يكشنبه 28 بهمن 1397 - 3:57
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان بررسي مي کند:

مقرراتي براي پدرها و مادرها

« تربيت کودک» موضوعي است که تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان با انتشار مقالاتي علمي و وضع مقرراتي براي پدرها و مادرها به آن مي پردازد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش خانواده ايراني موسسه تبيان اين مقاله را با تکيه بر اصول روانشناسي تهيه کرده است.

مريم عطاريان در اين مقاله مي نويسد:«احترام به گرايشات و تمايلات ذاتي فرزند در تربيت آنها نقش بسزايي دارد البته مسلما پدر و مادري کردن براي فرزندي كه از نظر شخصيتي كاملا با شما متفاوت است كار سخت و طاقت فرسايي است امااغلب گفته مي شود که اعمال از گفتار گوياتر هستند. هم چنان که در فکر خود خيال پردازي مي کنيم که براي فرزندان و خانواده مان چه مي خواهيم، داشتن طرحي همه جانبه در مورد چگونگي برقراري ارتباط با فرزندانمان مفيد واقع مي شود. اگر ما مي خواهيم فرزندانمان در بزرگسالي متکي به خود، مسئول و هميار بار آيند، شيوه پدري و مادري ما به آنان کمک مي کند به چنين نتايجي دست يابيم.

اتخاذ يک روش دقيق ما را راهنمايي مي کند که چگونه در مورد مسايل و چالش هاي روز به روز تصميم گيري کنيم. در گذشته اغلب والدين فرزندانشان را مستبدانه پرورش مي دادند و اين روش هنوز هم وجود دارد. والدين مستبد براي کنترل فرزندانشان متکي به تشويق و تنبيه هستند. پدر يا مادر تصميم مي گيرد که کدام رفتار قابل قبول است و کدام رفتار مطلوب نيست. اما کودکان براي رشد و يادگيري احتياج به آزادي دارند. آنها نياز دارند فرصت کافي در اختيارشان قرار داده شود که انتخاب کنند و محدوديتها و مسئوليتها را ياد بگيرند.

احترام به گرايشات و تمايلات ذاتي فرزند در تربيت آنها نقش بسزايي دارد البته مسلما پدر و مادري کردن براي فرزندي كه از نظر شخصيتي كاملا با شما متفاوت است كار سخت و طاقت فرسايي است اما كليدي كه درهاي رسيدن به يك هماهنگي و يکپارچگي با فرزندمان را براي ما مي گشايد، هميشه به شكل تعامل و گفتگوي دل سوزانه و بي ريا مي باشد. شناخت و رابطه داشتن با فرزندي كه از نظر شخصيتي با ما هماهنگي كامل دارد كار ساده تري است. اما در حالتي كه هماهنگي شخصيتي نباشد براي دستيابي به يك پايه و بنياد مشترك تلاش بسيار زيادي لازم است. به عنوان يك پدر و مادر، بايد خودمان را ملزم كنيم تا فراتر و متفاوت تر از خودمان بينديشيم و فقط روي آنچه كه به آن معتقديم و يا آنچه مورد رضايت و پسند ماست متمركز نشويم.

براي ايجاد پل ارتباطي و پر كردن شكاف بين ما و فرزندمان بايد سعي كنيم كه خودمان را جاي آنها بگذاريم و از ديدگاه و منظر آنها به دنيا نگاه كنيم، بايد يادمان باشد كه قبل از هرگونه واكنش كمي تامل كنيم ببينيم چرا فرزندمان رفتار خاصي دارد و يا چرا اين توجيه و تفسير خاص را دارد. روابط خانوادگي موفق تنها از طريق شناخت و اشراف هوشمندانه آگاهي ها و دانستني هاي فرزندانمان (علي رغم تمام پيچيدگي هاي شخصيتي شان) به وجود آيد و نه از طريق توهين و بي احترامي به فرزندان، زماني كه منطبق بر خواسته هاي ما رفتار نمي كنند. بسيار اتفاق مي افتد که والدين در برابر رفتار فرزند نوجوان شان، گرفتار فرض هاي غلط و ناروا شوند. مثلا ممكن است بسياري از والدين واکنش فرزندان نوجوان در هنگام خستگي را به نوعي بي احترامي به خود تفسير كنند و يا خيلي وقت ها فرزندان به خصوص نوجوان اصرار دارند كه دليل و منطق پشت قوانين و دستورالعمل هاي والدين را قبل از اجرا بدانند كه اين واکنش، اغلب توسط والدين چيز خوبي تفسير نمي شود.اينكه "چون من گفته ام"؛ نمي تواند دليل قابل قبولي براي نوجوانان باشد. هر چند خيلي وقت ها به طور قلبي و دروني اين دستور را پذيرفته ولي به لحاظ نوع تحولات شخصيتي و ويژگي هاي خاص دوران نوجواني، نياز دارند كه دليل آنرا هم بشنود بنابراين اگر شخصيت فرزندمان را مورد تجزيه و تحليل و موشكافي قرار ندهيم در اين صورت بسياري از اعمال او را به عنوان خودسري و مقاومت و مبارزه طلبي تفسير خواهيم كرد.

براي مثال توصيه مي شود که در برخورد با فرزندان خيلي سخت گير نباشيد. در اجراي برنامه ، بيش از حد سخت گيري نکنيد . اگر در برنامه ي شما تغيير اندکي ايجاد شود ( حداکثر نيم ساعت ) اهميت خاصي ندارد اما اگر در رعايت برنامه سهل انگار باشيد ، برنامه معناي واقعي و حقيقي خود را از دست داده و شما دوباره دچار آشفتگي و بحران خواهيد شد .و يا اگر اگر خصلت فرزندتان اين است که کارهايش را آهسته انجام مي دهد ، برنامه را به نحوي تنظيم کنيد که فرصت کافي براي انجام کارهايش داشته باشد . هرگز فراموش نکنيد ، برنامه نبايد تبديل به چماق شود . مثلاً در تابستان به فرزندتان اجازه دهيد کمي بيشتر بيدار بماند و حداکثر نيم ساعت ديرتر بخوابد . »

متن کامل اين مقاله در نشانيhttp://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

دوشنبه 25 شهريور 1392 - 23:16
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری