يكشنبه 28 بهمن 1397 - 2:48
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

«انواع تبليغ موثر» در تبيان منتشر شد

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در مقاله اي ديني به بررسي و معرفي انواع روشهاي تبليغ دين پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش حوزه علميه موسسه تبيان اين مقاله را با توجه به علم تبليغ منتشر کرده است.

محمد حسين امين در اين مقاله مي نويسد:«دون شک عنوان اين مقاله به قدري گسترده هست که بشود پيرامون آن به اندازه يک کتاب سخن گفت.تبليغ دين يکي از مهمترين و برجسته ترين وظايفي است که روحانيت عزيز و طلاب گرامي طلايه دار و پرچم دار آن هستند. وظيفه اي خطير که حرکت در راه انبيا و دنباله روي رسالت ايشان است.

نکته مهم و کليدي در انجام اين مسئوليت بزرگ توجه به اين مساله است که گذر زمان مي تواند اثر بسزايي در شيوه ها و راهکارهاي تبليغي ايفا کند.ابلاغ يعني رساندن. و تبليغ دين يعني رساندن احکام، اخلاق و عقائد و مباني ديني به مردم. حال بايد ديد اين رساندن و ابلاغ بايد چگونه باشد؟ به نظر مي رسد در زمان کنوني ما شيوه هاي ابلاغ بسيار متفاوت تر و گسترده تر از گذشته شده و راهکارهاي جديدي جايگزين و يا همگام با شيوه هاي قديمي، ابداع گرديده است.

البته بدون شک ابداع و اختراع اين راهها ناشي از ابزار و وسايل ارتباط جمعي و همچنين تغييراتي است که در شيوه هاي رساندن پيام اتفاق افتاده است.اما اگر بخواهيم دقيق تر به اين مساله نگاه کنيم بايد به يک دسته بندي کلي و جامع برسيم. به نظر مي رسد در بستر دين سه روش مهم و کليدي براي يک تبليغ موثر وجود دارد:1. تبليغ عملي2. تبليغ گفتاري3. تبليغ نوشتاري

بهترين و موثرترين راه تبليغ، تبليغ عملي است. اثرگذاري اين نوع از تبليغ نيز از دو قسم ديگر بيشتر و عميق تر است.تبليغ عملي يعني پياده سازي دستورات دين در افعال مبلغ. امام خميني در توصيف و ارائه يک شاخصه مهم و کليدي براي روحانيون مي فرمود: « روحانى بايد طورى باشد كه مردم وقتى كه او را ديدند به ياد رسول خدا بيفتند»اين همان تبليغ عملي است.همچنين در روايات نيز به اين نکته کليدي اشاره شده که «کونوا دعاه الناس الي الله بغير السنتکم» مردم را با غير از زبان ( و به صورت عملي) به سوي خدا بخوانيد.سيره بزرگان دين ما از صدر اسلام تا کنون نيز نشان مي دهد که جايگاه تبليغ عملي بسيار والاتر و مهمتر از تبليغ گفتاري و نوشتاري است.

سيره و روش و منش يک عالم رباني اثري دوچندان و بسيار عميق تر از گفتار او خواهد داشت. کساني که دستورات ديني را مو به مو در زندگي خود عملي کرده و به آن تقيد خاصي داشته اند توانسته اند اثر گذاري ستودني اي از خود به جاي بگذارند.اگر بخواهيم نگاهي کلي به سيره علما و بزرگان دين بيندازيم با موارد بسيار زيادي از شگفتيهاي عملي مواجه خواهيم شد که بسياري از منحرفين را به راه دين بازگردانده است.سيره عملي علماي بزرگ و عرفاي برجسته، پر است از برجستگيهاي اخلاقي و تاثير گذار که هر کدام از آنها يک کلاس درس است. به مناسبت در اينجا به داستاني کوتاه از آيه الله علامه قاضي رحمه الله عليه اشاره مي کنيم:سيد عبدالحسين قاضي( نوه ايشان) نقل مي کند:« يکي از خويشاوندان مرحوم قاضي و سيد محسن حکيم فوت مي کند. جنازه او را وارد صحن مطهر امام مي کنند تا بر آن نماز بخوانند. در نجف مرسوم است که از بزرگي که در تشييع جنازه حضور دارد مي خواهند که بر جنازه نماز بخواند. در آن زمان آيت الله حکيم جوان بودند و مرحوم قاضي چه از نظر سن و چه از نظر مقام بالاتر بودند.

خانواده شخصي که فوت شده بود رو به مرحوم قاضي مي کنند و از ايشان درخواست مي کنند که بر جنازه نماز بخوانند اما مرحوم قاضي رو به آقاي حکيم مي کنند و مي گويند: « شما بفرماييد نماز را بخوانيد. اگر من نماز بخوانم کسي من را نمي شناسد و به من اقتدا نمي کند و ثوابي که قرار است به اين شخص که مرحوم شده برسد، کم مي شود، اما اگر شما نماز بخوانيد. مردم شما را مي شناسند و افراد بيشتري به شما اقتدا مي کنند و ثواب بيشتري به اين فرد مي رسد. »باز تأکيد مي کنم که اين اتفاق زماني افتاده که آقاي حکيم خيلي جوان بوده و مرحوم قاضي در اواخر سن شريفشان بوده اند و پدربزرگم آقاي سيد محمد علي حکيم اين ماجرا را که خود شاهد آن بوده است براي ما نقل کرده اند.»

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

شنبه 9 شهريور 1392 - 12:13
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری