يكشنبه 3 شهريور 1398 - 11:46
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

ظريف به تبيان آمد

دکتر محمدجواد ظريف وزيرامورخارجه کشورمان در گفتگوي اختصاصي با تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان درخصوص حضورش در شبکه هاي مجازي سخن گفت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، دکترظريف در خصوص مذاکرات هسته‌اي ايران گفت: «اين کار جمعي است که تحت هدايت شوراي عالي امنيت ملي شکل خواهد گرفت و همان‌طور که در گذشته اين روش دنبال مي‌شد، دستگا‌‌ه‌هاي مختلف ذيرزبط در بحث هسته‌اي حضور فعالي در تعيين خط مشي‌ها و در مذاکرات سطوح مختلف خواهند داشت.

ظريف افزود:يک رشته مذاکرات تخصصي با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي داريم که معمولاً نمانيدگي ايران در وين با همراهي وزارت امور خارجه و سازمان انرژي اتمي کار اصلي آن را پيگيري مي‌کند و در موراد ضروري در سطوح بالاتري نيز دنبال مي‌شود. مذاکرات سياسي نيز حسب اينکه در چه سطحي برگزار شود، بنده و يا مجموعه‌اي از داخل وزرات خارجه مسئوليتي را بر عهده خواهيم داشت.

وي تصريح كرد: «حتماً اين کار جمعي و با هماهنگي و منسجم خواهد بود. مهم اين است که اين حرکت رياست جمهوري براي رسيدن به يک راه حل بر مبناي حقوق مردم ايران در برخورداري از فناوري صلح آميز هسته‌اي شامل غني سازي است. رفع نگراني‌هاي منطقي جامعه بين‌المللي و يا برخي از کشورها درمورد برنامه صلح آميز هسته‌اي ايران،  به نفع خود ما نيز هست.»

وزيرامورخارجه کشورمان بحران سوريه را قابل حل دانست و افزود:«ما به صورت صريح چند نکته را در رايزني‌هايمان در مورد سوريه مطرح کرديم. همان‌طور که در نشست گروه 20 ديديم دنيا با روش آمريکايي‌هاي مخالف است و آمريکايي ها کاملاً منزوي هستند و اين سياست آمريکايي‌ها مورد قبول نيست. از نظر ما چند نکته بايد مورد توجه دنيا قرار گيرد. محور اول اين است که استفاده از سلاح شيميايي به هر شکل و توسط هر کسي ممنوع و محکوم است و جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان کشوري که قرباني سلاح شيمايي بوده اين موضوع را تجربه کرده‌است،

دکتر محمدجواد ظريف درخصوص فجايع استفاده از سلاح شيميايي اذعان داشت: گروه قابل توچهي از جانبازان شيميايي در ميان ما هستند كه  غرب در برابر اين جنايت ضدبشري ساکت بود. لذا اين محور اصلي ماست و ما اجازه نمي دهيم که استفاده از سلاح شيميايي بار ديگر در منطقه اتفاق افتاده  و به صورت يک روند در بيايد. نکته دوم اينکه همه شواهد دال بر اين است که تأکيد مقامات آمريکا بر مسئوليت يک طرف بر استفاده از سلاح شيمايي کاملاً غير منطقي و بدون دليل است.»

اين گفتگو توسط هاتف پوررشيدي براي بخش سياسي تبيان تهيه شده و متن کامل آن در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

يكشنبه 17 شهريور 1392 - 10:27
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری