دوشنبه 4 تير 1397 - 8:39
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعي از شاعران و استادان زبان و ادب فارسي:

انديشه‌ي حكيمانه شعر و شاعر را به قله مي‌رساند

جمعي از اهالي فرهنگ و هنر، اساتيد زبان و ادب فارسي و شعرا، در شب ميلاد كريم اهل بيت حضرت امام حسن مجتبي(ع) با حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، حسينيه امام خميني (ره) در شب ميلاد كريم اهل بيت امام حسن مجتبي عليه السلام ميزبان اهالي فرهنگ و هنر، استادان زبان و ادب فارسي و شعراي پيشكسوت و جوان كشور و جمعي از شعراي فارسي گوي افغانستان، تاجيكستان و هندوستان بود.

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين ديدار با اشاره به حركت مستمر و رو به جلو و پيشرفتهاي قابل توجه در شعر كشور خاطرنشان كردند: شعر يكي از برجسته ترين هنرهاست و هنرمندان شاعر مسئوليت سنگيني در قبال مسائل اصلي كشور و حركت عظيم تاريخي و الهام بخش انقلاب اسلامي دارند كه بايد اين هنر بسيار فاخر و كهنه نشدني را در خدمت انجام اين مسئوليتهاي بزرگ قرار دهند.

حضرت آيت الله خامنه اي، "احساسات بشري"، "دلتنگي ها" و "انديشه و حكمت" شاعر را سه فصل تشكيل دهنده شعر خواندند و افزودند: بيان احساسات شاعرانه و عاشقانه و همچنين بيان دلتنگي ها از آنچه در زندگي جاري وجود دارد، دو بخش از شعر است كه به رسميت شناخته مي شود اما نبايد با افراط در اين دو بخش، حكمت و انديشه در شعر ناديده گرفته شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به شعر برجستگان و بزرگان شعر و ادب فارسي نظير سعدي و حافظ و صائب، گفتند: در سروده هاي اين شاعران بزرگ بيان احساسات و دلتنگي ها وجود دارد اما "حكمت و انديشه" نيز در سراسر اشعار آنان گسترده است و در واقع انديشه حكيمانه است كه شعر و شاعر را به قله مي رساند.

ايشان تأكيد كردند: گنجاندن معارف اسلامي، سبك زندگي اسلامي، انديشه حكيمانه و مسائل لازم براي آموختن به انسانها نبايد در شعر مورد غفلت قرار گيرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي شاعر را در مواجهه با مسائل جامعه داراي مسئوليت دانستند و افزودند: امروز حركت عظيم تاريخي ملت ايران الهام بخش مجموعه هاي بزرگ بشري است و مسأله انقلاب اسلامي و ايستادگي در برابر نظام سلطه بين المللي و زورگويي هاي جهاني مي بايست در شعر شاعران ظهور و بروز داشته باشد.

رهبر معظم انقلاب جهاد هشت ساله در دوران دفاع مقدس، جهاد براي بناي جامعه اسلامي، جهاد در زمينه اصلاح سبك زندگي، جهاد استحكام بخشيدن به ساخت قدرت ملي و مسائلي از قبيل بيداري اسلامي و فلسطين را از ديگر موضوعات مهم خواندند كه بايد در شعر شاعران تجلي پيدا كند.

توصيه ي آخر حضرت آيت الله خامنه اي به جامعه شعر كشور توجه ويژه به شعر كودك و نوجوان بود.

ايشان شعر كودك را كه متضمن مفاهيم حكمت اسلامي و سياسي باشد، از موضوعات مهم و ضرورت هاي عرصه ي شعر خواندند و خاطرنشان كردند: در كنار پرورش استعدادهاي جوان لازم است حكمت اسلامي و ايراني در اشعار فارسي گنجانده شود.

قبل از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي، تعدادي از شعرا سروده هاي خود را با مضامين اخلاقي، ديني، آييني، سياسي، انقلابي و اجتماعي قرائت كردند.

در ابتداي اين ديدار، شاعران در فضايي صميمي با رهبر معظم انقلاب از نزديك گفت وگو كردند.

حاضران همچنين، نماز جماعت مغرب و عشاء را به امامت حضرت آيت الله خامنه اي اقامه و روزه خود را همراه ايشان افطار كردند.

جمعه 4 مرداد 1392 - 12:50
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری