يكشنبه 28 بهمن 1397 - 3:34
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

حال و اوضاع «بازار مسکن» از نگاه تبيان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان بعد از تغيير رويکرد دولت يازدهم در بازار مسکن، مقاله تحليلي «مستاجران به فکر شکم باشند نه مسکن» را با رويکرد بررسي حال و اوضاع مسکن در محيط مجازي منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اقتصادي موسسه تبيان اين مقاله را با رويکرد تحليلي منتشر کرده است.

محسن جندقي در اين مقاله مي نويسد:«وزير راه و شهرسازي در يک برنامه تلويزيوني به مردم گفته که بايد بين مهار تورم و مسکن مهر يکي را انتخاب کنند! اين يعني توقف محترمانه مسکن مهر.وزير مسکن اگر قبل از کسب راي اعتماد خطاب به نمايندگان مجلس همين سخن را عنوان مي‌کرد شايد راي نمي‌آورد. اين سخن اگر علمي هم باشد سياستمدارانه و هوشمندانه اعلام نشده است چراکه از اين به بعد وزير صنعت مي‌تواند بگويد مردم بين مرغ و گوشت يکي را انتخاب کنند؛ وزير کار بگويد بين ارزاني و اشتغال يکي را انتخاب کنيد، وزير اقتصاد بگويد بين سکه ارزان و دلار يکي را انتخاب کنيد يا وزير اطلاعات بگويد بين امنيت اقتصادي يا امنيت اجتماعي يکي را انتخاب کنيد!شهرک مهر به جاي مسکن مهر؟

عباس آخوندي قبل از اينکه وزير راه و شهرسازي بشود در برنامه‌اي که به نماينده‌هاي مجلس اعلام کرده بود حمايت از گروه‌هاي آسيب پذير اقتصادي و اجتماعي يکي از مواد برنامه مذکور بود. همچنين در برنامه ارائه شده حمايت از تاسيس شهرک‌هاي مسکوني توسط بخش خصوصي با استفاده قانون ايجاد شهرک‌ها و مشارکت دادن شهرداري‌ها و نهادهاي اجتماعي و خيريه مردم در افزايش بهره‌وري، تامين خدمات زيربنايي و بهبود محيط مسکوني مجموعه‌هاي مسکن مهر، تطويل مدت اجاره واحدهاي مسکوني در جهت حمايت از حقوق مستاجران، بررسي خدمات زير بنايي مسکن مهر و تدبير براي حل مشکلات خريداران از ديگر برنامه‌هاي آخوندي اعلام شد اما 10 روز از وزير شدن وي نمي‌گذشت که او همه اينها را فراموش کرد و همه کاسه کوزه‌هاي اقتصاد را بر سر مسکن مهر شکست!آخوندي گفت:" اگر بخواهيم سياستي را تثبيت و يا تغيير دهيم نبايد براساس اغراض شخصي و دلخواه مديران باشد بلکه بايد ببينيم اين سياست ها چقدر مشکلات مردم را حل مي کند و چقدر امکان تداوم دارد ضمن آنکه منابع مالي آن نيز بايد وجود داشته باشد...بايد طرح مسکن مهر را آسيب شناسي کرد و بررسي بيشتري انجام داد تا بتوانيم درباره ادامه يا توقف اجراي آن تصميم بگيريم...بايد ببينيم از نظر اقتصاد کلان آيا امکان تداوم چنين طرحي وجود دارد يا خير و بايد در بررسي ادامه اين طرح با مردم با صراحت و صداقت صحبت کنيم و از خودشان راهکار بخواهيم تا بهتر تصميم بگيريم."

وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينکه اجراي طرح مسکن مهر عمدتا با تزريق منابع بانک مرکزي و نه منابع بانک ها صورت گرفته است، گفت: " تاکنون حدود 38 هزار ميليارد تومان از منابع بانک مرکزي در اين طرح تزريق شده است و حدود 12 هزار ميليارد تومان ديگر نيز بايد در اين طرح تزريق شود.از نظر بانک مرکزي اين تزريق پول موجب افزايش پايه پولي مي شود و تاثير مستقيم بر افزايش تورم دارد.براساس گزارش آقاي بهمني، بيش از 40 درصد افزايش پايه پولي کشور ناشي از طرح مسکن مهر است، يعني حدود 40 درصد تورم بيش از 40 درصدي فعلي ناشي از اين حوزه است.از مردم بايد سوال شود که آيا اجراي طرح مسکن مهر را قبول مي کنيد يا افزايش تورم را؟ دولت در حال بررسي است که آيا چنين طرحي را ادامه دهد يا خير؟"همه سخنان آقاي وزير قبول!

اينکه مسکن مهر موجب شده در افزايش تورم موثر باشد را قبول داريم. اينکه اين طرح بايد با مطالعه بيشتري اجرايي مي‌شد را قبول مي‌کنيم. اصلا اينکه طرح مسکن مهر تا همين جا بس و است و نبايد ادامه يابد را هم مي‌پذيريم اما آيا آقاي وزير نمي‌دانند که بازار مسکن حوزه حساسي است و کوچکترين اظهارنظر مي‌تواند در بازار تاثير مستقيم بگذارد؟ فرض کنيد دولت هم تصميم بگيرد مسکن مهر (که تنها اميد بسياري از بي‌خانه‌ها بوده) متوقف شود آيا نرخ مسکن افزايش نمي‌يابد؟ آيا خانه مانند دلار و سکه نابسامان نمي‌شود؟ انتظار داشتيم آقاي وزير در اين باره کمي هوشمندانه سخن مي‌گفت و نبايد به مردم به نوعي اولتيماتوم مي‌داد که ديگر منتظر مسکن‌دار شدنشان نباشيد. قطعا آن کسي که هم‌اکنون مالک سقف بالا سر خود نيست با سخنان عجيب و غريب آقاي وزير نااميد شده است و فکر مي‌کند بين سير شدن و شکمش و خانه‌اي کوچک بايد يکي را انتخاب کند. يکي از دوستاني که صاحبخانه نيست بعد از سخنان آقاي وزير با نگارنده اين مطلب تماس گرفت و با بغض گفت: يعني چه مي‌شود؟ مي‌ترسم به خاطر حرف آقاي وزير حتي اگر ارزاني هم بشود مسکن گران‌تر از وضعيت فعلي شود!»

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 12 شهريور 1392 - 14:11
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری