سه‌شنبه 29 خرداد 1397 - 21:8
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان بررسي مي کند،

حمله به سوريه و جنگ جهاني سوم؟

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در پي گمانه زني ها و تهديدهاي گاه و بيگاه سوريه به حمله نظامي، در مقاله اي سياسي به بررسي اين موضوع پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش سياسي موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

سيدحسين زرهاني در اين مقاله مي نويسد:« اين روزها که سخن از حمله احتمالي آمريکاييها و برخي متحدان غربي آن به سوريه به گوش مي رسد، اين سوال به ذهن متبادر مي شود که هدف از اين جنگ، راهبرد اتخاذي احتمالي و نتايج و تبعات آن چيست؟

اگرچه در روزهاي اخير پس از ايجاد موج رسانه اي درباره حملات شيميايي در نزديکي دمشق سخن از لزوم واکنش سريع غربي ها به ويژه آمريکا و انگليس در ميان بود اما اکنون اين حمله با اما و اگرهايي همراه شده است. شب گذشته اوباما از تصميم خود براي حمله به سوريه خبر داد اما آن را به تصويب کنگره مشروط کرد. کنگره نيز تا چند روز آينده جلسه نخواهد داشت. اين فرصت چند روزه در واقع براي اوباما زمان خوبي براي تصميم نهايي در چند و چون حمله و رايزني ها است. کنگره آمريکا با توجه به روحيه دست راستي و تند خود احتمالا- بر فرض ثبات شرايط فعلي- با اين تصميم موافقت مي کند. تصميمي که بر خلاف مجلس بريتانيا خواهد بود که به مشارکت انگليس در جنگ احتمالي راي منفي داد. در واقع جنگي که احتمال وقوع آن در دو سه روز اخير مي رفت به عقب تر افتاده و هم چنان بحثهاي سياسي درباره آن ادامه خواهد يافت. البته اوباما شب گذشته راهبرد اصلي جنگ سوريه را دريايي و موشکي داانست و اعلام کرد آمريکا وارد جنگ زميني نخواهد شد. سوال اصلي اينجا است که چرا علي رغم فضاي سياسي شديدي که براي جنگ تمام عيار با سوريه آغاز شده بود، اکنون آمريکا با تمرکز بر جنگ هوايي و با تاخير مي خواهد وارد عمل شود؟ و آمريکا آيا مي تواند به محدود بودن اين جنگ در صورت هوايي و موشکي بودن آن اطمينان داشته باشد؟ براي تحليل اين موضوع بايد به سه نکته اشاره کرد.

شکست نسبي غرب و عربستان در تطميع روسيه.شرايط فعلي سوريه و مسيري که در حال طي شدن است نشان مي دهد که طراحي اين حمله احتمالي اتفاقي و تصادفي نبوده است. بر خلاف ليبي که مخالفان نظامي توانسته بودند به شکل موثري ارتش و حاميان قذافي را زمين گير کنند و حمايت هوايي ناتو براي تصرف طرابلس کفايت مي کرد، در سوريه شبه نظاميان شورشي عملا نتوانستند موازنه را به نفع خود تغيير دهند. پيروزي القيصر که با همکاري ارتش سوريه و حزب الله ممکن شد و پيش رويها در محورهاي حمص و حلب، عربستان سعودي –رقيب اصلي منطقه ايران و حامي مالي و نظامي شبه نظاميان تندروي سلفي در سوريه- را بر آن داشت که موازنه ديپلماتيک به نفع سوريه را به هم بزند. لذا به سراغ ديگر متحد سوريه يعني روسيه رفت تا با تطميع و رايزني، امکان حمايت ديپلماتيک از سوريه در حالت فشار بين المللي را بگيرند. اگرچه تا کنون روسيه نشان داده در مواقع بحراني و حساس متحدين خود را در ازاي منافع سياسي و اقتصادي تنها مي گذارد، اما فعلا تلاشهاي بندر بن سلطان سعودي در اقناع پوتين موفق نبوده است. پوتين روز کذشته اتهام انجام عمليات شيميايي توسط ارتش سوريه را دروغ و ياوه سرايي خوانده بود. لذا پروژه اجماع در شوراي امنيت تا کنون پيشرفت جدي نداشته است.سوريه تا کنون در طي رويارويي با شورشيان با مساله حملات گاه به گاه جنگنده هاي اسراييلي هم همراه بوده است. جنگنده هايي که برخي پايگاهها و مناطق حساس نظامي سوريه را بمباران کرده اند. اما اسد با احتياط به مساله واکنش نظامي به اين حملات واکنش نشان داده و عملا پاسخي به تجاوزهاي ارتش رژيم صهيونيستي نداده است. شايد يکي از مهمترين دلايل اسد اين بوده که وقتي در نبرد حياتي با شورشيان حضور دارد باز کردن جبهه دومي چندان عاقلانه نيست. اما واقعيت اينجاست که وقتي غربي ها سخن از حمله به سوريه به ميان آوردند، ديگر مساله غافلگيري راهبردي مد نظر نبود. چه بسا تنبيه سوريه و از کار انداختن توانايي راهبردي شيميايي اين کشور به زعم غربي ها، نيازي به سر و صداي رسانه اي نداشت. در واقع مي شد که با پرواز چند جنگنده و بمباران برخي مناطق حساس به شکل غافلگير کننده ، مساله را طوري نمايش داد که توانايي اسد کاهش يافته است. اما واقعيت اينجا بود که غربي ها براي راه اندازي جنگي تمام عيار نياز به موج رسانه اي شديد داشتند و هدف اصلي اجراي مدل عراق و نه ليبي است. در واقع حملات هوايي احتمالي آمريکا و متحدانش با پيشروي زميني شورشيان همراه خواهد بود. در واقع کارشناسان خريدن زمان توسط اوباما براي بحث کنگره را براي ايجاد هماهنگي ميان برخي گروههاي شورشي و ارتش آمريکا ارزيابي مي کنند. لذا به نظر مي رسد اين بار دولت سوريه که موجوديت سياسي خود را در خطر مي بيند، به شکل جدي پاسخ گوي حملات باشد. »

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 12 شهريور 1392 - 14:14
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری