سه‌شنبه 30 بهمن 1397 - 18:40
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

فيلترينگ فيس بوک از نگاه تبيان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي اجتماعي با عنوان « چرا هاشمي،فيس بوک را لايک مي کند؟!» به بررسي علت فيلترينگ اين شبکه اجتماعي پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اجتماعي موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

امير رضواني در اين مقاله مي نويسد:«اين روزها تلاش براي رفع فيلتر از فيس بوک شکل خاص به خود گرفته است؛ عده اي تلاش دارند تا فيس بوک دوباره در دسترس قرار گيرد و عده اي نيز هنوز بر ادامه فيلتر اين شبکه اجتماعي اصرار مي ورزند.فيس بوک هم چوب فتنه را خورد! و در آتش مطالب ضد امنيتي برخي از کاربران سوخت اما از ابتداي فيلتر اين شبکه نگاه هاي متفاوتي درباره اين اقدام وجود داشت. عده اي معتقدند که فيس بوک بايد فيلتر بماند و عده اي هم تمام تلاش خود را مي کنند تا اين شبکه از فيلتر در آيد. دولت تدبير و اميد در اينباره نقطه مطلوب خود را آزادي فضاي فعلي و تغيير چهره امنيتي حاکم بر فضاي رسانه اي مي داند. روحاني در زمان پيش از انتخابات و صحبت هاي تبليغاتي خود از فضاي حاکم بر اينترنت انتقاد مي کرد و شرايط آن را در شان مردم نمي دانست. اما با روي کار آمدن دولت تدبير و اميد، اين اميد ايجاد شد که فضاي رسانه اي به سمت بازتر شدن برود. فعاليت هاي رسانه اي حاميان دولت نشان از اين دارد که تلاش ها در اين زمينه ادامه دارد، از مطالبي که گهگاه به موضوع رفع فيلتر فيس بوک مي پردازند تا گذاشتن بنر نظرات هاشمي رفسنجاني در گوشه پايگاه اطلاع رساني اش با عنوان" فيس بوک، پديده مبارکي است".

اين تيتر ناظر به صحبت هاي چندي قبل هاشمي رفسنجاني است که گفته بود" امروز در سايه‌ي اينترنت و ماهواره‌ها ديگر نمي‌توان جلوي اطلاعات را گرفت، البته عوارض بدي هم دارد، اما اگر بخواهيم جلوي يک چيزي گرفته شود ده تاي ديگر سبز مي شود. فيس بوک که براي مردم هزينه ندارد تبديل به چندين دستگاه تلويزيون و راديو مي‌شود که ميليون‌ها نفر را تحت تاثير قرار مي‌دهد و يک ويديو تصوير که با موبايل‌ها گرفته مي‌شود به دنيا منتقل مي‌شود که به نظر من اين امري مبارک براي دنيا است که گرچه برخي خوششان نمي‌آ‌يد اما اگر اساسي به سعادت بشريت فکر کنيم و عليه ظلم و ستم و بيداد و ستمگري حرکت کنيم شاهد خواهيم بود که اگر اين رسانه‌ها وجود نداشته باشند خطرناک خواهد بود»."

در اين راستا خبر فعال شدن صفحه فيس بوک محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه که قصد دارد از اين ظرفيت براي ديپلماسي عمومي استفاده کند، گام ديگري بود تا نگاه ها به رفع فيلتر اين شبکه بيشتر منعطف شود. اما از جهت قانوني، در مصاحبه اي که محمدرضا آقاميري، عضو کميته تعيين مصاديق محتواي مجرمانه و هئيت منصفه مطبوعات چندي پيش با تبيان داشت علت فيلتر شدن فيس بوک را هنجار شکني هايش اعلام کرد و گفت فيس بوک اگر هنجارشکني نمي کرد و اقدام به درج محتواي مجرمانه در کشور ما نمي کرد، دليلي نداشت ما فيلترش کنيم، اين عضو شوراي فيلترينگ در ادامه راه خروج فيس بوک از فيلتر را حذف تمامي محتواي مجرمانه اش اعلام کرد و اشاره کرد که آنهم تقريبا غير ممکن است.

اما با گذر از نگاه قانوني ، مخالفان فيلتر ماندن فيس بوک، هنجارشکني هاي اخلاقي و سياسي اش را دليل خود براي اصرار بر ادامه روند فيلترينگ اين شبکه اعلام مي کنند. آنها اشاره دارند نه تنها فيس بوک اکنون مامني است براي اقدامات ضد امنيتي، بلکه استفاده غرب از اين شبکه براي نقض حريم خصوصي و جاسوسي از کاربران، که بارها از آن پرده برداشته شده است را نيز مويدي مي دانند بر اين نکته که فيس بوک همچنان بايد فيلتر بماند.اما ميان اين اختلاف نظرها پيرامون فيلتر بودن يا نبودن اين شبکه اجتماعي و راهکارهاي فرهنگي، قانوني، فني و.... جمعيتي حدودا 11 ميليوني قراردارند که با دور زدن فيلترينگ، در اين شبکه در حال فعاليت هستند. اما آيا واقعا فيس بوک براي اين افراد پديده اي مبارک است يا نامبارک و مسئولين چه بايد انجام دهند؟آيا واقعا فيس بوک پديده مبارکي است؟

بحث در اين زمينه بيش از آنکه پيرامون شبکه اي اجتماعي به نام فيس بوک باشد، درباره رويکرد معتدلانه دولت پيرامون نگاه و برخورد با رسانه ها به خصوص اينترنت مي باشد. روحاني در سي و دومين همايش افق رسانه گفت: حکومتي که در حمايت مردم ريشه دارد و از حضور رأي‌دهندگان مشروعيت مي‌يابد، نه تنها از رسانه آزاد نمي‌هراسد بلکه از رسانه آزاد و قانونمند استحکام بيشتري مي‌گيرد. وي با اشاره به عصر ديالوگ رسانه اي و سپري شدن دوران مونولوگ رسانه‌اي سپري شده است، افزود: در رسانه بايد با مخاطب رابطه‌اي دوسويه برقرار شود تا هم نور آگاهي تابانده شده و هم آينده‌اي که واقعيت‌ها را بازتاب دهد داشته باشد.

اين دقيقا ديدي است که فراتر از اينکه يک رسانه مثل فيس بوک فيلتر باشد يا نباشد ، بايد مورد بحث و بررسي قرار گيرد. يقينا قبل از آنکه شبکه هاي اجتماعي يا رسانه هاي ديگر براي ما پديده مبارکي باشند وجود اين ديدگاه براي ما مبارک است تا بتوانيم از فرصت هاي شبکه هاي اجتماعي نيز استفاده کنيم. نبايد زمينه سازي و ايجاد فضا براي وجوب چنين ديدگاهي را قرباني جنگ زرگري بر سر يک شبکه خاص کنيم. تلاش براي رفع فيلتر فيس بوک اگر ورودي اي به بحث نگاه متفاوت به رسانه ها و برداشته شدن فضاي امنيتي نادرست باشد مفيد خواهد بود و الا اگر خود اين رفع فيلتر به تنهايي براي عده اي داراي موضوعيت است، ديواري کج سمت ثريا خواهد بود.نگاه مذکور سياسيوني چون هاشمي رفسنجاني، حسن روحاني و... در ديدي متفاوت به رسانه ها و فضاي رسانه اي؛ امري ضروري و مترقي با توجه به عصر تکثر و ديالوگ رسانه اي به نظر مي آيد اما آنچه که در اينباره داراي اهميت مي باشد عدم واکنش هيجاني در دولت تدبير و اميد به اين موضوعات است، بلکه درانداختن طرح هاي نو با توجه به اصول و قانون نيازي است که نبايد گذاشت به افراط و تفريط رود و جرياناتي خاص در پيشبرد اهداف خود از آن سو استفاده کنند، چالش هايي که سالياني پيش با آن روبرو شديم. اين ديدگاه ها بايد با نگاهي کارشناسانه و متعهدانه، از زيرساخت هاي آينده عملکرد رسانه اي ما شود.»

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

يكشنبه 31 شهريور 1392 - 11:15
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری