جمعه 1 تير 1397 - 12:11
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان بر سر سفره مناجات مولا

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان مقاله ديني «بر سر سفره مناجات مولا» را برمبناي کتاب ارزشمند نهج البلاغه در محيط مجازي منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش نهج البلاغه موسسه تبيان اين مقاله را منتشر کرده است.

روح الله رستگارصفت در اين مقاله مي نويسد:«يکي از مهمترين عبادات، دعا کردن است و هر کس به زبان خود و به مقتضاي حال خود مي‌تواند دعا کند. با اين حال، بسيار پسنديده‌ است که براي دعا کردن هم به بزرگان دين رجوع کنيم تا بهترين سبکهاي ارتباط با خدا را از آنان بياموزيم. در اين نوشته مي‌خواهيم دعاهايي را که از زبان اميرالمۆمنين عليه السلام براي ما نقل شده است، به شکل مختصر معرفي کنيم.در کنار دعاهايي که به ذهن خودمان مي‌ رسد و خواندن خدا با آنها اشکالي هم ندارد، مي ‌توانيم به نشانه دوستي و پيروي و به نيت همراه شدن و اثر گرفتن، دعاهاي اهل بيت عليهم السلام را هم بخوانيم. ضمن آنکه هر يک از اين دعاها، ‌خود کلاس درسي کامل است و راه و روش درست و زيبا سخن گفتن با خدا را مي‌آموزد.

دعاهايي که از طرف يکي از معصومين عليهم السلام به ما رسيده است، مأثوره مي‌گويند. چندين دعا و مناجات مأثور از طرف اميرالمۆمنين عليه السلام به ما رسيده است که به شکل خلاصه درباره آنها توضيح مي‌دهيم. در اينجا به اين دعاها و مناجاتها مي‌پردازيم: دعاي کميل - دعاي صباح - دعاي مشلول – دعاي مستشير - دعاي سريع الاجابة - مناجات موجود در ديوان منسوب به امام علي عليه السلام - مناجات شعبانيه - مناجات آن حضرت در مسجد کوفه.اين دعا با عبارت "اللهم إني أسألک باسمک باسم الله الرحمن الرحيم" شروع مي‌شود. سرآغاز اين دعا به جواني مربوط مي‌شود که پدر خود را بسيار ظلم کرده بود و در اثر نفرين پدر، دست راستش از کار افتاده و "شل" شده بود و پس از سه سال دعا و ناله، در شبي تاريک در حال طواف خانه خدا صداي دعاي او به گوش اميرالمۆمنين عليه السلام رسيد. ايشان امام حسين عليه السلام را فرستادند و اين جوان را يافتند و به او اين دعا را تعليم فرمودند. آن جوان در خواب حضرت رسول صلي الله عليه وآله را ديد که دست بر اندام او ماليد و فرمود: محافظت کن بر اسم اعظم خدا که کار تو به خير خواهد بود،‌ پس بيدار شد در حاليکه تندرست بود. در مهج الدعوات ص 153 آمده است که امام حسين عليه السلام از اين دعا و آثار مثبت آن به حدي مسرور شدند که به دستور پدر قلم و دوات آوردند و آن را نوشتند. اين دعا در باب اول مفاتيح الجنان آمده است.مناجات معروف به مناجات مسجد کوفه.

اين مناجات با عبارت "اللهم اني أسألک الامان" شروع مي‌شود و مناجاتي زيبا و حاوي معاني تکان دهنده است و شيخ عباس قمي آن را در فصل پنجم از بخش زيارات آورده است.

خدايا به حرمت محمد و آل محمد عليهم السلام، همه ما را در خواندن و فهم و اجابت اين ادعيه ياري فرما.»

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

يكشنبه 3 شهريور 1392 - 9:37
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری