جمعه 9 اسفند 1398 - 23:7
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

موضع تبيان در برابر بازگشت جومونگ!

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي اجتماعي با عنوان «جومونگ باز مي گردد» نسبت به پخش سريالهاي کره اي از رسانه ملي واکنش نشان داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش ارتباطات موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

عطاالله باباپور در اين مقاله مي نويسد:«قسمت 133 جومونگ جديد در راه است و قرار است باز رسانه ملي با شخصيتي چشم بادامي مهمان خانه هاي شما باشد. آيا فصل سوم از اين سري مجموعه ها را تماشا مي کنيد؟اين روزها شبکه هاي سيما در حال بازپخش سريال هاي پرطرفدار چشم بادامي ها هستند اما هنوز اين باز پخش ها تمام نشده خبر جديدي آمد. اين که از مجموعه 8 سريال زبان خارجي شبکه سه که در حال دوبله اند دو سريال کره اي جديد محصول 2011در راه هستند.اين خبر را مدير شبکه سوم سيما داده و افزوده است" دو سريال يکي از آنها افسانه خورشيد و ماه نام دارد که از مضموني خانوادگي برخوردار است. سريال ديگر نيز سرزمين آهن نيز نام دارد سريال جنگي و تاريخي است و بيشتر شبيه جومونگ است."

مجموعه هاي تلويزيوني کره اي در ايران طرفداران خاص خود را دارد طرفداراني که هنگام ورود شخصيت جومونگ به تهران در خيابان هتل محل استقرار وي با موج استقبال خود ترافيک آفريدند! يا جواني که در يکي از شهرستان ها به خاطر سوسانو خود کشي کرد.شايد سالها قبل از زيست کره اي صدا و سيما اين سريال هاي ژاپني بودند که مدل دهه 60 سريال هاي کره اي دهه 80 بوده اند. اوشين اولين شخصيت آسياي شرقي است که سالها قبل جاي خود را در ميان مخاطبين رسانه ملي باز کرده بود. سريالي خاطره انگيز (نوستالژيک) که پخش مجدد اين روزهايش هم مخاطب خاص خود را داشت اما سري جديد سريال هاي چشم بادامي ها از سال85 از ژاپن به کره منتقل شد و با آمدن يانگوم پايش به ميان خانه هاي ايراني باز شد.

سير مشترک اين سريال ها وجود شخصيت يک قهرمان است که با سختي هاي بسيار به موفقيت هايي ذر زندگي شخصي و اجتماعي دست پيدا مي کند شخصيتي که مردم ايران از همزاد پنداري با آن و سير موفق گونه اش لذت مي برند و با داستان آن جلو مي روند. خيابان ها در زمان پخش آن خلوت مي شود، شبکه هاي ماهواره اي افت مخاطب پيدا مي کنند، روي جلد دفاتر و لوازم تحرير بچه ها را مي گيرند و ... . قهرمان پروري و اسطوره سازي اين سريال ها که شايد وجود اين روحيه در ايران زمين را بتوان از دلايل استقبال از اين نوع داستان ها عنوان کرد. روندي ملي به خود پيدا مي کند اما هنوز صدا و سيما قهرمانان خود چون مختار، شهيد عباس دوران و.... را نتوانسته است آنطور که بايد وارد زندگي مردم کند،حتي روي جلد دفتر بچه ها ببرد.يانگوم دختر آشپزي است که محرم اسرار پادشاه و پزشک مخصوص وي مي شود، جومونگ قهرماني ملي است که کشورش را نجات مي دهد و بنيانگذار گوگوريو مي شود، دونگي دختر خدمتکاري است که به مرحله هاي بالاي دربار مي رسد. چند داستان ملي و ديني سراغ داريد که رشادت ها و موفقيت هايي بيش از قهرمان اين سريال ها داشته اند اما هنوز به گوش مردم نرسيده اند؟ چند سريال و انيميشن درباره فردوسي و شاهنامه اش داشته ايم که به طور کامل آن را ديده ايد؟ چند شخصيت تلويزيوني را توانسته ايم از طريق اين جعبه جادويي وارد کمد لباس و اسباب بازي ها و لوازم التحرير کودکان مان کنيم؟ حتي داستان اوشين و الگو پذيري زنان مسلمان از او و حکم امام هم بعد از حدود بيست سال نتوانسته است صدا و سيما و ساير نهاد هاي فرهنگي را از خواب خود بيدار کند. تا به حال ٤سريال ژاپني و ٤ سريال کره اي پخش شده است و حال دو سريال کره اي ديگر هم در راه است اما چند سريال براي قهرمانان ملي ساخته شده اند. چه ميزان از اين سريال هاي پخش شده با عنوان و اسامي شخصيت و قهرمانان خود توانسته است بيش از يک سريال فرهنگ ساز و درآمد زا باشند. آيا شکرستان که به تازگي جاي خود را در کنار بتن و باربي بر روي جلد دفاتر کودکان باز کرده است، باز شخصيت هاي کره اي را در کنار خود خواهد ديد.

جوانان ما بايد کدام الگو سازي را از رسانه دريافت کنند، سريال هاي الف ايراني که شخصيت ملي و ديني را الگو سازي کرده اند در موج سريال هاي کره اي گم شده اند، سريال هاي کره اي و ارزش هايش در پروژه ي ناخواسته تکرار توسط رسانه ملي به طور ناخودآگاه در ذهن جوانان مي نشيند و الگو خواهد شد اما مجموعه هاي تلويزيوني و فيلم هاي سينمايي ما بهره اي از نظريه تزريقي و تکرار پيام نبرده اند. در سينما آنقدر که آسيب هاي اجتماعي جنسي و خيانت تکرار دارند و جوانان را به سياه بيني رسانده اند، فيلم هاي دفاع مقدس نتوانسته اند چنين اثري داشته باشند و اثري هم از شخصيت هاي ملي و ديني در آنها نيست! "چ"چندمين فيلم سينمايي اسطوره ساز است که روي پرده سينما مي آيد؟جوانان و کودکان ما کماکان بايد در رسانه هاي داخلي با جومونگ، بتمن و بنتن خو کنند و دختران با جودي ابت، اني شرلي، دونگي و يانگوم و در رسانه هاي خارجي نيز با خرم السلطان و مدهاي بفرماييد شام، سالي تاک و آکادمي گوگوش اما کي و کدام شخصيت ملي و ديني جاي اينها را خواهد گرفت. »

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 11:16
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری