سه‌شنبه 30 بهمن 1397 - 18:19
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

دولت دهم،زير ذره بين تبيان

همزمان با هفته دولت و آغاز به کار دولت يازدهم، تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در مقاله اي تحليلي با عنوان «دولت احمدي‌نژاد هيچ‌کاري نکرده است؟» به بررسي عملکرد دولت دهم در حوزه اقتصادي پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اقتصادي موسسه تبيان اين مقاله را با توجه به آمار و ارقام منتشر شده تهيه کرده است.

محسن جندقي در اين مقاله مي نويسد:«آغاز نوسانات بازار ارز از پاييز سال 1390 و تداوم آن در سال 1391 و درنهايت تشکيل مرکز مبادلات ارزي در وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله مواردي است که متأسفانه با عدم برخورد مناسب بانک مرکزي و وزارت امور اقتصادي و دارايي روبه‌رو شد و مي‌توان گفت که دولت هيچ برنامه‌اي براي بهبود اين بازار تدوين و اجرا نکرد و اجازه داد تا بازار به مسير ناصحيح خود ادامه دهد.دراين ميان هشدارهاي کارشناسان اقتصادي از جمله محمد نهاونديان، عضو شوراي پول و اعتبار و رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران که در همان پاييز 90 از تشکيل بازار رانتي گسترده در حوزه ارز خبر دادند، از سوي دولت جدي گرفته نشد تا آن‌جا که خريد و فروش اين کالا که پرسود هم شده بود به سطح جامعه رسيد و چنان بازار پررونقي شد که محمود بهمني، رييس کل بانک مرکزي در زمستان 1391 خبر از وجود 18 ميليارد دلار ارز در خانه‌هاي ايرانيان داد.

افزايش نرخ ارز هرچند صادرکنندگان را قدري خوشحال کرد اما واقعيت ديگري را آشکار ساخت و آن هم اين بود که ارزش پول ملي تا ميزان يک‌سوم کاهش پيداکرد و محمود قنادان، عضو انجمن اقتصاددانان ايران در اين‌باره گفت که درحدود چهار دهه گذشته بيش از 99 درصد از ارزش پول ملي کاسته شده است.

افزايش شاخص بهاي مصرف‌کننده و به‌همراه آن رشد نرخ تورم در يکسال اخير، قيمت کالاها را به‌ اعدادي رساند که براي بخش‌ زيادي از شهروندان خريد اغلب اجناس غيرممکن شده و برخي کالا به سبد لوکس‌ها رفته‌اند. اين شايد يک سوي ماجرا باشد چه در سوي ديگر اين توليدکنندگان هستند که با چنگ و دندان تلاش مي‌کنند تا خطوط توليد را روشن نگه‌دارند.

رويدادهايي که در بازار ارز و از آن‌ پس با تشکيل مرکز مبادلات ارزي و اولويت‌بندي تخصيص ارز مرجع به مواد اوليه وارداتي، عرصه را بر توليد تنگ کرد. در آن زمان اولويت واردات مواد اوليه صنايعي از جمله صنايع سلولزي و بهداشتي که به‌طور مستقيم با بهداشت و سلامت مردم در ارتباط هستند پس از اولويت‌ها ارزي واردات کاغذ سيگار و موز قرار گرفت.

در ادامه اين نامديريتي صدور بخشنامه‌هاي متعدد منع صادرات کالاهاي مختلف و سپس لغو و تغيير اين دستورالعمل‌ها از سوي گمرک و سازمان توسعه تجارت ايران، چنان وضع مبهمي را براي تجار و بازرگانان به‌وجود آورد که آن‌ها نيز از سرنوشت تجارت، کالا و مشتريان خارجي خويش نگران بودند. اين در حالي بود که محمدرضا رحيمي، معاون اول رييس جمهوري در مراسم روز ملي صادرات پارسال (29 مهر 1391 ) صادرکنندگان را تهديد کرد و به آن‌ها هشدار داد که ارز حاصل از صادرات کالاهاي خود را بايد به مرکز مبادلات ارزي بياورند.در سويي ديگر کم‌رونقي بازار و عدم اعتماد اهالي کسب و کار به سياست‌هاي پولي، رقم چک‌هاي برگشتي را به ميزان قابل توجهي رساند. کاهش نقدينگي بنگاه‌هاي اقتصادي عامل ديگري بود که دست و پاي توليدکنندگان را بست و آن‌ها در حالي که بايد براي رفع اين کمبود فکري مي‌کردند از جانب ديگر هم بايد براي گشايش ال‌سي ريالي که تا يکسال قبل به ميزان 10 درصد ارزش کالا در بانک عامل سپرده مي‌کردند حال بايد اين رقم را تا 130 درصد افزايش داده و پس از آن کارها را پيگيري مي‌کردند.

ناگفته نماند که گشايش ال‌سي به‌دنبال هويدا شدن فساد بانکي سال 1390، تا مدت‌ها امکان‌پذير نبود و بانک مرکزي جلوي آن را گرفته بود که با تلاش بخش خصوصي و لغو منع آن، بانک‌ها برخلاف دستور بانک مرکزي از حدود يکسال پيش به اين طرف تا 130 درصد مبلغ ال‌سي را از مشتري براي ضمانت دريافت مي‌کنند.

اين سختگيري در گشايش اعتبارات و اجرا نکردن قانون بهبود فضاي مستمر کسب‌وکار و تصميمات خلق‌الساعه در فضاي اقتصادي بدون مشورت با دست‌اندرکاران بخش خصوصي مرتبط با حوزه که امري خلاف قانون برنامه پنجم توسعه است براي فعالان هر بخش گونه‌اي ناامني ايجاد کرده است و اينان منتظر گشايشي در اين خصوص هستند.

اين همه اما سبب شد تا بنگاه‌هاي اقتصادي در پرداخت دستمزد کارگران خويش با تأخير روبه‌رو شده و در پاره‌اي به تعديل نيروهاي انساني بنگاه خويش بپردازند. اين مهم البته در پي کاهش ميزان توليد و پايين آمدن ظرفيت واقعي توليد صورت مي‌گرفت، اتفاقي که برآيند تمام رويدادها و تصميماتي بود که در بالا شرح آن از نظر شما گذشت.»

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 5 شهريور 1392 - 10:10
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری