پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 5:39
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان منتشر کرد:

خودکنترلي به صورت اورژانسي!

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي اجتماعي و علمي با عنوان «خودکنترلي به صورت اورژانسي» به بررسي مهارتهاي فردي در زندگي پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اجتماعي موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

راحله فلاح در اين مقاله مي نويسد:«يکي ديگر از راهکارهاي ارتقا بخشيدن به خودکنترلي، مراقبه است. مراقبه يکي از تمرينات پر فايده است که انواع مختلفي دارد. صرف نظر از اين که شما چه نوع از مراقبه را براي تمرين انتخاب کنيد، آن چه به صورت علمي اثبات شده است اين است که مراقبه به طور کلي در تمام انواع خود توجه، تمرکز، کنترل خود و خودآگاهي را بهبود مي بخشد. تحقيقاتي که به منظور شناخت عواملي که ممکن است با اين اثربخشي در ارتباط باشند انجام گرفته نشان داده اند که مغز افرادي که مراقبه مي‌کنند از ماده خاکستري بيشتري در قشر پيش پيشاني و ديگر مناطق مغزي که با خودآگاهي مرتبط هستند برخوردار است. تمرين مراقبه در طي زمان توانايي شما را براي هشيار ماندن نسبت به خود و مديريت تمايلات افزايش مي‌دهد. پس مراقبه کنيد!

بهره‌مندي از خواب کافي راهکار مفيد ديگري است. خواب کم، باعث مي‌شود که قشر پيش پيشاني مغز خوب عمل نکند. اين عملکرد ناقص مثل آن است که اين بخش از مغز با کمبود خفيف اکسيژن روبه‌رو شده باشد که اين عارضه به دليل نقش مهمي که براي اين بخش از مغز در کنترل رفتار ارادي سراغ داريم، براي خودکنترلي اصلاً خوب نيست. به علاوه خواب ناکافي به‌خصوص اگر مزمن هم شده باشد، حساسيت نسبت به استرس را افزايش مي‌دهد. در اين هنگام ممکن است در برابر فشار ناشي از وسوسه‌ها مانند خوردن چيزهاي شيرين و چرب يا مصرف مواد مضر به راحتي تسليم شويد. همچنين خواب ناکافي توانايي بدن را براي سوخت و ساز گلوکز که مهمترين منبع انرژي براي مغز است محدود کرده و باعث مي‌شود احساس خستگي کنيد. خودکنترلي به انرژي زيادي نياز دارد و بنابراين زماني که خواب کافي نداريد تأمين انرژي آن دچار مشکل مي‌شود.

ساختارمندي و نظم در حفظ و ارتقاي خودکنترلي نقش مهمي دارد. داشتن يک برنامه منظم براي خوردن و خوابيدن به عملکرد بهتر بدن کمک مي‌کند، عملکرد مناسب بدني هم به خودکنترلي بيشتر کمک مي‌کند. به عبارت ديگر، داشتن يک برنامه منظم در رسيدن به هدف بسيار کمک کننده است. جدولي از مزايا و معايب ايجاد کنيد. اين راهکار به معناي آن است که با خود فکر کنيد دقيقاً چه کاري مي‌خواهيد انجام دهيد و بعد فهرستي از نکات مثبت و منفي تصميم‌تان تهيه کنيد. به عنوان مثال اگر مي‌خواهيد ديگر با داد و بيداد با ديگران صحبت نکنيد در اين صورت هدف شما اين مي‌شود که صرف نظر از اينکه خلق‌تان باز باشد يا تنگ، در اکثر قريب به اتفاق مواقع با صداي معتدل با ديگران صحبت کنيد. بعد فهرستي از مزايا و معايبِ کوتاه مدت و بلند مدتِ عملي کردن تصميم‌تان فراهم کنيد يا مي‌توانيد فهرستي از مزايا و معايب پاي بند نبودن به اين هدف تهيه کنيد. در هر صورت سعي کنيد بر مزايا و معايب مهمي که تهيه مي‌کنيد عميق شويد. اين فهرست را همواره با خود داشته باشيد و هر روز قبل از اين‌که با موقعيتي مواجه شويد که ممکن است شما را براي فرياد زدن سر ديگران وسوسه کند مرور کنيد.

به جايگزين کردن رفتارهايتان فکر کنيد. فهرستي که از مزايا و معايب رفتار مخرب‌تان تهيه کرده‌ايد در اينجا کمک زيادي به شما خواهد کرد. دوباره به فوايد رفتاري که آن را مشکل‌ساز شناخته‌ايد به دقت نگاهي بيندازيد. همچنين فوايد رفتار جديدي را که مي‌خواهيد به جاي رفتار قبلي پيش بگيريد فهرست کنيد. سعي کنيد نکات مثبت رفتاري را که مي‌خواهيد آن را جايگزين رفتار مشکل‌ساز قبلي خود کنيد مورد توجه بيشتري قرار دهيد.

ورزش کنيد. پيشرفت علم دارد ما را به اين نتيجه مي‌رساند که ورزش پاسخي است براي هر مشکلي، از بيماري‌هاي جسماني گرفته تا ضعف توانمند‌ي‌هاي روانشناختي. اگر بخواهيم به خلاصه‌اي از مهم‌ترين نتايج پژوهشها در زمينه تأثير ورزش بر خودکنترلي اشاره کنيم بايد بگوييم ورزش تمايل را کاهش مي‌دهد و استرس را تسکين مي‌بخشد، چرا که ورزش سرعت عملکرد قشر پيش پيشاني مغز را که نقش مهمي در خودکنترلي دارد افزايش مي‌دهد. به علاوه، تأثير ورزش فوري است. به خصوص ورزش در طبيعت حتي اگر به اندازه پنج دقيقه پياده روي هم باشد، تأثير فوري بر خلق و خودکنترلي دارد.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/قابل مشاهده است.

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 11:39
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری