد تا پايان عده صبر کند. بعد از او خواستگاري کند. چنانچه زن به زندگي با او رضايت داد بايد دوباره عقدي بين آنها خوانده شود تا به هم محرم شوند.بر چنين زني احکام همسري اصلا جاري نمي شود و او استحقاق هيچيک از حقوق همسري را ندارد تنها اگر حامله باشد از زمان طلاق تا زمان وضع حمل از حق نفقه ، پوشش و مسکن برخوردار خواهد بود.

زن بعد از وفات همسر:زن پس از وفات همسرش دو وظيفه عمده دارد: يکي نگه داشتن عده وفات و ديگري حداد گرفتن.

الف. نگه داشتن عده.زني که همسر او از دنيا مي رود بايد چهار ماه و ده روز عده نگه دارد. اين زن اگر حامله باشد بين وضع حمل و پايان آن چهار ماه و ده روز، هر کدام ديرتر به وقوع پيوست همان پايان عده او خواهد بود. براي مثال اگر زني چهار ماه بعد از وفات شوهر خود وضع حمل کرد بايد ده روز ديگر هم صبر کند تا عده اش تمام شود و يا بر عکس، چهار ماه و ده روز گذشت او وضع حمل نکرد؛ هنوز عده اش تمام نشده؛ بلکه بايد صبر کند هرگاه که وضع حمل کرد عده او به پايان مي رسد.ب. حداد گرفتن

در وفات شوهر، بر زن واجب است تا زماني ‌كه در عدّه است «حداد» بگيرد ‌و منظور از «حداد»، ترك زينت در بدن، مثل كشيدن سرمه و زدن عطر و رنگ کردن مو و آرايش کردن صورت و بند انداختن و مانند اينهاست و در لباس به پوشيدن رنگهاي شاد و زر و زيور و مانند اينها. »

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 11:44
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری