دوشنبه 4 تير 1397 - 4:50
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

«نگين قم» در تبيان

همزمان با دهه کرامت و ميلاد با سعادت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله عليها)، تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي با عنوان «نگين قم» به معرفي سيره عملي کريمه اهل بيت(ع) پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش حوزه علميه موسسه تبيان اين مقاله را با رويکرد ديني تهيه کرده است.

جواد دلاوري در اين مقاله مي نويسد:«حضرت فاطمه معصومه عليهاالسلام در روز اوّل ذيقعده سال 173 (ه. ق) در مدينه منوره، ديده به جهان گشود. چنان که مرحوم حاج شيخ علي نمازي، متوفاي دوم ذيحجه 1405 (ه. ق) شرح زندگاني آن حضرت را با اين عبارت آغاز مي‌کند: «فاطِمَةُ الْمَعْصُومَةُ اَلْمَوْلُودَةُ في غُرَّةِ ذي القعده سنة 173؛ فاطمه معصومه که در روز اوّل ذيقعده 173 بدنيا آمده است.» بايد توجه داشت که در مورد ماه و روز ولادت آن حضرت، اتفاق نظر وجود دارد ولکن در مورد سال ولادت آن حضرت بين سالهاي 173 و 183 (ه. ق) اختلاف وجود دارد؛ ولي با توجه به سال شهادت حضرت موسي بن جعفر عليهماالسلام، يعني سال 183 (ه. ق) و اينکه آن حضرت در سالهاي آخر عمر، در زندان و دور از خانواده به سر مي‌برده اند و با توجه به منابع متعدد تاريخي، سال ولادت، همان سال 173 صحيح‌تر به نظر مي‌رسد.

پدر بزرگوار آن حضرت، امام موسي کاظم عليه السلام و مادر گرامي‌اش نجمه خاتون مي‌باشد که بعد از تولد حضرت رضا عليه السلام به طاهره ملقب گرديد.در نتيجه فاطمه معصومه عليهاالسلام باامام رضا خواهر و برادر ابويني هستند. فاطمه معصومه عليهاالسلام در سال 201 (ه. ق) در پي انتقال اجباري امام هشتم عليه السلام به مرو، بعد از يک سال تحمل دوري برادر بزرگوارش از مدينه منوره، عازم خراسان گرديد که در مسير سفر در 23 ربيع الاوّل سال 201 (ه. ق) وارد شهر قم شده و مورد استقبال عده زيادي از مردم مشتاق و شيفته اهل بيت عليهم السلام قرار گرفت، و بعد از هفده روز اقامت در منزل موسي بن خزرج، در سن 27 سالگي در سال 201 (ه. ق)ديده از جهان فرو بست و در «باغ بابلان» محل فعلي مَزار آن حضرت، دفن گرديد.

ابن جوزي يکي از علما و مورخان اهل سنت در قرن هفتم مي‌نويسد: در بين اولاد امام موسي کاظم عليه السلام چهار دختر به نام فاطمه وجود دارد:1. فاطمه صغري که به او بي بي هيبت گفته مي‌شود، و در مدخل جنوبي شهر باکو در آذربايجان شوروي (سابق) دفن است.2. فاطمه وسطي که در رشت مدفون مي‌باشد.3. فاطمه وسطي (ستّي فاطمه) که در اصفهان دفن شده است.4. فاطمه کبري(فاطمه معصومه) که مدفن او در قم، زيارتگاه شيعيان و اهل دل مي‌باشد. مرحوم آيت اللّه مرعشي نجفي - قدّس سره - بارها براي طلاب مي فرمودند:علّت آمدن من به قم اين بودکه پدرم، آقا سيد محمود مرعشي نجفي - که از زهّاد و عبّاد معروف نجف بود - چهل شب در حرم امير المۆمنين (ع) بيتوته نمود که آن حضرت را ببيند. پس شبي در حالت مکاشفه، حضرت علي (ع) را مشاهده کرد که به ايشان فرمود: سيد محمود چه مي خواهي؟

عرض مي کند: مي خواهم بدانم قبر فاطمه ي زهرا سلام اللّه عليها کجاست؟ تا آن را زيارت کنم. حضرت فرموده بودند: من که نمي توانم برخلاف وصيت آن حضرت قبر او را معلوم کنم.عرض مي کند: پس من هنگام زيارت چه کنم؟

حضرت فرموده بودند: خداوند متعال، جلال و جبروت حضرت فاطمه را به فاطمه ي معصومه - سلام اللّه عليها- عنايت فرموده اند؛ پس هر کس که بخواهد به زيارت حضرت فاطمه ي زهرا نايل شود، به زيارت حضرت فاطمه ي معصومه - سلام اللّه عليها - برود.

مرحوم آيت الله طباطبايي - علامه، فيلسوف و عارف وارسته ي قرن اخير - در ماههاي رمضان، پيش از افطار به حرم ملکوتي کريمه ي اهل بيت، فاطمه ي معصومه - سلام الله عليها - مشرف مي شدند و با بوسه زدن بر ضريح مطهر آن بانوي بزرگوار،روزه ي خود را افطار مي کردند.عنايت حضرت در فهم قرآن.آيت الله العظمي فاضل لنکراني مي فرمايد:

«روزي به حرم مطهر حضرت فاطمه ي معصومه (س) مشرف شدم و پس از اينکه زيارت را خواندم، خدمت آن حضرت عرض کردم که من امروز آمده ام و هيچ حاجت دنيوي ندارم. فقط يک حاجت دارم و آن اين است که درفهم آيه ي «تطهير» مورد عنايت شما واقع شوم و اين آيه را درست بفهمم و مشکلاتم در اين زمينه حل گردد. پس به خانه آمدم و مشغول نوشتن مطالبي پيرامون اين آيه ي شريفه شدم؛ پس مسائل و مطالبي به برکت حضرت فاطمه ي معصومه (س) براي من روشن شد که شايد اگر پنجاه سال ديگر درس مي خواندم آن مطالب براي ما روشن نمي شد!»شفاعت همه ي شيعيان.آيت اللّه حاج سيد محمد وحيدي (ره) از يکي از سادات برقعي نقل فرمودند که گفته بود:«شبي در عالم رۆيا محضر مقدس حضرت معصومه (س) رسيدم. مانع و حجابي در بين نبود. احساس کردم که من محرم ايشان هستم و ايشان عمه ي سادات برقعي مي باشند. از محضر مقدسشان سۆال کردم»

متن کامل اين مقاله در نشانيhttp://tebyan.net/ قابل مشاهده است.

دوشنبه 18 شهريور 1392 - 12:57
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری