دوشنبه 12 خرداد 1399 - 4:12
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان جنوبي
  • هيچ خبري موجود نيست

مراسم گراميداشت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) توسط خانه قرآن روستاي پهنايي قاين

مراسم عزاداري و سوگواري به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) توسط خانه قرآن شهيد رحيم اصغري روستاي پهنايي شهرستان قاين با حضور اعضاي اين خانه قرآن و اقشار مردم در اين روستا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي به نقل از رابط خبري اداره تبليغات اسلامي شهرستان قاين، سکينه اصغري مسئول خانه قرآن شهيد رحيم اصغري روستاي پهنايي از برگزاري مراسم سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) توسط اين خانه قرآني در روستاي پهنايي شهرستان قاين خبر داد.

وي افزود: در اين مراسم حجت الاسلام عباس ياوري از روحانيون منطقه در سخناني گفت: خانه اي که حضرت امام جعفر صادق (ع) در آن به دنيا آمد و بزرگ شد خانه علم، تقوا و پارسايي بود اين مولود عزيز در دامان پر مهر و پاک پدري که حجت خدا و امام مسلمانان بود، رشد کرد و کمالات اخلاقي در روح و رفتار او بروز يافت و از او انساني والا و پيشوايي بي نظير، تحول آفرين و پر برکت پديد آورد.

وي افزود: آن حضرت، بيش از چهار هزار شاگرد داشت، يعني کساني که در زمينه هاي مختلف و نشست‌هاي گوناگون، احاديث او را مي‌شنيدند و ثبت و ضبط و روايت مي‌کردند.

حجت الاسلام ياوري اظهار داشت: در دوران زندگي امام صادق (ع) جهش علمي و خيزش آموزه هاي ديني در جامعه اتفاق افتاد و مردم پس از دوران منع تدوين حديث، دوباره با دين اسلام آشنا شدند.

ياوري افزود: امام صادق (ع) در ضمن برخي مناظراتشان شاگردان خود را تشويق مي‌کرد تا در حضور ايشان در فني که تخصص يافته و در آن متبحر شده اند، با ديگران رودررو شده و اين جرأت و قدرت بيان را به نمايش بگذارند.

وي اظهار داشت: جالب تر آنکه امام(ع) درهر فني از يکي از ايشان درخواست مطلب مي‌كرد و توان تخصصي افراد را به صحنه مناظره مي کشيد تا همه بدانند مبلغ دين درفنون تخصصي و ويژه اي که آموزش ديده بايد به پاسخ بپردازد.

حجت الاسلام ياوري افزود: اگر تعداد راويان و اصحاب حضرت جواد(ع)، نزديک به صد و ده نفر بوده ‏اند و جمعاً 250 حديث از آن حضرت نقل شده، نبايد تعجب كنيم، زيرا از يک سو آن حضرت به طور شديد تحت مراقبت و كنترل سياسى بود و از طرف ديگر زود به شهادت رسيده و بيش از بيست و پنج ‏سال عمر نكرد.

وي گفت: آن حضرت در روزگار خويش، با وجود سن و سال کم، به مرحله ‏اى از فضل و دانش و حكمت و آداب دست‏ يافت كه هيچ يک از بزرگان نمي توانستند با ايشان برابري کنند.

اين مراسم شامگاه يکشنبه 10 شهريور ماه 92 در مسجد صاحب الزماني (عج) روستاي پهنايي قاين برگزار شد.

چهارشنبه 13 شهريور 1392 - 8:47
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری