شنبه 5 خرداد 1397 - 10:50
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

«دخت آفتاب» در تبيان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان همزمان با دهه کرامت و ميلاد حضرت فاطمه معصومه (سلام الله عليها)، مقاله ديني «دخت آفتاب» را در محيط مجازي منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش حوزه علميه موسسه تبيان اين مقاله را با توجه به فضاي حوزوي تهيه کرده است.

جواددلاوري در اين مقاله مي نويسد:«تولدحضرت فاطمه معصومه عليها السلام براي اهل بيت عليهم السلام چنان اهميت داشت که قبل از به دنيا آمدنش خبر آن را منتشر کرده، و مردم را براي شناخت مقام آن بانوي بزرگوار آماده ساختند. پنجاه سال پيش از تولد حضرت فاطمه معصومه عليها السلام، روزي گروهي از شيعيان ري نزد امام صادق عليه السلام شتافتند. حضرت فرمود: آفرين بر برادران قمي ما.گفتند: آقا، ما اهل ري هستيم.

امام باز به اهل قم آفرين گفت و فرمود:«الا ان لله تعالي حرما وهو مکه الا ان لرسول الله حرما وهو المدينة الا وان لامير المۆمنين حرما وهو الکوفه الا وان حرمي وحرم ولدي بعدي قم الا ان قم کوفتنا الصغيرة، الا ان للجنة ثمانية ابواب ثلاث منها الي قم. تقبض فيها امراة هي من ولدي اسمها فاطمة بنت موسي، تدخل بشفاعتها شيعتي الجنة باجمعهم.»

براي خداوند حرمي است که مکه است. حرم رسول مدينه، حرم امير مۆمنان کوفه و حرم من و فرزندانم قم است. بدانيد قم کوفه کوچک ما است. آگاه باشيد، بهشت هشت در دارد که سه در آن به سوي قم است. بانويي از فرزندان من در آن جا وفات مي‌کند که نامش فاطمه دخت موسي است. همه شيعيان ما به شفاعت او وارد بهشت مي‌شوند.

بر اساس روايتي ديگر، امام صادق عليه السلام هنگام تولد فرزندش موسي عليه السلام چنين فرمود: از اين کودکم دختري به نام فاطمه متولد خواهد شد. آن روز يکي از شيعيان - که دخترش را حميرا نام نهاده بود - نزد امام صادق عليه السلام آمد، امام را ديد که با کودکي در گهواره سخن مي‌گويد. پرسيد: مگر اين کودک سخن مي‌گويد؟ امام از او خواست جلوتر برود. وقتي نزديک‌تر شد، کودک لب به سخن گشود و گفت: «اي مرد، نامي که براي دخترت انتخاب کرده‌اي، خداوند دشمن دارد. نامش را تغيير ده. آن گاه امام صادق عليه السلام به مرد فرمود: اين کودک، فرزندم موسي است. خداوند از او دختري به من عنايت مي‌کند که نامش فاطمه است. او را در سرزمين قم به خاک مي‌سپارند. هر که او را در قم زيارت کند، بهشت بر وي واجب مي‌شود.

مادر اين بانوي پاکيزه، نجمه نام داشت که با نام‌هاي تکتم، خيزران، اروي،‌ام البنين، طاهره، سمانه، شقراء، سکن و صقر نيز از وي ياد شده است.حضرت فاطمه معصومه، بيست و پنج سال پس از تولد علي بن موسي الرضا عليهما السلام، در اول ذي قعده سال 173 ه. ق. ديده به جهان گشود و در دهم، يازدهم يا دوازدهم ربيع الثاني 201 ه. ق. وفات يافت.محل رشد فاطمه معصومه عليها السلام خانداني بود که درياي دانش و معرفت شمرده مي‌شد. حضور در کنار پدري چون امام موسي بن جعفر عليهما السلام و برادري مانند امام رضا عليه السلام سبب شد فاطمه معصومه در کوتاه‌ترين مدت ممکن مسير رشد بپيمايد و بتواند پرسش‌هاي فقهي و ديني شيعيان را پاسخ دهد. روزي گروهي از شيعيان وارد مدينه شدند تا پرسش‌هاي خود را از امام موسي بپرسند. کاروانيان به خانه امام آمدند، ولي به زودي دريافتند امام در مسافرت است. بنابراين، در اندوه فرو رفتند و ناگزير آماده بازگشت شدند. در اين لحظه، دختري خردسال سکوت سنگين کاروانيان را درهم شکست؛ پرسش‌ها را گرفت، پاسخ همه را به دقت نوشت و به آنان باز گرداند. کاروانيان شگفت زده به پاسخ‌ها نگريستند و با خاطري آسوده را ديار خويش پيش گرفتند. در راه امام را ديدند. سلام کردند؛ قصه دخترک باز گفتند و خط او را به وي نماياندند. امام لبخند زد و سه بار فرمود: فداها ابوها؛ پدرش فدايش باد.در زمينه مقام حضرت معصومه عليهاالسلام در بين علما گفته‎ها فراوان است که به صورت فهرست‎وار به نمونه‏هايي اشاره مي ‏کنيم:

صدرالمتألهين شيرازي: هر گاه شبه ه‏اي برايم پيش مي‏آمد کنار قبر حضرت معصومه عليهاالسلام در قم (از کهک) مي‏ آمدم و از آن حضرت استمداد مي‏ کردم و شبهه فلسفي من حل مي‏ شد. شيخ عباس قمي: افضل دختران حضرت موسي بن جعفر سيده جليله معظمه فاطمه بنت امام موسي بن جعفر(عليهماالسلام) معروفه به حضرت معصومه است که مزارش در بلده طيّبه قم است.

آية‏ الله بروجردي: شاه وقت عربستان از آية ‏الله بروجردي درخواست ملاقات مي‏کند، ايشان درخواست ملاقات را رد مي‏کند و مي‏فرمايد: اين شخص اگر قم بيايد به زيارت حضرت معصومه عليهاالسلام نرود توهين به آن حضرت خواهد شد و من تحمّل آن را ندارم به هيچ وجه.

آية الله اراکي: نامبرده در مقدّمه حاشيه «دُررالاصول» مي‏نويسد: «هر چند به خاطر کمي استعداد و اندک بودن وقت، من شايسته اين کار (نوشتن حاشيه) نبودم ولي با تکيه به توجّه حضرت فاطمه (عليهاالسلام) اين کار را در جوار اين بقعه منوره و با توسّل به لطف و عنايت آن بزرگوار انجام دادم... .» آية ‏الله مرعشي: معظم له هنوز در قيد حيات بود، فرمود: تا کنون شصت سال است که هر روز من اولين زائر حضرتم.

احترام حضرت آيت الله بروجردي به حضرت معصومه سلام الله عليها.

در زمان طاغوت، روزي شاه عربستان سعودي به ايران آمد، و هدايايي براي مرجع کلّ، حضرت آيت الله العظمي بروجردي فرستاد، آقا در ميان آن هدايا، چند قرآن و مقداري از پرده‌ي کعبه را پذيرفت و بقيّه را پس فرستاد، در ضمن شاه عربستان تقاضاي ملاقات با آقاي بروجردي کرده بود، آقا اين تقاضا را رد کرد، وقتي از علّت اين امر سۆال شد، آقا فرمود:

«اين شخص اگر به قم بيايد به خاطر اينکه وهّابي است به زيارت مرقد مطهّر حضرت معصومه «سلام الله عليها» نمي‌ رود و اگر به قم بيايد و به زيارت نرود، به مقام ارجمند حضرت معصومه «سلام الله عليها» توهين خواهد شد، و من به هيچ وجه چنين امري را نمي‌ پذيرم و تحمّل نمي‌کنم»

امام متواضعانه بر ضريح بوسه مي زد.امام خميني آن عَطيِّة بزرگ الهي به مسلمانان جهان، کنار مرقد مطهّر حضرت معصومه «سلام الله عليها» مي‌آمد و با کمال تواضع و خضوع ضريح را مي‌ بوسيد، و به عقيده ‌ي بعضي علّت آن که نخواست مرقد مطهّرش در کنار مرقد مطهّر و نوراني حضرت معصومه «سلام الله عليها» باشد، از اين رو بود که مبادا به حريم حضرت معصومه «سلام الله عليها» بي احترامي شود، زيرا با رفت و آمد ميليون ها نفر از مردم، و آمدن سران کشورها کنار قبر او، به طور طبيعي موجب کم رنگ شدن احترام به مرقد مطهّر حضرت معصومه «سلام الله عليها» مي‌ گرديد و چنين کاري هرگز با خُلق و خوي امام خميني «رَحْمَه الله عَلَيه» نسبت به خاندان عصمت و طهارت سازگار نبود. »

متن کامل اين مقاله در نشاني http://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 19 شهريور 1392 - 11:39
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری