دوشنبه 31 ارديبهشت 1397 - 3:41
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

«بوي ماه مهر» در تبيان پيچيد

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در آستانه سال تحصيلي جديد،در مقاله اي با عنوان «ماه مهر و بوي کاغذ نو » به بررسي سبک زندگي دانش آموزي پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش خانواده ايراني موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

دانش پور شفيعي در اين مقاله مي نويسد:«بي‌توجهي به لوازم‌التحرير مصرفي و نگهداري نامناسب از آن‌ها در سال‌هاي اخير، عمل اسراف را امري غيرمذموم کرده است. فصل مدرسه نزديک است. ماه مهر و آغاز سالي ديگر از آموختن و بزرگ شدن. بچه‌هاي امروز به همراه بچه‌هاي ديروز دست‌ در دست هم اين‌روزها، ساعاتي را در مغازه‌هاي مختلف براي خريد کالاهاي مورد نياز مي‌گذرانند. از کيف، کفش و لباس گرفته تا قلم و دفتر و مدادپاکن. شور و اشتياق اين روزهاي بچه‌ها را با هيچ احساس و هيجان ديگري نمي‌توان عوض کرد. حتي پدران و مادران هم در اين شور و هيجان سهم دارند و به بازسازي تمام خاطرات شيرين دوران مدرسه و روزهاي قبل از آغاز سال تحصيلي مي‌پردازند.

اين شراکت و همراهي مهم‌ترين کار در انتقال آموخته‌ها و فرهنگ‌سازي مفيد و موثر براي‌ آماده‌سازي فرزندان جهت ورود به يک پايه يا دوره تحصيلي جديد است. همانگونه که پدران و مادران ما نيز در اين گردش روزگار سهم خود را به نيکي ادا کرده‌اند. در اين راه شايد پدران و مادران وظيفه خود را به خوبي انجام داده‌اند و البته حساسيت‌هاي گاه افراطي هم دارند که در جاي خود قابل بحث است اما به نظر نکته‌اي را بي‌اهميت دانسته‌اند و يا کمتر به آن توجه کرده‌اند و اين رويه نادرست کم‌کم در حال تبديل شدن به عادتي غلط از سوي فرزندان و يا بهتر بگويم دانش‌‌آموزان شده است. بي‌توجهي به لوازم‌التحرير مصرفي و نگهداري نامناسب از آن‌ها در سال‌هاي اخير، عمل اسراف را امري غيرمذموم کرده است.

متأسفانه والدين از اين مصرف‌زدگي به سادگي مي‌گذرند و با اين تصور که بايد همه خواسته‌هاي بچه‌هايشان را پاسخ دهند، بدون نظارت بر لوازم مصرفي فرزندانشان گوش به‌زنگ هستند تا هر آن‌چه را خواستند برايشان بخرند.

برخي از دانش‌آموزان در اين سال‌ها به درست مصرف نکردن اسباب و وسايل خود عادت کرده‌اند و دليل اصلي آن هم اين است که هر زمان هرچه بخواهند در دسترسشان است. آن‌ها هرگز براي خوب نگهداري کردن از لوازم‌التحرير خود، تمرين نکرده‌اند. و اين عدم تمرين، به آن دليل است که والدين به ايشان ياد نداده و از آن‌ها نخواسته‌اند. نتيجه اين عدم آموزش و فرهنگ‌سازي از بين رفتن سرمايه‌هاي ملي و نهادينه شدن فرهنگ اسراف و افراط در ميان نسلي است که قرار است در آينده مردان و زنان و مادران و پدران آينده کشور باشند و خود بخشي از بار فرهنگ و آموزش کشور را به دوش بکشند.

قديم‌ترها که بازار لوازم‌التحرير اين‌قدر رنگ و لعاب نداشت و از تصاوير و برچسب‌هاي عجيب و غريب خبري نبود، بچه‌هاي ديروز به برچسب‌ها و تصاوير کوچک کارتون‌هاي تکراري خارجي و نمايش‌هاي عروسکي وطني راضي بودند و توقع زيادي نداشتند. اما در سال‌هاي اخير و به کمک تکنولوژي به سرعت همه چيز در دسترس قرار گرفت و دفاتر مدرسه‌اي با جلدهاي متنوع بازار را قبضه کرد. البته براي سال تحصيلي جديد و با اقداماتي که از سوي برخي نهادها صورت گرفته، کيف‌ها و دفاتر مدرسه‌اي منقش به تصاوير قهرمانان ملي و مذهبي توليد و در دسترس خانواده‌ها قرار گرفته است. به همين منظور بهتر است خانواده‌ها در خريد لوازم‌التحرير دقت کنند و کالاهايي را بخرند که داراي نشانه‌ها و تصاوير ملي و مذهبي باشد. اين اقدام از يک سو حمايت از توليدات و سرمايه‌هاي داخلي بوده و از سوي ديگر زمينه‌ساز آشنايي بيشتر فرزندان با شخصيت‌ها و اسطوره‌هاي کشور مي‌شود. کاري که ديگر کشورها با ساخت انيميشن‌ها و چاپ و انتشار تصاوير آن‌ها در بازار کرده‌اند. شما هم قبول داريد که شناخت و آگاهي فرزندتان از شخصيت‌هايي همچون هري پاتر، شرک، مرد عنکبوتي و ... از شخصيت‌هاي اسطوره‌اي ايراني که سابقه و سند بيش از هزاران ساله دارند، بيشتر است.

آن‌روزهاي گذشته، دانش‌آموزان يک کار خيلي خوبي بلد بودند و انجام مي‌دادند؛ اين‌که تمام کتاب‌ها و دفترهايشان را جلد مي‌گرفتند. اين کار باعث مي‌شد تا همه کتاب‌ها و دفترها تا پايان سال تميز و سالم مي‌ماندند. نياز است تا دوباره اين رويه درست سال‌هاي گذشته از سوي پدرها و مادرها زنده شود. انجام چنين کاري به بچه‌ها ياد مي‌دهد که بايد در حفظ اسباب و وسايل خود کوشا باشند و بدانند که نگهداري از آن‌ها واجب است. علاوه بر اين دانش‌آموزان بايد به اين باور برسند که نقش آن‌ها در مصرف درست و حفظ و نگهداري از وسايلشان تا چه اندازه در اقتصاد کشور مهم است.»

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

پنجشنبه 21 شهريور 1392 - 8:40
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری