دوشنبه 4 تير 1397 - 18:23
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان بررسي مي کند:

سرگذشت نفت در اين روزها!

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي علمي با عنوان «روحاني نفت را ارزان کرد! » به بررسي آخرين تحولات بازار نفت پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اقتصادي موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

محسن جندقي در اين مقاله مي نويسد:«پس از اظهارات رئيس جمهوري ايران و تقويت احتمال بهبود روابط ايران و غرب قيمت جهاني نفت يک دلار و 72 سنت کاهش يافت و قيمت هر بشکه نفت برنت درياي شمال در روز جمعه به 108 دلار و 97 سنت رسيد.پس از اظهارات رئيس جمهوري ايران و تقويت احتمال بهبود روابط ايران و غرب و به تبع آن کاهش نگراني هاي ژئوپلتيک، قيمت نفت روز پنجشنبه کاهش يافت. بخش ديگري از کاهش قيمت نفت نيز به دليل افزايش توليد نفت ليبي اتفاق افتاد.حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران گفت، کشورش به دنبال جنگ نيست و ايران هرگز به دنبال توسعه سلاح هسته اي نخواهد بود.

وي تصريح کرد، براي مذاکره و توافق با آمريکا اختيار تام دارد. تهران و غرب بر سر فعاليت هاي هسته اي ايران با يکديگر اختلاف دارند که اين بهانه موجب وضع تحريم هايي عليه اين کشور و کاهش صادرات نفت آن شده است.

کاهش تنش ها بين ايران و غرب و افزايش عرضه نفت موجب پايين آمدن قيمت نفت شده است و اين در حالي است که ديگر کالاها و همچنين ارزش سهام پس از تصميم فدرال رزرو آمريکا براي به تاخير انداختن کاهش سياست محرک اقتصادي اش، با افزايش قيمت مواجه بوده اند.جان کيلداف، تحليلگر بازار نفت در اين باره اظهار داشت: با بازگشت نفت ليبي به بازار و احتمال بازگشت نفت ايران به بازار و کاهش فشار بر شاخص جهاني نفت، ما شاهد واقعي تر شدن قيمت هستيم.» وي افزود، توليد نفت عربستان نيز در حد بالايي قرار دارد.برگزاري دومين روز نشست کشورهاي غربي براي گفت‌وگو در خصوص پيش نويس قطعنامه در مورد نابودي سلاح هاي شيميايي سوريه و کاهش احتمال حمله نظامي آمريکا به سوريه نيز در کاهش قيمت نفت موثر بوده است.بر اساس اين گزارش قيمت نفت برنت براي تحويل در ماه نوامبر پنجشنبه با يک دلار و 72 سنت کاهش به 108 دلار و 88 سنت رسيد.در معاملات روز جمعه 9 سنت از اين کاهش قيمت را جبران کرد و هر بشکه نفت برنت به 108 دلار و 97 سنت رسيد که بر اين اساس قيمت نفت طي 4 روز گذشته تاکنون يک دلار و 63 سنت کاهش داشته است.

قيمت نفت خام آمريکا براي تحويل در ماه اکتبر نيز ديروز با يک دلار و 40 سنت کاهش به 106 دلار و 93 سنت رسيد و در روز جمعه نيز با 57 سنت کاهش به 106 دلار و 36 سنت رسيد.ظرفيت توليد نفت ليبي به حدود 40 درصد ظرفيت پيش از جنگ داخلي در اين کشور افزايش يافته است.

روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال دوشنبه 25 شهريور گزارش داد که دليل اين درخواست انگلستان منافع مشترکي است که شرکت بي پي با شرکت ملي نفت ايران در پروژه ميدان گازي «رهوم» در درياي شمال دارد. اين ميدان مي تواند روزانه 5,4 ميليون متر مکعب گاز توليد کند و 5ظ درصد سهام آن به ايران و مابقي به شرکت بي پي تعلق دارد.

بي پي از سال 2012 تاکنون که فعاليت هاي مشترک نفتي با ايران مشمول تحريم شده است هيچگونه بهره برداري از اين ميدان نداشته و از اين بابت خسارات بسياري را تحمل کرده است.علاوه بر درخواست انگليس از آمريکا و اتحاديه اروپا براي مستثني کردن شرکت بريتيش پتروليوم از شمول تحريم ها؛ آرايي که به تازگي توسط دادگاه هاي اروپايي صادر مي شوند به طور روزافزوني بر غيرقانوني بودن تحريم ها صحه مي گذارند.

اقدام هاي اخير اتحاديه اروپا براي لغو تحريم ها عليه بخش هاي اقتصادي ايران نشان از آن دارد که مقام هاي اروپايي به تازگي دريافته اند که تحريم هاي يکجانبه خلاف منافع آنهاست و نمي توان از همکاري با تهران در بخش هاي مختلف به ويژه صنعت نفت و گاز چشم پوشي کرد.

تغيير رويکرد اروپايي ها را مي توان در تصميم هاي اخير دادگاه هاي اروپا مبني بر لغو تعدادي از تحريم هاي يکجانبه مشاهده کرد.چندي پيش دادگاه اتحاديه اروپا تحريم هاي اعمال شده عليه هفت بانک و شرکت ايراني را به دليل ناکافي بودن دلايل و مدارک بي اعتبار اعلام کرد. پست بانک، بانک توسعه صادرات، شرکت بيمه ايران، شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران، بانک رفاه کارگران، بانک بين المللي پرشيا (سهامدار آن بانک هاي ملت و تجارت هستند) و شرکت کشتيراني گودلاک وابسته به کشتيراني ايران، موسساتي هستند که دادگاه اتحاديه اروپا تحريم هاي اعمال شده عليه آنها را لغو کرده است.در همين حال نهاد قضايي اتحاد اروپا، روز گذشته تحريم‌هاي کشتيراني جمهوري اسلامي ايران و 17 شرکت وابسته به آن را به دليل نا کافي بودن مدارک و اسناد لغو کرد.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 11:40
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری