دوشنبه 4 تير 1397 - 18:24
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

معماريِ ديروز و امروز در نگاه تبيان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان همزمان با موج پاياني سفرهاي نوروزي، در گزارشي به بررسي تفاوتهاي معماري ايراني از ديرباز تا کنون پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بخش گردشگري موسسه تبيان اين گزارش را بر اساس مطالعات صورت گرفته تهيه کرده است.

در بخشي از اين گزارش آمده است:«تا چند سال پيش بيشتر مردم از حمام‌هاي عمومي استفاده مي‌کردند و کمتر خانه‌اي پيدا مي‌شد که حمام اختصاصي داشته باشد. به همين دليل حمام کردن به يک بار در هفته يا در ماه‌هاي سرد سال بيشتر از اين زمان محدود مي‌شد. در گذشته خانواده‌ها روز‌هاي تعطيل را به نظافت اختصاص مي‌دادند و براي رفتن به حمام شال و کلاه مي‌کردند.در روستاها که شرايط رفت و آمد دشوارتر بود ماجرا فرق مي‌کرد. به اين شکل که برخي روستاهاي کوچک حمام نداشتند به همين دليل اهالي آبادي مجبور بودند براي رفتن به حمام مسافت زيادي را طي کنند تا خودشان را به روستايي که حمام دارد برسانند، اما با پيشرفت معماري و شهرنشيني، امروزه خانه‌اي را نمي‌توان پيدا کرد که حمام نداشته باشد.هرچند امروز براي گرم کردن آب حمام‌ها از گاز استفاده مي‌شود، اما در گذشته سوخت حمام‌ها به نفت سياه و زغال سنگ محدود مي‌شد. آن زمان بيشتر مردم از حمام‌هاي عمومي براي شست‌وشو استفاده مي‌کردند، به همين دليل حاکمان هر شهر مي‌توانستند از حضور مردم در حمام‌هاي عمومي نهايت استفاده را ببرند براي مثال آن زمان براي اين که بتوانند تعداد جمعيت هر شهر را بشمارند به مشتري‌هاي حمام‌ها توجه کرده و با شمارش آنها جمعيت شهرها را تخمين مي‌زدند.

ولي امروز ديگر شخصي از حمام‌هاي عمومي استقبال نمي‌کند و اين در حالي است که خيلي از کشورها مانند ترکيه حمام‌هاي سنتي باعث جذب توريست هم مي‌شود به همين دليل دولت و بخش خصوصي روي آنها سرمايه‌گذاري مي‌کنند، اما در کشورمان خيلي از حمام‌هاي قديمي به دليل نبود سرمايه‌گذار وضع نامناسبي دارند و مالکان آنها براي تعمير آنها تمايلي از خود نشان نمي‌دهند.در حمام‌هاي قديمي بر عکس امروزه که از کاشي و سراميک استفاده مي‌شود از آجر و آهک بهره مي‌بردند. برخي معماران قديمي از فرمول‌هاي خاصي براي ساخت مصالح استفاده مي‌کردند که جزو اسرار کارشان بود. به همين دليل سعي مي‌کردند شخصي از راز آنها باخبر نشود. در گذشته معماران در ساخت حمام نکات زيادي را رعايت مي‌کردند براي مثال آنها بناي حمام را به شکلي مي‌ساختند تا شخص هنگام خارج شدن از حمام به شکل ناگهاني با هواي سرد روبه‌رو نشده و سرما نخورد.

براي اين کار معماران فضاي اصلي حمام‌ها را به وسيله راهرو‌ها و هشتي‌ها از هم جدا مي‌کردند. تا مدتي قبل که استفاده از حمام‌هاي عمومي رايج بود و اين محل‌ها تغيير کاربري نداده بودند حمام‌هاي عمومي به چند گروه تقسيم مي‌شدند. براي نمونه حمام‌هايي بودند که روزهاي هفته را تقسيم کرده و به آقايان و خانم‌ها اختصاص داده بودند البته حمام‌هايي هم بودند که دو ساختمان جدا براي بانوان و آقايان داشتند، اما تعدادشان کم بود يا حمام‌هايي در بازار‌هاي هر شهر قرار داشت که فقط مخصوص آقايان بود. »

گفتني است در ادامه اين گزارش تصاويري از معماري ايراني نيز براي علاقه مندان درج شده است.

متن کامل اين گزارش در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 19 شهريور 1392 - 14:24
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری