يكشنبه 6 خرداد 1397 - 10:37
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

واکاوي زندگي سيداحمد خميني در يک کتاب

«زندگينامه سيداحمد خميني» عنوان اثري محسوب مي‌شود که جواد کامور بخشايش به رشته تحرير درآورده است. اين اثر که زندگي فردي و سياسي سيداحمد خميني را واکاوي مي‌کند به‌زودي از سوي انتشارات سوره مهر در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، جواد کامور بخشايش، نويسنده کتاب «زندگينامه سيداحمد خميني» با بيان اين مطلب اظهار کرد: دفتر ادبيات انقلاب اسلامي مي‌کوشد به معرفي شخصيت‌هايي بپردازد که در علوم و شاخه‌هاي مختلف فعال، اثرگذار و صاحب‌نام بودند. با تحقيقاتي که به عمل آمد متوجه شديم کتاب جامع و کاملي درباره آن‌ها وجود ندارد. بنابراين، با تشکيل گروهي به نام «شخصيت‌هاي مانا» در اين دفتر، مي‌کوشيم برخي از اين شخصيت‌ها را که در ترويج ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي موثر بودند اما همچنان گمنام مانده‌اند به جامعه معرفي کنيم.

وي ادامه داد: کتاب «زندگينامه سيداحمد خميني» نمونه‌اي از اين کتاب‌هاست که معرفي جامع و کامل از اين شخصيت در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌دهد.

مولف کتاب «زندگينامه سيداحمد خميني» افزود: اين اثر بررسي مي‌کند که اگر سيداحمد خميني به امام خميني(ره) و خاندان وي انتساب نداشت بازهم به واسطه آن همه تلاش‌ها و مبارزات پيش از انقلاب و زحماتش پس از پيروزي انقلاب اسلامي به اين شهرت و اعتباري که اکنون رسيده، مي‌رسيد يا اين‌که اين همه اعتبار به خاطر انتساب به امام خميني (ره) به عنوان فرزند وي حاصل شده است؟

کامور بخشايش توضيح داد: اين کتاب را با اين هدف به نگارش درآوردم که درباره سيداحمد خميني در عين صاحب‌نامي کتاب جامعي تاليف نشده بود. از آن‌جايي که رحلت ايشان به صورت ناگهاني صورت گرفت، به ضبط خاطرات وي نيز موفق نشديم. در اين ميان موسسه حفظ و نشر آثار امام خميني (ره) که سيداحمد خميني بنيانگذار آن بوده است و در راستاي ثبت و ضبط وقايع انقلاب فعاليت دارد، نتوانسته‌ است خاطرات سيداحمد خميني را ثبت، ضبط و تدوين کند. بنابراين به نگارش کتاب «زندگينامه سيداحمد خميني» اقدام کردم.

وي با اشاره به فصل نخست اين اثر گفت: اين فصل از کتاب به تولد و حضور سيداحمد خميني در بيت امام خميني(ره) و بهره‌مندي وي از وجود پربرکت امام خميني(ره) همچنين فعاليت‌هاي ورزشي و علاقه‌مندي وي به رشته فوتبال مي‌پردازد.

کامور بخشايش ادامه داد: فصل دوم کتاب «زندگينامه سيداحمد خميني» به فعاليت‌هاي سياسي سيداحمد خميني اشاره دارد. با آغاز قيام 15 خرداد 1342 و دستگيري و حصر امام خميني (ره) در تهران، سيداحمد خميني بيت امام را همواره بر روي مبارزان و فعالان نهضت اسلامي باز مي‌گذاشت و مشعل مبارزه را در قم روشن نگه مي‌داشت. اين فضا در دوران تبعيد امام به ترکيه و نجف نيز در بيت امام خميني (ره) حاکم بود. سيداحمد خميني در کنار عموي خود يعني آيت‌الله سيدمرتضي پسنديده، بيت امام را به کانون گرم مبارزه با رژيم پهلوي تبديل کرده بودند.

اين نويسنده حوزه انقلاب اسلامي ادامه داد: سيداحمد خميني در اين مدت چند بار به عراق سفر کرد و با پدر و برادر خود يعني آيت‌الله سيد مصطفي خميني (ره) ديدار داشت. وي در اين سفرها چند بار توسط ساواک دستگير و زنداني شد، اما نقش خود را به عنوان رابط امين و مورد اعتماد ميان امام خميني(ره) در نجف و مبارزان اسلامي در ايران به طور جدي ايفا مي‌کرد.

کامور بخشايش بيان کرد: فصل سوم اين کتاب به هجرت امام از نجف به فرانسه اختصاص دارد. سيداحمد خميني در اين هجرت به همراه امام به نوفل لوشاتو رفت و همچنان عهده‌دار امور بيت امام شد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي وي به همراه امام به ايران آمد و در فراز و فرودهاي گوناگونِ ثتبيت و تشکيل نظام جمهوري اسلامي ايران همواره در کنار امام به عنوان يار و ياور، امين و حافظ سلامت وي تلقي مي‌شد.

مولف کتاب «زندگينامه سيداحمد خميني» اظهار کرد: نقش‌هاي سيداحمد خميني در مقاطع مختلف تاريخ انقلاب اسلامي و در جريان انتخاب جانشين و قائم مقام رهبري از ديگر موضوع‌هاي ارايه شده در فصل سوم اين کتاب به شمار مي‌آيند.

وي درباره فصل چهارم اين اثر گفت: اين فصل به زندگي سيداحمد خميني در سال‌هاي پس از رحلت امام خميني(ره) اختصاص دارد. وي در اين دوران فعاليت‌هاي بي‌شماري را انجام داد که از آن ميان مي‌توان به تاسيس موسسه حفظ و نشر آثار امام خميني(ره)، توليت حرم امام خميني(ره) و مطالعه درباره مباحث عرفاني اشاره کرد. پايان اين فصل به چگونگي رحلت سيداحمد خميني در 26 اسفند 1373 مي‌پردازد.

پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 9:1
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری