يكشنبه 28 بهمن 1397 - 3:50
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

توسط تبيان صورت گرفت؛

سفارش علماء به «تواضع»

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان در آستانه سالروز شهادت رييس مذهب جعفري حضرت امام صادق (عليه السلام) در مقاله اي ديني با عنوان «اين‌ها بنده‌هاي خدا هستند» علما و طلاب را به تواضع سفارش کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش حوزه علميه موسسه تبيان اين مقاله را بر پايه توصيه هاي امام خميني (ره) تهيه کرده است.

جواد دلاوري در اين مقاله مي نويسد:«امام خميني رحمه الله در سفارشي به تواضع فرموده است: «همه در فکر مردم باشيد... اين‌ها بنده‌هاي خدا هستند و از ما، از من افضلند و محتمل است که از شما هم افضل باشند؛ چرا ما به فکر آن‌ها نباشيم.اولين تأثير اخلاق از سوي مبلغان اين است که همگان را تکريم کنند. نشانه اين تکريم آن است که ديگران را بزرگ و برتر شمارد. همين تکريم موجب مي‌شود تا آدمي نسبت به ديگران و انديشه‌ها و رفتارشان به گونه‌اي ديگر داوري و قضاوت کند. چون خود را برتر و بزرگ نمي‌شمارد، به اين باور مي‌رسد که همه چيز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده‌اند. همانگونه که خداوند متعال مي‌فرمايد: «و در روى زمين با كبر و سرمستى راه مرو، زيرا تو (هر چند قوى باشى) هرگز نمى‏ توانى (با گامهايت) زمين را بشكافى و هرگز نمى‏ توانى در بلندى به كوه‏ها برسى»

در نتيجه بر مبلّغان است که خود را با خوي نيک (تواضع) بيارايند و از (کبر) و خود بزرگ‌بيني و خود بزرگ پنداري بپرهيزند. چرا که به يقين يكي از مهم‌ترين عوامل توفيق پيامبران الهي تواضع و فروتني نسبت به مخاطبان خود بوده است. مبلّغ موفق نيز بدون ترديد بايد از خودپسندي و تكبر گريزان باشد و فروتني را نصب العين خود قرار دهد.غرور، بلند پروازي موجب نفرت و دافعه مي‌شود. و در مقابل فروتني و تواضع به دور از فريبکاري و تزوير باعث محبوبيت و نفوذ کلام پيام‌فرست مي‌گردد. پيام‌فرست بايد حس انسان دوستي و شور و سوز اصلاح و هدايت هم نوعان را داشته باشد، همان گونه که همه پيامبران، دشوارترين موقعيت‌ها و مسئوليت‌ها را تحمل کردند تا بتوانند راه روشن هدايت را به سوي آدميان بگشايند. اينان آزار و شکنجه را به جان خريدند تا فرشته نجات مردمان باشند.

خداوند متعال به پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله مي‌فرمايد:«و اخفِضْ جَناحَکَ لِمَنْ اتَّبعَکَ مِن المۆمنين، [اي محمد] بال و پر خود را براي مۆمناني که از تو پيروي مي‌کنند بگستر.‌»امام صادق عليه السلام نيز فرموده است:«مَن تواضَعَ لِلّه رَفَعَهُ اللّه و مَنْ تَکَبَّرَ وَضَعَهُ اللّه؛هر کسي براي خدا فروتني کند، حق تعالي او را بلند گرداند و هر که تکبّر کند، خداوند او را پست کند.‌»تواضع و فروتني، صفت بارز و خصلت دروني واعظان و مبلّغان واقعي است.يکي از جاذبه‌هاي اصلي مردم به سوي دين، تواضع، نرم خويي و بي تکلّف بودن شخص مبلّغ و ناصح است. خاکساري و فروتني سبب برتري و بلندي آدمي و برتري جويي موجب سقوط او است.تواضع مرد را دارد گرامي زکبر آيد بدي در نيکنامي.صاحب «جامع السعادات» مي‌نويسد:«تواضع يعني، شکستن نفسي که مانع شود از اين که آدمي خود را برتر و بالاتر از ديگري ببيند. لازمه تواضع، کردارها و گفتارهايي است که موجب بزرگداشت و اکرام غير باشد و مداومت بر اين‌ها، نيرومندترين درمان براي از بين بردن کبر و غرور است....‌». و لذا از صفات پسنديده تواضع مي باشد که انسان را از رذائل اخلاقي چون کبر دور نگه مي دارد صفتي که اسلام به تک تک افراد جامعه اسلامي سفارش نموده ، فقير را به نوعي دعوت به تواضع و غني را به نوع ديگر و هر چه مقام و منزلت ظاهري افراد بالاتر مي رود تاکيد بر اين امر بيشتر شده است و اهميت مضاعف آن توسط شارع مقدس دو صد چندان مي گردد . تواضع در ادب فارسي در اشعار بزرگان کاملا قابل مشاهده مي باشد ، در معاشرت و محاورات اجتماعي تأثير بسزائي دارد چنانچه يک صفت ممتاز در بزرگان دين و خصوصاً نبي اعظم محمد مصطفي (صلي الله عليه و آله ) مي باشد که حضرتش به واسطه اين صفت بسياري از مشرکان را به دين اسلام دعوت نموده و مصداق بارز كُونُوا دُعَاةً إِلَى أَنْفُسِكُمْ بِغَيْرِ أَلْسِنَتِكُم مي بودند .بدون ترديد توجه به روش زندگي بزرگان علم دين ، مي تواند الگوي مناسبي در راستاي گسترش اخلاق اجتماعي ، هماهنگ با نظام تفکر ديني باشد . »

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

شنبه 9 شهريور 1392 - 12:12
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری