دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 3:39
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان بررسي مي کند:

« برنامه هاي حکومت مهدوي» از ديدگاه امام رضا(ع)

همزمان با ميلاد با سعادت حضرت علي ابن موسي الرضا(عليه السلام)، تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقالاتي به بررسي «برنامه هاي حکومت مهدوي(عج)» پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بخش مهدويت موسسه تبيان اين مقاله را در محيط مجازي منتشر کرده است.

آمنه اسفندياري در اين مقاله مي نويسد:«روايات و قرائن مختلف، ثابت کرده است که سيره حکومتي حضرت مهدي(عج) به طور دقيق، همان روش حکومتي پيامبراکرم (صلي الله عليه و آله) امام علي (عليه السلام) و ديگر امامان (عليهم السلام) است. البته نبايد از نگاه دور داشت که پيامبر (صلي الله عليه و آله) و ائمه (عليهم السلام) به جهت محدوديت ها و موانع تحميل شده فراواني، نتوانستند تمام اهداف خود را تحقق بخشند.از سخنان نوراني معصومان (عليهم السلام) استفاده مي شود که تمام محدوديت ها و موانع که تا آن زمان از برپايي حکومتي جامع و جهاني جلوگيري مي کرد، از سر راه امام مهدي (عليه السلام) برداشته مي شود و آن حضرت، اهداف معصومان را تحقق خواهد بخشيد.انقلاب حضرت مهدي (عليه السلام) و حكومت وي بر اساس آنچه كه از آيات وروايات بدست مي آيد يك پديده منحصر به فرد در تاريخ جهان و بشريت به حساب مي آيد اين حكومت تمام ايده هاي بشريت را كه به صورت يك دغدغه در طول تاريخ مطرح بوده جامه ي عمل خواهد پوشاند و واژه انسانيت و انسان بودن رادر عمل معني خواهد نمود و دين را، به عنوان هادي بشر به سوي سعادت در زندگي فردي واجتماعي انسانها، پياده خواهد نمود و از همه مهمتر عدالت را، كه يكي از آرمانهاي دست نيافتني بشر در طول تاريخ بوده است به طور كامل پياده خواهد نمود .

برنامه هاي حکومتي حضرت مهدي (عليه السلام) را با توجه به روايات فراواني که درباره حکومت آن منجي موجود است، مي توان در سه محور خلاصه کرد: فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي.1ـ برنامه هاي فرهنگي.در انجام برنامه فرهنگي، محورهاي مهم عبارت اند از :الف)احياي کتاب وسنت:امام علي (عليه السلام) مي فرمايد: «در روزگاري که هواي نفس حکومت مي کند، (امام مهدي(عج) ظهور مي کند و) هدايت و رستگاري را جايگزين هواي نفس مي سازد و در عصري که نظر اشخاص بر قرآن مقدم شده، افکار را متوجه قرآن مي گرداند و آن را حاکم برجامعه مي سازد».به برکت حکومت حضرت مهدي(عليه السلام)، آسمان سخاوتمندانه مي بارد و زمين بي دريغ ثمر مي دهد.

امام علي (عليه السلام) فرمود: «و چون قائم ما قيام کند، آسمان باران مي ريزد و زمين گياه بيرون مي آورد» (منتخب الاثر، لطف الله صافي گلپايگاني، ص 203)امام باقر (عليه السلام) مي فرمايد: «تمام گنج هاي زمين براي او آشکار مي گردد». (کمال الدين، ج2، ص 386و 394، باب 34، ح6)

ب)توزيع عادلانه ثروت:از عوامل اقتصاد بيمار، انباشته شدن ثروت در نزد گروه خاصي است. در دوران حکومت عدل مهدوي، اموال و ثروت(بيت‌‌المال) به طور مساوي بين مردم تقسيم مي‌شود. امام باقر(عليه السلام) مي‌فرمايد: «وقتي قائم خاندان پيامبر قيام کند، اموال را به طور مساوي تقسيم مي کند و در ميان خلق به عدالت رفتار مي‌کند.»(غيبت نعماني، ص 237، باب 13)

همچنين فرمود: «امام مهدي (عليه السلام) ميان مردم به مساوات رفتار مي کند؛ به گونه اي که کسي پيدا نشود که نيازمند زکات باشد».

ج)عمران وآباداني:در حکومت آن حضرت، توليد و توزيع به گونه اي سامان دهي مي شود که همه جا به نعمت و آباداني مي رسد. امام باقر (عليه السلام) مي فرمايد: «در تمام زمين، هيچ ويرانه اي نمي ماند، جز اينکه آباد گردد.»ر حکومت عدالت گستر مهدوي، به سبب اجراي برنامه ها براساس تعاليم قرآن و عترت، محيط زندگي زمينه اي براي رشد و تعالي افراد خواهد بود. در اين زمينه، روايات فراواني رسيده است که به پاره اي از آنها اشاره مي کنيم.

الف)گسترش امر به معروف و نهي از منکر:در حکومت جهاني حضرت مهدي (عليه السلام) فريضه بزرگ امر به معروف و نهي از منکر به صورت گسترده به اجرا گذاشته خواهد شد. امام باقر (عليه السلام) مي فرمايد: «مهدي (عليه السلام) و ياران او، امر به معروف و نهي از منکر مي کنند.»

ب)مبارزه با فساد و رذايل اخلاقي:حضرت به مبارزه عملي با فساد و تباهي و زشتي مي پردازد؛ چنان که در دعاي شريف ندبه مي خوانيم:«اين طامس آثارالزيغ و الاهوآء، اين قاطع حبآئل الکذب و الافترآء...؛ کجاست آن که ريسمان هاي دروغ و افترا را ريشه کن خواهد کرد و کجاست آن که آثار گمراهي و هوا و هوس را نابود خواهد ساخت...؟!

ج)عدالت قضايي:اوست که قسط و عدل را در سطح جامعه حاکم مي سازد و هم عالم را پر ازعدل و دادگري مي کند.

امام رضا(عليه السلام) مي فرمايد: «وقتي او قيام کند، زمين به نور پروردگارش روشن مي گردد و آن حضرت ترازوي عدالت را در ميان خلق نهد. پس(چنان عدالت را جاري کند که ) هيچ کس بر ديگري ستم روا ندارد».»

متن کامل اين مقاله در نشانيhttp://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

دوشنبه 25 شهريور 1392 - 11:26
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری